FRS attiecībā uz likmju paaugstināšanu izrādīs pacietību

Treideri.lv | 18. decembris 2014 09:53
FRS attiecībā uz likmju paaugstināšanu izrādīs pacietību

ASV Federālā Rezervju Sistēma (FRS) 16.-17. decembra sanāksmē atteicās no frāzes par likmju turēšanu tuvu nullei “ilgākā laika periodā” pēc kvantitatīvās stimulēšanas (QE) beigām, nomainot to ar solījumu “izrādīt pacietību” attiecībā uz monetārās politikas normalizāciju.

Tajā pat laikā dokumentā par FOMC decembra sanāksmes rezultātiem teikts, ka FRS šādu formulējumu joprojām uzskata par atbilstošu iepriekšējā formulējuma noskaņojumam.

Pie tam, FRS saglabājusi federālo kredītu procentu likmes (federal funds rate) mērķa diapazonu no nulles līdz 0.25% gadā. FRS procentu likmi šajā diapazonā veiksmīgi spējusi noturēt jau vairāk kā piecus gadus. – kopš 2008. gada decembra. 2008. gadā likme tika pazemināta septiņas reizes. Pēdējais paaugstinājums tika veikts 2006. gada jūnijā.

Pēdējās sanāksmes lēmumi pamatā sakrita ar to ekonomistu vērtējumiem, kuri piedalījās ASV vadošo aģentūru aptaujās. Vārdu “pacietība” vai “pacietīga” FRS dokumentā gaidīja 68% no 56, Bloomberg aptaujātajiem, ekonomistiem. Taču viedokļu atšķirību no galīgajā paziņojumā paustajiem izteica uzreiz trīs FRS vadītāji. Savukārt investori FRS lēmumus uztvēra pozitīvi: amerikāņu akciju tirgus uzrādīja šogad labāko sesiju.

Tiesa gan, tirgus dalībniekus uz laiku samulsināja FRS priekšsēdētājas Dženetas Jellenas paziņojums preses konferencē, ka “normalizācijas process sāksies ne ātrāk kā pēc pāris sanāksmēm”. Tālāk viņa apstiprināja, ka ar “pāris” viņa domājusi “divas”. Nākošās divas sanāksmes notiks janvāra beigās un marta sākumā, trešā – aprīļa beigās, pie tam tirgus dalībnieki pirmo paaugstinājumu gaida 2015. gada vidū. Taču Dž. Jellena centās mīkstināt savu vārdu iespaidu un tirgus reakcija ātri labojās.

FRS inflācijas spiediena mazināšanos prognozē 2015. gadā, bet tās vadītāju prognozes attiecībā uz procentu likmēm nākošā gada beigās kļuvušas vēl atturīgākas – vidēji 1.125%, par 25 bāzes punktiem zemāk kā septembrī. 2016. gada beigās FRS vadītāji likmi redz vidēji 2.5% līmenī pret septembrī prognozētajiem 2.87%.

Pēc oktobra FOMC sanāksmes iegūtā informācija norāda uz to, ka ekonomiskā aktivitāte aug mērenos tempos”

– teikts ziņojumā.

“Darba tirgus indikatori kopumā paredzēja zināmus turpmākus uzlabojumus ar pārliecinošu darba vietu pieaugumu bezdarba līmeņa samazinājumu. Kopumā virkne darba tirgus indikatoru ļauj cerēt uz pakāpenisku darba tirgus resursu nepietiekošas izmantošanas samazinājumu” – norādīts dokumentā. Situācijas vērtējums ASV darba tirgū sakrīt ar oktobri.

 “FOMC norāda, ka riski ekonomiskajām prognozēm un darba tirgum ir gandrīz sabalansēti. Komiteja paredz, ka inflācija pakāpeniski virzīsies 2% virzienā, sekojot aiz turpmākas situācijas uzlabošanās darba tirgū laicīgo efektu ietekmes zuduma dēļ energonesēju cenu krituma un citiem faktoriem. FOMC turpina uzmanīgi sekot situācijai ar inflāciju” – teikts paziņojumā.

“Lai uzturētu progresu virzienā uz maksimālu nodarbinātību un mērķa stabilitāti, komiteja šodien atkal apstiprināja viedokli, ka šī brīža federālo kredītu līdzekļu procentu likmju diapazons no nulles līdz 0.25% , joprojām ir pamatots” – teikts dokumentā.

FRS atkal apstiprināja, ka stimulējošā politika paliks aktuāla būtiskā laika periodā pēc aktīvu iepirkšanas programmas pabeigšanas un ekonomikas atveseļošanās.

“Nosakot termiņus šī brīža federālo kredītu mērķa diapazonam, FOMC vērtēs gan jau sasniegto, gan arī gaidāmo progresu virzībā uz mērķiem: maksimālu nodarbinātību un inflāciju 2% līmenī. Šis vērtējums ņems vērā plaša spektra informāciju, ieskaitot darba tirgus apstākļu rādītājus, inflācijas spiediena un inflācijas prognožu indikatorus, kā arī datus par finansiālo apstākļu izmaiņām” – sola FRS.

“Vadoties pēc šo faktoru šī brīža vērtējuma, komiteja uzskata, ka var atļauties izrādīt pacietību attiecībā uz monetārās politikas kursa normalizāciju. Komiteja uzskata šo prognozi par atbilstošu iepriekšējam ziņojumam par to, ka, visdrīzāk, būtu vēlams uzturēt federālo kredītu likmju diapazonu 0-0.25% ilgākā laika periodā pēc aktīvu iepirkšanas programmas apturēšanas oktobrī, jo īpaši, ja prognozējamā inflācija turpinās turēties zem 2% FOMC ilgtermiņa mērķa līmeņa, kā arī pie stabilām ilgtermiņa inflācijas prognozēm” – teikts turpinājumā.

“Taču, ja ienākošā informācija norādīs uz tuvošanos komitejas nodarbinātības un inflācijas mērķiem ātrāk kā šobrīd prognozēts, tad federālo kredītu procentu likmju mērķa diapazona paaugstināšana, iespējams, notiks ātrāk kā šobrīd tiek prognozēts. Un otrādi, ja progress izrādīsies lēnāks, tad federālo kredītu procentu likmju paaugstināšana, iespējams, tiks veikta vēlāk kā tiek prognozēts šobrīd” – skaidro FRS, tāpat kā oktobrī.

“Šobrīd komiteja uzskata, ka, pat pēc nodarbinātības un inflācijas pietuvošanās mandātam atbilstošajiem līmeņiem, ekonomiskie apstākļi kādu laiku var prasīt federālo kredītu procentu likmju mērķa līmeņa saglabāšanu zem līmeņa, kas tiek uzskatīts par ilgtermiņa normu”.

Šoreiz vien 7 no 10 sanāksmes dalībniekiem (FOMC pagaidām nav aizpildītas divas vakances) nobalsoja par publiskotajiem lēmumiem. Pret izteicās Mineapolisas Federālās Rezervju Bankas vadītājs Narajana Kočerlakota, kurš uzskatīja par nepieciešamu ar augstāku detalizācijas pakāpi piesaistīt zemo procentu likmju saglabāšanas termiņus inflācijas rādītājiem. Tāpat pret bija arī Dallasas FRB vadītājs Ričards Fišers, kurš uzskata, ka ekonomiskā situācija ASV uzlabojusies straujāk kā to uzskata viņa kolēģi. Kopējai pozīcijai nepiekrita arī Filadelfijas FRB vadītājs Čarlzs Plossers, kurš piedāvāja perspektīvas prognozēs neuzsvērt laika faktoru un nepievērst uzmanību šī brīža prognožu sakritībai ar iepriekšējo ziņojumu.

Nākošā sanāksme notiks 2015. gada 27.-28. janvārī.

, ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv