ESMA pauž bažas par straujo “profesionālo” klientu skaita pieaugumu

Treideri.lv | 1. februāris 2019 18:34
ESMA pauž bažas par straujo “profesionālo” klientu skaita pieaugumu

Eiropas regulators izsaka aizdomas, ka ārpusbiržas brokeri klientus apzināti pārklasificē, kā arī pārreģistrē trešajās valstīs.

Eiropas finanšu regulators, Eiropas vērtspapīru un tirgu aģentūra (ESMA), paudusi bažas attiecībā uz CFD brokeru privāto klientu klasifikācijas jautājumiem un šo brokeru ofšoru pārstāvniecību darbību. Uz šādām praksēm regulators norādījis nesenajā atgādinājumā par ESMA direktīvas darbības termiņa pagarināšanu līdz 2019. gada 1. maijam.

Par savu lēmumu kārtējo reizi pagarināt CFD tirdzniecības piedāvājumu privātajiem klientiem ierobežojošās direktīvas darbību Eiropas Savienības teritorijā vēl uz trim mēnešiem, regulators ESMA paziņoja jau pagājušā gada decembrī. Tā kā, varētu šķist, ka vakardienas komunikē tirgiem nekā īpaši jauna nebija, ja vien nebūtu regulatora komentāru, kuri var kalpot par kārtējo trauksmaino signālu.

Lieta tāda, ka, detalizējot iepriekš minētā lēmuma pamatojumu, regulators norāda uz to, ka tas uzmanīgi seko līdzi tirgus dalībniekiem un pienācīgai attiecīgās direktīvas prasību izpildei. Tiek norādīts, ka dažas uzraugāmās kompānijas turpina pārkāpt jaunās normatīvās prasības, klientiem piedāvājot pārklasifikāciju uz “profesionāla klienta” statusu. Respektīvi, kompānijas pašas iniciē un propagandē pārklasifikāciju, lai to privātie klienti varētu turpināt CFD tirdzniecību pēc iepriekšējiem nosacījumiem.

Britu regulators FCA saviem Eiropas kolēģiem sniedzis datus, atbilstoši kuriem, “profesionālo klientu” skaits pēdējā laikā neproporcionāli un būtiski pieaudzis.

Mēs saprotam, ka daži CFD brokeri savu klientu vidū propagandē veidu, kā apiet direktīvu, kļūstot par “profesionālu klientu” pēc paša pieprasījuma”,

– norāda regulators, uzsverot, ka tikai pats klients var būt šādas pārklasifikācijas iniciators, respektīvi, iniciatīva nedrīkst nākt no brokera. Tādējādi, ja brokeris pats aicina savus lietotājus kļūt par profesionāliem klientiem, tad tas neievēro normatīvās prasības.

Kas attiecas uz “deofšorizācijas” problēmu, pareizāk gan pilnīgi pretēji, lietotāju aizplūšanu uz alternatīvām jurisdikcijām, tad Eiropas regulators uzsver: “Mēs (ESMA) saprotam, ka dažas trešo valstu kompānijas vēršas pie ES rezidentiem, piedāvājot tiem savus pakalpojumus ārpusbiržas tirdzniecībā. Tāpat Eiropas CFD brokeri piedāvā saviem klientiem iespēju pāriet uz kompānijas pārstāvniecībām citās, trešo valstu, jurisdikcijās”.

Tikmēr jāpiebilst, ka atbilstoši Eiropas regulējumam, trešās valsts kompānija (pārsvarā ofšora brokeri) ir tiesīgi piedāvāt savus pakalpojumus ES pilsoņiem, taču tikai pēc pašu lietotāju iniciatīvas (vēlēšanās). Var uzskatīt, ka regulators dod mājienu, ka saskāries ar normatīvās prakses pārkāpumiem minētajā nozarē no brokeru puses. Un visbeidzot, regulators paudis savas bažas attiecībā uz fiksētajiem gadījumiem, kad brokeri piedāvā Eiropas klientiem “citus spekulatīvus investīciju produktus”. Regulators turpinās sekot atklātajām tendencēm, lai izpētītu citu regulācijas pasākumu iespējas ES teritorijā.

, , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv