FRS grūti vienatnē glābt visu ASV ekonomiku

Treideri.lv | 30. oktobris 2019 19:03
FRS grūti vienatnē glābt visu ASV ekonomiku

Mēģinājums līdz tirgiem aiznest vēlamo vēstījumu, tajā pašā laikā to pārspīlējot, ir patiesas mokas centrālajai bankai, kurai visu nākas strēbt vienatnē.

Pēc divu dienu sanāksmes rezultātiem, FRS amatpersonām būs daudz vieglāk izskaidrot tirgus dalībniekiem savu rīcību, nevis tās cēloni. Taču jautājums par perspektīvām būs vēl kutelīgāks.

Pretrunīgi un dažreiz pat atturoši faktori veicina tirgus bažas par monetārās politikas efektivitāti lielākajā daļā attīstīto valstu. Pat Federālo Rezervju Sistēma, būdama visspēcīgākā monetārā institūcija pasaulē, savā politikā nekādā veidā nevar rast tik smalko līdzsvaru. Spriežot pēc ECB un Japānas Bankas pieredzes, ja Amerikas centrālā banka vēlas izpatikt visai auditorijai, tad tās mēģinājumi īstermiņā būs neveiksmīgi, savukārt ilgtermiņā pat bīstami.

Gandrīz neviens vairs nešaubās par FRS likmes samazinājumu par 25 bāzes punktiem, kas šogad būs jau trešais likmes samazinājums. Turklāt regulators veiks šo soli, neraugoties uz pozitīvo dinamiku sešās jomās, kuras amatpersonas vairākkārt ir norādījušas kā iemeslu bažām un stimulējošas politikas piemērošanas iemeslus:

  • neliels ekonomisko izredžu uzlabojums, ko daļēji veicinājusi tirdzniecības spriedzes starp ASV un Ķīnu mazināšanās;
  • ASV akciju indeksu rekorda maksimumi;
  • Straujāka valsts kases obligāciju ienesīguma līkne, ņemot vērā pieaugošo tirgus ienesīgumu un bažu par Amerikas recesiju samazināšanos;
  • dolāra vērtības lejupslīde;
  • mājokļu tirgus atgūšanās, kas ir viens no jūtīgākajiem ekonomikas sektoriem attiecībā uz FRS politiku;
  • haotiska Brexit draudu atkāpšanās.

Galvenais – nepievilt

Federālā Rezervju Sistēma likmes samazināšanu attaisnos ar riskiem pasaules ekonomikai un pastāvīgo nenoteiktību politikā. Maz ticams, ka regulators atzīs vēl kāda faktora klātbūtni, kas būtu veicinājis tās lēmuma pieņemšanu, jo īpaši pēc skumjās pieredzes ar tirgu sabrukumu pagājušā gada ceturtajā ceturksnī. Atsaucoties uz centrālās bankas bailēm no vilšanās tirgos, investori cenās jau ir iekļāvuši ne tikai oktobra likmju samazinājumu, bet arī vienu vai divus samazinājumus nākamajā gadā.

Šāds tirgus pozicionējums ir vēl viens iemesls, kāpēc Džeroms Pauels centīsies ietērpt savu pavadošo paziņojumu pēc lēmuma paziņošanas ļoti piesardzīgā un delikātā formā. Visticamāk, viņš atturēsies no skaidriem signāliem par turpmāku politikas atvieglošanu, bet viņš darīs visu iespējamo, lai pārliecinātu tirgus par regulatora gatavību veikt atbilstošus pasākumus ekonomisko izredžu pasliktināšanās gadījumā. Pauels mēģinās arī novirzīt investoru uzmanību no netradicionāli neatlaidīgiem un apņēmīgiem centieniem, kuru mērķis ir stabilizēt banku kreditēšanas tirgu.

Tādējādi viņš cer saglabāt sev manevrēšanas iespējas ekonomiskās, finansiālās un politiskās nenoteiktības apstākļos. Šīs pieejas risks ir tāds, ka tā var radīt iespaidu par neizlēmīgu un neskaidru Centrālo banku, kurai trūkst stratēģiskas pārliecības un efektivitātes. Taču centieni panākt līdzsvaru var pakļaut FRS kritikai no vairāku partiju puses, tostarp no tām, kuras uzskata, ka bankai būtu jāveltī vairāk pūļu, lai saglabātu ekonomiku, un tām, kuras papildu stimulu dēļ uztraucas par turpmākas finanšu nestabilitātes draudiem.

Nerealizējamie apjomi

Lai radītu apņēmīgākas, stratēģiski domājošas un veiksmīgākas centrālās bankas tēlu, tās monetārās politikas lēmumiem vajadzētu būt daļai no daudz visaptverošākas pasākumu paketes, ar mērķi novērst neskaidrības attiecībā uz pasaules tirdzniecības režīmu, piemērot papildu pasākumus ekonomikas stimulēšanai un uzlabot politikas koordināciju globālā līmenī. Tam, savukārt, nepieciešams apvienot vairāku valdības aģentūru centienus gan Amerikā, gan ārpus tās, ko kavē politiski šķēršļi.

Citās attīstītajās valstīs situācija ir vēl sliktāka. Visspilgtākais piemērs tam ir ECB, kur šonedēļ regulatora priekšsēdētāja amatu no Mario Dragi pārņem bijušā SVF vadītāja Kristīne Lagarda.

Gremdējoties vēl dziļāk netradicionālajā politikā, ieskaitot negatīvās likmes un kvantitatīvo stimulēšanu, kas jau nodēvēta par “bezgalīgu”, ECB kļūst arvien grūtāk veikt turpmākus pasākumus šajā virzienā, jo īpaši tāpēc, ka papildu stimulu riski kādā brīdī var pārsniegt šādu pasākumu ieguvumus. Tajā pašā laikā regulators nevar apturēt savu netradicionālo politiku dēļ bailēm apslāpēt ekonomisko izaugsmi.

Centrālo banku lēmumi par monetāro politiku turpina piesaistīt daudz uzmanības, neskatoties uz to, ka ilgo cīņas vienatnē gadu laikā to spēja mainīt ekonomisko situāciju uz labo pusi ir būtiski mazinājusies. Gaidāmā FRS sanāksme nebūs izņēmums un tikai pastiprinās dziļas dilemmas esamību un vēl dziļāku bankas atkarību no citām valsts institūcijām, kuras diemžēl vēl nav sākušas pildīt savus pienākumus.

,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv