Facebook plāno iekarot finanšu sistēmu

Treideri.lv | 21. jūnijs 2019 12:05
Facebook plāno iekarot finanšu sistēmu

Facebook ielaušanās maksājumu un naudas pārskaitījumu nozarē bija tikai laika jautājums. Otrdien tehnoloģiju gigants publicējis programmas dokumentu attiecībā uz savu jauno projektu ar nosaukumu Libra – jauna uz blokķēžu tehnoloģijām balstīta “kriptovalūta” un maksājumu infrastruktūra.

Te gan jāpiebilst, ka jaunās platformas palaišana izrādījusies ne tik gluda, kā Facebook varēja cerēt. Regulējošās un uzraugošās iestādes kompānijas iniciatīvu pārpludinājušas ar kritiku un neatbalsta tās ideju. Francijas finanšu ministrs Bruno Le Mari uzsvēris, ka Libra neļaus izspiest valsts atbalstītās valūtas; Anglijas Bankas vadītājs Marks Karnī brīdinājis, ka platforma vienā brīdī var kļūt par sistēmu, sekojoši, tai tiks pievērsta paaugstināta regulatoru uzmanība.

Ja atmetam visas šāda rakstura runas, tad redzami divi interesanti fakti. Tas, ko piedāvā Facebook, patiesībā ir daudz vienkāršāk, nekā apgalvo pati kompānija. Tā tikai piedāvā jaunu tehnoloģiju maksājumu vienkāršošanai. Tajā pašā laikā korporācija liek nojaust par daudz ambiciozākiem plāniem, pieminot kreditēšanu, piekļuvi kapitālam un viedajiem līgumiem.

Sāksim ar to, cik pieticīgs šķiet sākotnējais produkts. Šeit svarīgi ir piebilst, ka Libra nav valūta un arī ne kriptovalūta. Tā ir uzskaites vienība, ko nosaka kā suspendēto reālu (vēl neprecizētu) valūtu grozu. Jaunā tehnoloģija, par kuru runā Facebook un tās partneri, ļaus cilvēkiem veikt maksājumus, kas izteikti šī groza vienībās. Pati funkcija neatšķiras no tās, ko šodien dara bankas, kredītkaršu izsniedzēju kompānijas vai PayPal, savukārt tehnoloģijai nesenos anonimitāte vai decentralizācija, kas cilvēkus piesaista kriptovalūtu tirgum.

LibraCoin: kā tā darbosies?

Taču tas nebūt nenozīmē, ka Libra nav nekādas jēgas. No biznesa viedokļa, kompānija, bez šaubām, vēlētos iekļūt maksājumu nozarē, kaut gan, lielā mērā sabiedrībai Facebook komerciālie panākumi nešķiet interesanti. Pilnīgi pretēji, kompānijas šī brīža reputācija liecina, ka tā nesāks ļaunprātīgi izmantot savu dominējošo stāvokli, kuru tā var sasniegt arī maksājumu nozarē.

Un lūk, no sociālā skatupunkta esam nonākuši pie lietas būtības. Maksājumu un pārskaitījumu nozare šodien funkcionē nepietiekoši labi. Nabadzīgajās valstīs līdz pat nesenam laikam maksājumu sistēmas bijušas drausmīgi neefektīvas, kaut gan, kā liecina Kenijas un Indijas piemēri, straujš lēciens par labu jaunākajām tehnoloģijām mobilo elektronisko maksājumu sistēmās ir iespējams.

Starptautiskiem maksājumi privātajiem lietotājiem joprojām ir pārāk dārgi un lēni, pat bagātās valstīs. Un turklāt līdz šim nav pienācīgas elektronisko maciņu sistēmas, kura spētu tiešsaistes mikro-maksājumus padarīt pietiekoši drošus un vienkāršus.

Reputācijas robi

Pastāv problēmas, kuras esošās nacionālās un globālās maksājumu sistēmas, kur dominē bankas un kredītkaršu izsniedzēju kompānijas, nespēja (vai nevēlējās) atrisināt. Var šaubīties par Facebook spēju labot situāciju, ņemot vērā , ka par kompāniju smīkņā daudzi, un pelnīti. Piemēram, par sekojoša rakstura paziņojumiem: “Pēc kāda laika mēs ceram piedāvāt privātajām personām un uzņēmējiem papildu pakalpojumus, tajā skaitā rēķinu apmaksu ar vienu taustiņa nospiešanu vai kafijas tases iegādi nolasot svītrkodu”.

Ja Libra radītāji neapzinās, ka tas viss jau darbojas vairumā valstu ar kvalitatīvu pārvaldi, var rasties jautājums: kādu ieguldījumu gan viņi spēj sniegt? Šajā kontekstā iniciatīva arvien vairāk izskatās pēc “teritorijas ieņemšanas”.

Facebook rīcībā ir milzīga priekšrocība pār pārējiem maksājumu pakalpojumu sniedzējiem. Sociālajam tīklam ir vairāk kā 2 miljardi lietotāju un vairumam potenciālo klientu ir piekļuve Facebook, bet nav piekļuves standarta maksājumiem vai naudas pārskaitījumiem. Vienkārši tāpēc, ka Facebook lietotājiem atvieglos piekļuvi Libra salīdzinājumā ar konkurentiem un analoģiskiem servisiem, daudzi izmantos tieši šo platformu. Taču tas ir klasisks gadījums, kad ļaunprātīgi tiek izmantots stāvoklis tirgū – dominējošā stāvokļa vienā tirgū izmantošana šāda paša stāvokļa iegūšanai citā tirgū.

Valstīs ar vājām valūtām Facebook visur esamība pat var veicināt dolāru ieguldījumus Libra, kas mazinās nacionālo valūtu izmantošanu uzskaitē un kontu noformēšanā. Tas nopietni sarežģīs situāciju ar monetāro politiku un stabilitāti.

Slēptie nodomi

Un šī nav vienīgā problēma. Pat ja Facebook savu projektu pozicionē ne kā valūtu, bet gan kā maksājumu un pārskaitījumu tīklu, kompānija afišē savu plānu nevainību, taču tajā pašā laikā neatzīst, ka iniciatīva ietver regulētas darbības veidu ar depozītu piesaisti, ko grūti realizēt caur nacionālajām robežām pat Eiropas Savienības robežās.

“Naudas pārvietošanai pa visu pasauli jābūt tik pat vienkāršai kā teksta ziņojuma nosūtīšanai, neatkarīgi no jūsu dzīvesvietas”, – apgalvo Facebook. Vai tiešām kompānija nezina, ka valdībām ir likumiski pamatojumi un pilnvaras ierobežot vai izsekot finanšu plūsmas savās ekonomikās?

Taču visvairāk bažas rada sekojošais: tas, kas rodas kā vienkārša uzskaites vienība vai depozīta monēta, strauji var pārvērsties par reālu valūtu. Normāla nauda tiek radīta, kad licencēta banka emitē parādsaistības – šajā gadījumā naudas masu nenodrošina vērtīgas rezerves, ja vien regulatori nepiespiedīs bankas to darīt. Facebook parādsaistības grib emitēt ar Libra palīdzību, taču nevēlas bankām analogu regulāciju. Pat ja tā, kā apturēt citas kompānijas, kuras arī vēlēsies izlaist parādsaistības, kas izteiktas Libra, ja tā tiešām kļūs par dominējošo uzskaites vienību?

Facebook plānos nomaskēta ne tikai vēlme iekarot banku nozari, bet arī tieksme privatizēt monetāro politiku – principā demogrāfiski nepieņemama perspektīva.

Sens sakāmvārds vēsta: ceļš uz elli ir labiem nodomiem bruģēts. Iespējams, tieši šis ir tas gadījums. Labākais veids, kā bloķēt šo ceļu – Facebook izgaismoto problēmu atrisināšana no regulatoru un banku puses. Tajā var palīdzēt centrālo banku elektroniskās valūtas. Taču valdības ar to nesteidzas. Daļēji cieņas dēļ attiecībā pret esošo banku sistēmu. Taču tām praktiski vairs nav atlicis attaisnojumu. Galu galā, izvēle starp valsts pakalpojumiem un Facebook pakalpojumiem ir acīmredzama.

, ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv