Ģeopolitika pareizināta ar stihiju – naftas veiksmes formula

Treideri.lv | 6. septembris 2017 09:57
Ģeopolitika pareizināta ar stihiju – naftas veiksmes formula

Amerikāņu ideja ar sankcijām nosmacēt visus, kam ir sadarbība ar Ziemeļkoreju, maigi sakot, neiedvesmo šī reģiona divas lielvalstis. Vai tas kāds pārsteigums, ņemot vērā, ka Ķīna veido 85% no visām valstī ievestajām precēm un pakalpojumiem? Krievijas loma Ziemeļkorejas importā ir daudz pieticīgāka – vien 2.3%, taču tai ir savi, galvenokārt politiski, motīvi.

Visā visumā Vašingtonas iecere ar totālu Phenjanas izolāciju, visdrīzāk, izgāzīsies, taču investori tomēr ir panikā: ja Savienotās Valstis spēs pastāvēt par saviem uzskatiem, sankciju gūstā nonāks daudzi Ķīnas uzņēmumi, kas pastiprinās spiedienu uz reģiona lielāko ekonomiku, kura jau tā krietnu laiku samazina apgriezienus. Bez tam, pastāv risks, ka šāda disonanse pasaules sabiedrībā iedvesmos Ziemeļkoreju uz vēl agresīvākiem izlēcieniem. Dienvidkorejas izlūkdienests jau ziņo, ka agresīvais kaimiņš gatavo jaunas starpkontinentālo ballistisko raķešu palaišanas.

Situācija ap Ziemeļkoreju tirgos uztur vieglu anti-riska noskaņojumu, kas stimulē pieprasījumu pēc zelta un ASV obligācijām, kā arī pastiprina lāču spiedienu uz akciju indeksiem. Zelts vakar atjaunoja gada maksimumus 1344.44 līmenī un šorīt konsolidējas jaunā diapazonā ar zemāko robežu ap 1330. Akcijas krīt visā Āzijā – no Tokijas līdz par Sidnejai. Austrālijas S&P/ASX 200 zaudējis 0.4% uz finanšu sfēras krituma rēķina, Japānas Topix krities par 0.3%, savukārt Hang Seng – par 1%. Amerikāņu DJIA vakar zaudēja 234 punktus, piedzīvojot lielāko kritumu dienas ietvaros pēdējā mēneša laikā. ASV 10-gadīgo obligāciju ienesīgums krities par 2.072%.

Jēna iznīcina visu savā ceļā

Anti-riska noskaņojums, ASV obligāciju ienesīguma kritums un īpaši maigi komentāri no FRS ierēdņu puses – ko gan vēl jēnas vērši var vēlēties? Dolārs/jēna vakar noslēdzās 108.80 līmenī – tas ir šī gada aprīļa beigu minimums. Šorīt pāris notestējis 108.49 atzīmi un negrasās nogriezties no šī kursa. Eiropas sesijā netiks publicēts nekas tāds, kas spētu novērst tirgus uzmanību, tāpēc dinamiku noteiks subjektīva uztvere un noskaņojums. Vakarā notiks Kanādas Bankas sanāksme, savukārt FRS publicēs “Bēšo grāmatu”, kas gan diez vai spēs ko mainīt FRS politikas prognozēs pēc vakardienas Laielas Breinardas un Nīla Kaškari maigajiem komentāriem.

Zema inflācija ir problēma un, iespējams, iemesls atlikt likmes paaugstināšanu. Tieši tādu vēsti tirgus dalībnieki sadzirdēja Breinardas kundzes komentāros, kura paziņoja, ka centrālajai bankai nepieciešams pārliecināties par to, ka inflācija stabili aug bankas mērķa līmeņa virzienā. Investori nu jau stipri šaubās par to, ka regulators šogad trešo reizi paaugstinās likmes, bet viņas teiktais tikai deva papildus pārliecību tiem, kas cer uz ilgāku pauzi monetārās politikas normalizācijas procesā.

Divas vētras, divas nelaimes

Vētrā Hārvijs stipri cietusī Teksasa pakāpeniski atgriežas pie dzīvības un dzen naftas cenas uz augšu. Iemesli šeit ir divi: no vienas puses, naftas pārstrādes uzņēmumi atjauno katastrofas laikā zaudētās ražošanas jaudas, kas palielina jēlnaftas pieprasījumu; no otras puses – pavalstij nepieciešams atjaunot zaudēto infrastruktūru un mājokļus, bet tam nepieciešams vairāk degvielas. Benzīna un citu naftas pārstrādes produktu cenas krītas, taču tas nav uz ilgu laiku, jo īpaši, ja briest jauna nelaime ar nosaukumu Irma. Šī viesuļvētra tuvojas Floridas krastiem un tai jau ir piešķirta piektā, pati augstākā, kategorija. Nelabvēlīgu apstākļu sakritības gadījumā Irma nedēļas nogalē var sasniegt ASV dienvidaustrumu piekrasti, tāpēc Floridā un salu teritorijās jau izsludināts ārkārtas stāvoklis. Cilvēki evakuējas un izpērk visu, kas trāpās pa rokai, tajā skaitā degvielu. Floridā nav tikpat kā neviena naftas nozares uzņēmuma, tāpēc šī viesuļvētra galvenokārt ietekmēs pieprasījumu, kurš aug jau tagad un augs pēc vētras, kad cilvēki sāks atjaunot mājas, zaudētos īpašumus un infrastruktūru. Šie apsvērumi vakar palīdzēja Brent markas naftai pirmo reizi kopš 25. maija noslēgt dienu virs 53.00 atzīmes. Arī WTI marka jūtami sadārdzinājās līdz 48.63, kaut gan ilgtermiņa aina izskatās pieticīgāka.

, , , , , , , , , , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv