FRS likmes nemainīs, kamēr nesāks pieaugt inflācija

Treideri.lv | 13. decembris 2019 22:55
FRS likmes nemainīs, kamēr nesāks pieaugt inflācija

Centrālā banka vairs neuzskata politikas mīkstināšanu par apdrošināšanu pret tirdzniecības spriedzi.

Nesenā preses konferencē Džeromam Pauelam tika jautāts, ko jaunu viņš ir iemācījies 2019. gadā. Nedaudz pasmaidot, Federālo Rezervju sistēmas priekšsēdētājs atbildēja: “Ziniet, tas ir pārāk garš jautājums. Es nezinu kā ar to būt, ekonomika katru gadu sniedz jaunu mācību stundu”.

Oktobrī FRS trīskāršu procentu likmju samazināšanu, sākot ar jūliju, nodēvēja par apdrošināšanas polisi, kas aizsargā ASV ekonomiku no tirdzniecības konfliktiem, zemas inflācijas un globālās recesijas. No tā izriet, ka tiklīdz spriedze mazināsies, FRS atkal paaugstinās likmes.

Jauna stratēģija

Taču tagad ASV centrālā banka ir skaidri norādījusi, ka pašreizējā procentu likme 1.5 – 1.75% vairs nav pagaidu risinājums. Nu jau tā ir jauna stratēģija.

Neskatoties uz politikas mīkstināšanu un darba tirgus nostiprināšanos, sasniegt inflācijas pieaugumu šinī gadā tā arī neizdevās, un FRS ir paredzējusi saglabāt likmes pašreizējā līmenī, līdz inflācija sāks pieaugt. Pēc Pauela teiktā, viņš labprātāk gaidītu līdz notiek “ievērojams inflācijas pieaugums, kurš vienlaicīgi būs arī pastāvīgs”.

“Viņus pilnībā apmierina pašreizējā politika”, – norāda Bank of America Merrill Lynch galvenā ekonomiste Amerikas Savienotajās Valstīs Mišela Meijere. “Viņi neplāno neko mainīt, kamēr neredzēs cenu spiediena pazīmes un nenolems, ka ir izveidojusies pozitīva inflācijas dinamika”.

Pauela viedoklim piekrīt daudzi Centrālās bankas darbinieki. Septembrī, kad FRS pēdējo reizi publicēja īsu atskaiti par ekonomikas prognozēm – anonīmus ieteikumus attiecībā uz politiku – septiņi cilvēki, kas piedalījās sanāksmē, vēlējās nākamajā gadā paaugstināt likmes virs 2%. Taču trešdien kļuva skaidrs, ka tagad visi atbalsta likmi, kas ir zemāka par 2% līdz 2020. gadam, savukārt vairākums atbalstīja pašreizējās likmes saglabāšanu.

“Interesanti ir tas, ka mēs esam pieraduši pie tā, ka FRS ierēdņiem nav vienprātība attiecībā uz monetāro politiku”, – atgādina E*Trade investīciju stratēģijas viceprezidents Maiks Levengards. “Taču šodien viņi ir vienisprātis”.

Mērķis pagaidām nav sasniegts

Džeroms Pauels un FRS , šķiet, saprot, ka pēc  vesela gada mēģinājumu, kuriem teorētiski vajadzēja paaugstināt cenas, inflācija ir kļuvusi vēl nedaudz zemāka. Patērētāju tēriņu pieauguma pamatrādītājs, kas neietver pārtiku un enerģiju, šogad samazinājies no 1,8% līdz 1,6%. FRS mērķa līmenis šim indikatoram ir 2%.

Cerības uz patērētāju cenu pieaugumu nav mainījušās. Populārais tirgus cerību kritērijs kopumā samazinājās visa gada gaitā un joprojām paredz inflāciju zem FRS mērķa – piecus gadus uz priekšu.

“FRS trūkst stingras pārliecības, ka [inflācijas] samazināšanās riskus tiešām izdevies izslēgt”, – uzskata Oxford Economics galvenā Amerikas Savienoto Valstu finanšu ekonomiste Keitija Bostjančiča.

Macquarie Investment Management fiksētā ienesīguma nodaļas vadītājs Brets Luvtveits, brīdina, ka FRS var nebūt viegli sasniegt savu mērķi: “Pat tagad, kad notiek globalizācija, nodrošināt inflāciju, šķiet, būs ārkārtīgi sarežģīti”.

Atbildot uz jautājums, kāpēc viņš bija pārliecināts, ka zemu likmju saglabāšana pietuvinās inflāciju mērķim, Pauels norādīja, ka nav par to pilnīgi pārliecināts.

“Es teiktu, ka šeit ir vairāk šaubu nekā pārliecības”, – viņš paziņoja. “Ir ļoti grūti novest inflāciju līdz mērķa līmenim. Ja paskatās uz citām valstīm, tad no visām lielākajām ekonomikām Amerikas Savienotās Valstis nonāca vistuvāk mērķim, taču līdz šim nav izdevies to sasniegt”.

Saikne starp darba tirgu un inflāciju

Pauels skaidro: “Pirms pusgadsimta, starp stabilu darba tirgu un augstāku inflāciju bija ciešāka saikne. Pēc tam, kad FRS izdevās iegūt kontroli pār inflāciju, saikne vājinājās tik lielā mērā, ka tagad ir tik tikko pamanāma”.

FRS ierosina politiku nemainīt, līdz šī saikne nostiprinās. Šis priekšlikums balstās uz pieņēmumu, ka tagad ir vairāk cilvēku, kuri vēlas atjaunot korelāciju ar darbaspēku, un, kad viņi to panāks, tradicionālā saikne starp bezdarbu un inflāciju sāks nostiprināties.

Pauela optimisms šajā jautājumā ir saistīts ar faktu, ka FRS politiķi šogad daudz laika pavadīja, pētot un apmeklējot vietas, kur dzīvo iedzīvotāji ar zemiem ienākumiem.

“Fakts, ka [zemu un vidēju ienākumu kopienas] saskaras ar tik augstu bezdarbu un zemu ekonomisko aktivitāti, liek domāt, ka tur ir savas vājās vietas”, – viņš norādīja.

Šķiet, ka tirgi vēl vairāk pārliecinājušies, ka FRS turpinās meklēt vājās vietas. Spriežot pēc nākotnes līgumu cenām, kas CME Group tirdzniecības platformā noteiktas, izmantojot instrumentu FedWatch, treideri tagad uzskata, ka FRS pazeminās bāzes likmi par ceturtdaļu punkta līdz nākamā gada decembrim.

, , , , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv