Ethereum nonācis regulatoru redzes lokā – labi tas nebeigsies

Treideri.lv | 2. maijs 2018 16:38
Ethereum nonācis regulatoru redzes lokā – labi tas nebeigsies

Bitcoin ir lielākā un pati populārākā kriptovalūta, taču regulatorus tā maz interesē. Viņu uzmanība vērsta uz citām digitālajām monētām, kuras, pēc regulatoru domām, vairāk līdzinās vērtspapīriem un jāpakļauj attiecīgai regulācijai.

Galvenokārt tas attiecas uz Ether – kriptovalūtu, kurai līdz šim arī izdevās palikt ārpus komisiju, pārvalžu un aģentūru redzesloka. Taču tagad tām ienācis prātā, ka pasaulē otra lielākā kriptovalūta ar tirgus kapitalizāciju vairāk kā 67 miljardiem ASV dolāru jāatbilst tiem pašiem noteikumiem, kādi tiek piemēroti akcijām.

Regulatori kriptovalūtās meklē pazīstamas iezīmes

Federālās iestādes, kas regulē vērtspapīru un izejvielu aktīvu tirdzniecību, veikušas pētījumu. Tās vēlējās noskaidrot – cik ļoti virtuālo valūtu radītāji ietekmē to vērtību, kā arī – vai šī sakarība ir salīdzināma ar to, kā kompāniju stratēģija, finanšu rādītāji un vadības komentāri ietekmē to akciju dinamiku.

Daži regulatori uzskata, ka Ethereum atrodas “pelēkajā zonā”, turklāt pastāv aizdomas, ka tas ticis radīts nelikumīgas vērtspapīru pārdošanas rezultātā 2014. gadā. ASV likuma par vērtspapīriem un biržām ietvaros, kompānijām, laižot klajā akcijas un obligācijas, šādi darījumi jāreģistrē SEC un jānodrošina investoriem pilnīga informācija, kā arī jābrīdina par visiem iespējamajiem riskiem, vai arī jāpiedāvā tie tikai institucionālajiem investoriem un investoriem ar lielajiem kapitāliem. Ethereum radītāji emisijas laikā 2014. gadā pārdošanu nereģistrēja, taču monētas tika pārdotas visiem, kas tās vēlējās iegādāties.

Bijušais CFTC priekšsēdētājs Harijs Henselers pagājušajā nedēļā paziņoja, ka tādas kriptovalūtas, kā ETH un XRP, ir nelikumīgi vērtspapīri.

Regulatora lēmums klasificēt Ethereum kā vērtspapīru izprovocēs masveida pārdošanu un radīs lielas problēmas tādām biržām, kā Coinbase, kas investoriem ļauj pirkt un pārdot Ether bez jebkādiem ierobežojumiem. Atgādinām, ka Coinbase vēlas saņemt SEC brokera licenci, bet tas nozīmē, ka problēma ar Ether jau drīz var nonākt tās dienas kārtībā, jo brokeri taču nevar darboties ar nereģistrētiem vērtspapīriem.

Kriptovalūtu radītāji un pat daži nozares juristi ir apjukuši. Viņi pauž neapmierinātību ar to, ka SEC savā novecojušajā noteikumu un standartu gultnē vēlas ielikt tādus jaunās paaudzes aktīvus, kā Ether.

Ether zem mikroskopa

Regulatori izpētījuši, ka Ethereum cenu dinamiku ietekmē lielākie spēlētāji, piemēram, Ethereum Foundation, kas radījuši un tagad atbild par programmnodrošinājuma funkcionēšanu un atjaunināšanu. Piemēram, kompānija izmaksā bonusus programmētājiem par ievainojamību novēršanu Ether kodā, tādējādi nodrošinot uzlabojumus, kuri var veicināt kriptovalūtas vērtības pieaugumu.

Valdība izskata arī citus faktorus, kas provocē cenu svārstības, tajā pašā laikā daži no tiem ir pretrunā ar Ether kā vērtspapīra teoriju. Piemēram, valdība pēta pieprasījuma atkarību no to cilvēku aktivitātes, kuri Ether izmanto pielikumu palaišanai šajā platformā.

Emisijas laikā 2014. gadā kompānija izlaida aptuveni 60 miljonus monētu un piesaistīja 31 tūkstoti bitkoinu, jeb 18.3 miljonus dolāru. Tikmēr kompānija tādā veidā piesaistīja finansējumu Ethereum platformas radīšanai, savukārt investori, iespējams, pirka monētas ar aprēķinu, ka to vērtība pieaugs, kad produkts būs gatavs, kas vērtspapīriem ir raksturīgi. Kāds regulējošo iestāžu pārstāvis norādījis, ka, ņemot vērā visus šos faktorus, tas tik un tā atrodas “pelēkajā zonā”. 7. maijā ieplānot darba grupas sanāksme šajā jautājumā, kur tiksies SEC un CFTC augstākās amatpersonas.

Ethereum Foundation apgalvo, ka tai pieder mazāk kā 1% visa apgrozībā esošo monētu apjoma un tā pieprasījumu un piedāvājumu nekontrolē.

Cits viedoklis

Ether piekritēji, tajā skaitā Andreessen Horowitz, šādu pieeju neatbalsta, norādot, ka Ether vērtību neviens nekontrolē – ne cilvēki, ne kompānijas. Viņi apgalvo, ka kriptovalūtas funkcijas sniedzas ārpus tradicionālu tirdzniecības instrumentu robežām.

Kriptovalūta tiek izmaksāta cilvēkiem, kuri nodrošina visa decentralizētā projekta funkcionēšanu, savos datoros darbinot attiecīgu programmatūru.

Turklāt Ether iegūs, jeb ražo plašs lietotāju loks, nevis viens cilvēks vai kompānija. Marta beigās riska kapitāla kompāniju grupa, tajā skaitā Andreessen Union Square Ventures fondu, nosūtīja petīciju SEC ar piedāvājumu izdarīt izņēmumu attiecībā uz Ether, jo tas kļuvis tik decentralizēts, ka to nevar uzskatīt par vērtspapīru.

Nozares eksperti apgalvo, ka Ether līdzīgās virtuālās valūtas, tiklīdz projekts sāk funkcionēt, no vērtspapīriem transformējas par patēriņa produktu. Citiem vārdiem sakot, aprēķinus veic un valūtu rada programmētāji visā pasaulē, nevis kompānija un tās vadība. Henselers norādījis, ka šādam gadījumam nav juridiska precedenta. Pēc Coin Center pētnieciskā centra direktora Pītera Van Volkenburga teiktā, pieskaitot Ether pie vērtspapīriem, Savienotās Valstis sagraus savu inovatīvo politiku un radīs daudz bezjēdzīgu šķēršļu.

, , , , , , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv