Goldman Sachs: 6 iespējamās Ķīnas atbildes uz ASV nedraudzīgo rīcību

Treideri.lv | 2. jūnijs 2020 18:40
Goldman Sachs: 6 iespējamās Ķīnas atbildes uz ASV nedraudzīgo rīcību

Ķīna centīsies izvairīties no konflikta ar ASV, taču Pekinai ir seši iespējamie atbildes varianti, ja Vašingtona iedragās tās stratēģiskās intereses, brīdina Goldman Sachs.

Tirdzniecības sankcijas / nodokļi ASV eksportam

Šis Ķīnas atbildes variants, visticamākais šķiet tirdzniecības darījuma pirmā posma izgāšanās gadījumā. Pekina jau aktīvi izmantoja šādus pasākumus tirdzniecības kara laikā, taču parasti tās reakcija uz ASV rīcību bija nesamērīga divu iemeslu dēļ: pirmkārt, Ķīna vēlējās ierobežot konflikta saasināšanos, un, otrkārt, no ASV uz Ķīnu tika eksportēts ievērojami mazāk preču nekā pretēji.

Pasākumi pret Ķīnā strādājošajām ASV kompānijām

Vašingtona vispirms ieviesa sankcijas pret Huawei, bet pēc tam tās attiecināja arī uz citiem ārvalstu uzņēmumiem, kas pārdod ASV tehnoloģiju “tiešos produktus”. Reaģējot uz to, Pekina ar likumdošanas palīdzību varētu sarežģīt Amerikas uzņēmumu darbu Ķīnā vai pat padarīt to neiespējamu.

Pirms gada Pekina paziņoja par “neuzticamu uzņēmumu” saraksta koncepciju, taču sekas nokļūšanai tajā joprojām nav skaidras, lai gan ir paredzams, ka šāds notikums nopietni kaitēs šāda uzņēmuma pārdošanas apjomiem Ķīnas tirgū. Taču šādas darbības kaitēs arī pašai Ķīnai, kura sevi pozicionē kā pievilcīgu ieguldījumu mērķi.

Ierobežojumi eksportam

Reaģējot uz Vašingtonas rīcību, kas ierobežo Ķīnas uzņēmumu iespējas ASV iegādāties nepieciešamos produktus, Ķīna var līdzīgi ierobežot savu preču eksportu. Šajā kontekstā bieži tiek minēti retie metāli, kuru lielākais ražotājs pasaulē ir tieši Ķīna. Ja Ķīna ierobežos šo produktu eksportu uz Amerikas Savienotajām Valstīm, Vašingtonai būs grūti atrast citu piegādātāju.

Vēl viena jutīga Savienoto Valstu tēma ir medicīnas aprīkojuma un piederumu iegāde Ķīnā, kuriem koronavīrusa pandēmijas dēļ ir liels pieprasījums visā pasaulē. Taču ierobežojumi šādu produktu piegādēm ASV, iespējams, neradīs atbalstu pasaulē, savukārt trešās valstis varēs viegli novirzīt šīs plūsmas pareizajā virzienā.

Juaņas devalvācija

Pekina var sākt labvēlīgāk vērtēt juaņas devalvācijas izredzes vai pat veikt aktīvus pasākumus, lai to īstenotu, manipulējot ar fiksingu. Pagaidām gan Ķīna demonstrē nodomu atbalstīt savu valūtu, un pēdējās dienās valsts centrālā banka fiksējusi dolāra kursu attiecībā pret juaņu zemākā līmenī, nekā to prasa tirgus un ekonomiskie faktori.

Apjomīga dolāra aktīvu pārdošana

ASV un Ķīnas attiecību pasliktināšanās periodos parādās dažādi komentāri, ka Pekina var pārdot vismaz daļu no saviem milzīgajiem dolāru aktīviem. Tomēr plaša ASV obligāciju vai citu dolāros denominētu aktīvu pārdošana pasliktinās finanšu stāvokli ne tikai Amerikas Savienotajās Valstīs, bet arī tālu aiz to robežām, tāpēc šādas darbības Ķīnai var būt nepieņemamas gan ekonomisku, gan politisku iemeslu dēļ.

Pozīcijas maiņa ASV nozīmīgos ģeopolitiskajos jautājumos

Iepriekš prezidents Donalds Tramps savos komentāros vairākkārt saistījis tirdzniecības jautājumus ar ārpolitikas jautājumiem, piemēram, situāciju ap Ziemeļkoreju. Tāpēc, ASV mainot savu nostāju pret Ķīnu vienā vai otrā virzienā, Pekina var līdzīgi mainīt savu nostāju Vašingtonai nozīmīgajos ģeopolitiskajos jautājumos.

Kaut gan tas, visticamāk, labi būs redzams apskatnieku aprindām, nevis investoriem un plašai sabiedrībai.

, ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv