FRS aprindās briest sazvērestība pret Donaldu Trampu

Treideri.lv | 28. augusts 2019 20:34
FRS aprindās briest sazvērestība pret Donaldu Trampu

Tramps rada apdraudējumu ASV un visai pasaulei, tāpēc FRS jārada priekšnosacījumi viņa sakāvei 2020. gada prezidenta vēlēšanās – pārliecināts kāds bijušais augstu stāvošs regulatora ierēdnis.

Tirdzniecības kari, kurus prezidents Donalds Tramps uzsācis ar Ķīnu, grauj uzņēmēju un patērētāju pārliecību, kā arī pasliktina pasaules ekonomikas perspektīvas.

Šī rokām darinātā stihija nostāda FRS dilemmas priekšā: vai tai jāmīkstina trieciens, sniedzot kompensējošus stimulus, vai jāatsakās pakļauties Trampam?

Ja FRS mērķis ir veselīga ekonomika, tad regulatoram nopietni jāapsver pēdējais variants. Parasti FRS ārējos notikumus redz jau kā faktu, un pēc tam veic nepieciešamos pasākumus lai sasniegtu cenu stabilitāti un pilnīgu nodarbinātību.

Tā maz aizdomājas par to, kā tās politika ietekmēs lēmumus, kas pēc tam tiks pieņemti citās nozarēs, federālā budžeta izdevumu vai ārējās politikas veidā. FRS, piemēram, neatteiksies no likmju pazemināšanas, liekot Kongresam nodarboties ar fiskālo stimulēšanu ekonomikas atbalstam. Esot pāri politikai, centrālā banka saglabā savu neatkarību.

Tāpēc, ja Trampa tirdzniecības kari ar Ķīnu kaitē ASV ekonomikai, tad, izejot no atšķirīgajiem viedokļiem, FRS vajadzētu pienācīgā veidā koriģēt savu monetāro politiku – šajā gadījumā pazemināt likmes.

Taču kas notiks, ja monetārās politikas mīkstināšana tikai motivēs prezidentu, ļaujot viņam turpināt tirdzniecības konflikta eskalāciju, un pastiprināt recesijas risku? Regulatora centieni aizsargāt ekonomiku var izrādīties ne tikai neefektīvi, bet gan vēl vairāk pasliktināt stāvokli.

FRS vadītājs Džeroms Pauels devis mājienu, ka ir informēts par šo problēmu. Pagājušajā nedēļā ikgadējā konferencē Džeksonhoulā viņš norādīja, ka monetārā politika nevar nodrošināt pasaules tirdzniecību pie šādiem noteikumiem. Šis komentārs varētu būt atsauce uz tirdzniecības kariem un bažām, ka FRS instrumentārijs nav piemērots ekonomikas aizsardzībai no šādiem notikumiem.

Taču FRS varēja iet daudz tālāk. Tās pārstāvji varētu bez divdomībām paziņot, ka centrālā banka neglābs ASV administrāciju, kas turpina pieņemt neveiksmīgus lēmumus tirdzniecības politikā, un atbildība par to sekām pilnībā gulsies uz Trampa pleciem.

Šāda stingra pozīcija sniegs trīskāršu ieguvumu FRS un ekonomikai. Pirmkārt, tā pastiprinās riskus Trampa administrācijai un tādējādi atņems tai stimulu paaugstināt likmes tirdzniecības karos. Otrkārt, tā distancē FRS no Baltā nama politikas un apstiprinās regulatora neatkarību. Un treškārt, tā ļaus FRS pietaupīt pulveri un izvairīties no papildu likmju pazemināšanas, kad tās jau tā atrodas vēsturiski zemos līmeņos.

FRS locekļu vēlme palikt apolitiskiem ir saprotama un atbalstāma. Taču Trampa un Pauela uzbrukumi un pats regulators to padarījuši neiespējamu. FRS ir izvēles priekšā: ļaut Trampa administrācijai turpināt bīstamo tirdzniecības karu eskalāciju vai signalizēt, ka tādā gadījumā Baltais nams, nevis FRS, uzņemsies visus ar to saistītos riskus, tajā skaitā risku Trampam tikt sakautam nākošajās vēlēšanās.

Var pat teikt, ka pašas 2020. gada prezidenta vēlēšanas nonāk FRS kompetences sfērā. Galu galā, Trampa atkārtota ievēlēšana var radīt draudus ASV un visas pasaules ekonomikai, kā arī FRS neatkarībai un tās spējai sasniegt tai nospraustos mērķus cenu stabilitātē un pilnīgā nodarbinātībā.

Ja monetārās politikas mērķis ir nodrošināt labākos ekonomiskos rezultātus ilgtermiņā, tad FRS jāpadomā par to, kā tās lēmumi ietekmēs 2020. gada prezidenta vēlēšanu iznākumu.

, ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv