Episkais Deutsche Bank krahs

Treideri.lv | 12. jūlijs 2016 08:39
Episkais Deutsche Bank krahs

Kā sabruka viena no nozīmīgākajām finanšu iestādēm Eiropā

Krīze brieda gandrīz 10 gadus, taču tagad Eiropas nozīmīgākā finanšu institūta liktenis, liekas, ir izlemts. Pēc nepatīkamu skandālu, neveiksmīgu lēmumu un bēdīgu notikumu sērijas Deutsche Bank akciju vērtība gada laikā kritusies par 48%, sasniedzot rekord-zemu līmeni 12.60 dolārus.

Taču ilgtermiņa perspektīvā vācu bankas lejup vērstā spirāle izskatās vēl iespaidīgāka. Bankas ar 147 gadu vēsturi tirgus kapitalizācija nepārsniedz 15.8 miljardus dolāru, savukārt šī brīža akciju cena ir vien 8% no 2007. gadā sasniegtās augstākās cenas.

Beigu sākums

Ja Lehman Brothers un Bear Stearns aizgāja ātri un bez mocībām, Deutsche Bank agonija sākās jau sen, savukārt tās beigas būs baisas un sāpīgas. Investīciju-banku nodaļa tiek uzskatīta par vienu no lielākajām pasaulē, kas salīdzināma ar Goldman Sachs, JP Morgan, Bank of America un Citigroup nodaļām.. Taču atšķirībā no šīm bankām, Deutsche Bank tā arī nekad neatgūsies no pasaules finanšu krīzes radītajiem ievainojumiem.

Tas ir paradoks, jo 2009. gadā kompānijas izpilddirektors Jozefs Akermans lepni paziņoja, ka Deutsche Bank naudas pietiek un tā pārcieš krīzi daudz labāk par saviem konkurentiem. Taču, kā noskaidrojās, banka patiesībā slēpa 12 miljardu zaudējumus, lai izvairītos no valsts palīdzības uz nežēlīgiem noteikumiem.

Nemierīgajā krīzes laikā bankai izdevās nedaudz nopelnīt, taču tas bija galvenokārt uz manipulāciju rēķina ar Libor likmi. Šie panākumi izrādījās īslaicīgi un maldinoši, par cik tiesvedības rezultātā bankai nāksies maksāt rekord-lielu soda naudu 2.5 miljardu dolāru apmērā.

Galu galā bankai nācās atzīt, ka tai nepieciešams papildus kapitāls. 2013. gadā tā piesaistīja 3 miljardus dolāru, paziņojot, ka ar šo naudu pietiek. Lai cik dīvai tas nebūtu, 2014. gadā banka neapstājās pie panāktā un piesaistīja vēl 1.5 miljardus kapitāla, bet vēlāk vēl 8 miljardus.

Neveiksmju virkne

Pēdējos gados Deutsche Bank cenšas pārkārtoties. Kopš finanšu krīzes laikiem nomainījusi lielu skaitu direktoru, pēdējais restrukturizācijas mēģinājums, ko 2015. gada oktobrī iniciēja izpilddirektors Džons Krians, sevī ietver apjomīgu operāciju reorganizāciju un štatu samazināšanu. Šobrīd banka atrodas operāciju slēgšanas procesā 10 valstīs; 9000 cilvēku nonākuši uz ielas. Lūk šeit sākas Deutsche Bank problēmu jaunākā vēsture – pēdējos sešos mēnešos notikumi attīstījušies strauji un dramatiski.

Gada sākumā Deutsche Bank paziņoja, ka 2015. gadā zaudējumi sasnieguši rekorda summu 6.8 miljardus eiro. Krians nekavējoties izplānoja apjomīgu reklāmas kampaņu, paziņojot, ka ir “nesagraujama kā klints”. Pat Vācijas finanšu ministrs Volfgangs Šoible līda vai no ādas ārā, cenšoties visus pārliecināt, ka viņam “nav ne mazāko bažu” attiecībā uz Deutsche Bank. Patiesība krīze jau vērsās plašumā.

Tālāk dažu nedēļu diapazonā risinājās sekojoši notikumi:

  • 2016. gada 16. maijā: Berenberg Bank brīdina, ka DB problēmas var izrādīties neatrisināmas, un norāda, ka aizņemtie līdzekļi vairāk kā 40 reizes pārsniedz DB aktīvus;
  • 2016. gada 2. jūnijā: Libor lietas šī brīža izmeklēšanas ietvaros, divi bijušie DB darbinieki tiek apsūdzēti manipulācijās ar procentu likmēm. Tikmēr Lielbritānijas Finanšu regulēšanas un uzraudzības pārvalde paziņo, ka skandālā iesaistīti vismaz 29 bankas darbinieki;
  • 2016. gada 23. jūnijā: Brexit rada apjomīgu triecienu DB. Tā ir lielākā Eiropas banka Londonā un 19% savu ienākumu tā gūst tieši no darbības Lielbritānijā;
  • 2016. gada 29. jūnijā: SVF publicē ziņojumu par to, ka “DB rada nozīmīgu sistemātisku risku”;
  • 2016. gada 30. jūnijā: FRS paziņo, ka DB, “sliktas riska pārvaldības un finanšu plānošanas” dēļ nav izturējusi stresa testus ASV;

Diez ko nelīdzinās “nesatricināmais klintij”. Bet tagad, uzmanību, jautājums, kuram lemts palikt gaisā: kas notiks ar Deutsche Bank atvasinājuma instrumentiem ar nominālo vērtību 52 triljoniem eiro, ja banka bankrotēs?

 

Treideri.lv

, , , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

  1. Anti-ES

    Ja DB bankrotētu, tad gan visa pasaules finanšu sistēma būtu dziļā, dziļā D…. . Bet nu Vācijas valdība diez gan vai to pieļautu. Bet pat ja to nāktos glābt arī tad tas būtu pamatīgs trieciens.

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv