Eirozonas finanšu ministri vienojas par palīdzību Spānijas bankām

Treideri | 20. jūlijs 2012 19:44
Eirozonas finanšu ministri vienojas par palīdzību Spānijas bankām

Spānijas bankām tiks piešķirts līdz pat 100 miljardiem eiro grūtībās nonākušo banku glābšanai. Par to vienojušies eirozonas finanšu ministri. Sagaidāms, ka līdz septembrim tiks novērtēts banku finansiālais stāvoklis un aprēķināta nepieciešamā naudas summa palīdzības sniegšanai. Kamēr Spānijas iedzīvotāji plašās demonstrācijās protestē pret gaidāmajiem taupības pasākumiem, Spānijas valdība nākusi klajā ar ne visai iepriecinošām ekonomiskās izaugsmes prognozēm.

Eiropas Finanšu ministri piektdien apstiprinājuši 100 miljardu liela palīdzības finansējuma piešķiršanu finansiālajās grūtībās nonākušajām Spānijas bankām. 17 eirozonas ministri šādu vienošanos panākuši gandrīz divu stundu ilgas telefona konferences laikā. Šīs sarunas laikā apspriestas banku glābšanas detaļas, ieskaitot aizdevuma procentlikmes, atmaksas termiņus un dažādus papildnoteikumi, kuri tiks pievienoti aizdevuma līgumam.

Panāktā vienošanās paredz, ka sākotnējais finansējums tiks piešķirtas no eirozonas pagaidu glābšanas fonda jeb Eiropas finansiālās stabilitātes fonda, kuru gada otrajā pusē nomainīs pastāvīgais Eiropas Stabilitātes mehānisms.

Spānijas pusē nauda tiks ieskaitīta Valsts bankas sadales fondā, kas tālāk naudu piešķirs, izvērtējot katras konkrētās bankas gadījumu. Nauda tiks piešķirta, balstoties uz audita un stresa testu rezultātiem par finanšu institūciju gatavību izturēt neparedzētus nākotnes šokus. Sagaidāms, ka šādi audita rezultāti nebūs pieejami ātrāk kā septembrī, līdz ar to arī nepieciešamā palīdzības finansējuma apjomi būs zināmi tikai rudenī.

Bet tikmēr jaunākie dati liecina, ka Spānijas bankām pašlaik pieder 155,8 miljardi eiro vērti aizdevumi, kurus varētu arī neatmaksāt. Šie dati ir kārtējo reizi vairojuši investoru bažas un aizņemšanās procentlikmes 10 gadu parādzīmēm šodien atkal ir pārsniegušas 7% robežu, kuru uzskata par neuzturamu. Eiropas piedāvātais glābšanas plāns kopā ar vairāk nekā 60 miljardu eiro lieliem taupības pasākumiem varētu novērst daudz apjomīgāku Spānijas glābšanu no finansiālajām grūtībām.

Taču Eiropas Savienības izvirzītās prasības budžeta disciplīnas ievērošanai un taupības pasākumu īstenošanai ir izraisījušas plašas protesta akcijas Spānijā. Dažādas demonstrācijas, uz kurām pulcējušies tūkstošiem dažādu profesiju pārstāvju, turpinās jau nedēļu. Iedzīvotāji pauž neapmierinātību ar plānoto algu samazinājumu un nodokļu paaugstināšanu. Šorīt Madrides centrā izcēlušās arī sadursmes ar policiju.

Bet tikmēr Spānijas valdība nākusi klajā ar jaunākajām prognozēm par ekonomisko izaugsmi un bezdarbu. Sākotnēji tika prognozēts, ka Spānijas ekonomika šogad samazināsies par 1,7 procentiem, taču tagad zaudējumi tiek plānoti tikai pusotra procenta apmērā. Vienlaicīgi valdība paziņojusi, ka bezdarba līmenis šogad, visticamāk, pārsniegs prognozētos 24,3 procentus un būs 24,6 procenti. Nākamajos bezdarbs samazināsies ļoti lēnu.

Avots: Latvijasradio

, ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv