Eksperta viedoklis – centrālās bankas joko, domājot, ka likmju pazemināšana stimulēs inflāciju

Treideri.lv | 7. novembris 2019 09:40
Eksperta viedoklis – centrālās bankas joko, domājot, ka likmju pazemināšana stimulēs inflāciju

Atšķirībā no korporācijām, patērētāji, iegūstot iespēju saņemt lētākus kredītus, šo iespēju neizmanto, lai iegādātos to, ko iepriekš nav varējuši atļauties. Taču kāds tam ir iemesls?

Pasaules centrālajām bankām ir atšķirīgi inflācijas mērķi, kas veicina nepareizu kapitāla sadali un uztur paaugstinātu kopējā piedāvājuma līmeni, raksta bijušais Graham Capital portfeļu pārvaldnieks un tagad Bloomberg žurnālists Kamerons Kraiss 6. novembrī publicētajā rakstā “Ja vēlaties zaudēt naudu, jūs varat gūt panākumus šajā jomā”. Tādējādi centrālās bankas, cenšoties sasniegt savus inflācijas mērķus, faktiski samazina izredzes sasniegt vēlamo rezultātu, kas ir moderna ekonomiska parādība, saka Kamerons Kraiss.

Patērētāji uz lētākiem kredītiem neuzķērās 

Centrālās bankas paveikušas lielisku darbu, cenšoties stimulēt patērētāju inflāciju, taču šķiet, ka patērētāji nenovērtē šo darbu. Teorija liecina, ka cenu nosaka piedāvājuma un pieprasījuma robežvērtības. Centrālā banka, stimulējot monetāro politiku, ir novirzījusi piedāvājuma līknes uz labo pusi, lai pieprasījuma līkne attiecīgi novirzītos, kamēr tiek sasniegts inflācijas mērķis.

Taču tas nenotiek, norāda eksperts. Piemēram, Amerikas Savienotajās Valstīs personīgo uzkrājumu līmenis ir 8,3%, un tas ir augstāks nekā jebkurā laika posmā no 1994. līdz 2012. gadam. Viens no iemesliem ir tāds, ka patērētājs, atšķirībā no biznesa, neizrādīja vēlmi palielināt parāda slogu, lai finansētu savas vajadzības. Citiem vārdiem sakot, iedzīvotāji, kuriem bija iespēja ņemt lētākus aizdevumus, lai iegādātos to, ko viņi iepriekš nevarēja atļauties bez aizņemtiem līdzekļiem, to tomēr nedarīja.

Un, kamēr patērētāji nemaina savu uzvedības modeli, ir grūti saprast, kā centrālo banku īpaši zemās procentu likmes stimulēs patērētāju inflācijas pieaugumu līdz paredzētajām mērķa vērtībām, uzsver eksperts.

Iemesls ir apburtā finanšu sistēma

Monetāro iestāžu ierēdņi var žēloties par inflācijas trūkumu, taču, pēc Kamerona Kraisa teiktā, viņi maldās, ja domā, ka viņu piedāvātā stratēģija darbosies. Mūsdienu finanšu sistēma ir balstīta uz nepareizu stimulu – daudzām kompānijām peļņa ir faktors, no kura vajadzētu izvairīties. Vienā no saviem iepriekšējiem rakstiem eksperts teica, ka viņš ir analizējis pēdējo 25 gadu perspektīvā uzņēmumus, kuru tirgus kapitalizācija ir vismaz 500 miljoni USD, negatīva pamatdarbības peļņa un ieņēmumu pieaugums vismaz 20% gadā.

Šādas kompānijas upurē peļņu par labu ieņēmumu pieauguma un tirgus daļas palielināšanai. Viens no redzamākajiem pārstāvjiem, kas ievēro šādu modeli, ir Amazon.

Kamerona Kraisa analīzes rezultāts bija nepārprotams: to uzņēmumu rentabilitāte, kuriem bija negatīvas peļņas normas, bija ievērojami zemāka nekā S&P 500 indeksa rentabilitāte. Tajā pašā laikā uzņēmumu daļa, kas tiek tirgoti biržā un rada peļņu, 25 gadus ir nepārtraukti samazinājusies. Un nav nekāda nejaušība, ka šāds process tiek novērots monetārās politikas mīkstināšanas periodā, un to pavada uzņēmumu produktivitātes pazemināšanās, uzskata eksperts.

Vienkārši nav iespējams nopelnīt, pārdodot dolāru par 95 centiem, iepriekš norādījis Kraiss, uzsverot, ka Amazon par pasaules gigantu kļuva, kad tās darbības peļņa kļuva pozitīva.

, ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv