Eiropa vēlas cīnīties ar ASV dolāra dominējošo lomu

Treideri.lv | 6. decembris 2018 14:20
Eiropa vēlas cīnīties ar ASV dolāra dominējošo lomu

Reģions ir spiests reaģēt uz riskiem, kas tam tiek uzspiesti. Runa ir par Amerikas tirdzniecības kariem un sankcijām attiecībā uz Irānu, kuru dēļ eiropieši spiesti pārtraukt tirdzniecības sadarbību ar tik izdevīgu enerģijas piegādātāju.

Eirokomisija publicējusi priekšlikumu eiro lomas paaugstināšanai starptautiskajos norēķinos un kā alternatīvas dolāram izmantošanai. Uz šādu soli Eiropu mudinājis ASV lēmums atteikties no kodolvienošanās ar Irānu, kas lika daudzām kompānijām pārtraukt attiecības ar šo valsti, lai izvairītos no Savienoto Valstu sankcijām.

Eirokomisija aicinājusi uzņēmējus un valstis palielināt eiro izmantošanas īpatsvaru enerģētiskajos līgumos, izpētīt iespējamos pasākumus vienotās valūtas popularitātes celšanai preču un finanšu tirgos. Dokuments publicēts trešdien 5. decembrī. Tam nav obligāta spēka, taču tas skaidri atspoguļo vēlmi mazināt atkarību no starptautiskajiem norēķiniem amerikāņu valūtā.

19 Eiropas valstu valūtas savienība pastāv jau 20 gadus. Eiro būtiskākā loma starptautiskajā tirdzniecībā bija pagājušās desmitgades sākumā. Pēc tam 23008. gadā iestājās finanšu krīze un vienotās valūtas starptautiskā ietekme saruka.

Aptuveni 60% valūtu rezervju un emitēto valstu obligāciju tiek realizētas ASV dolāros. Eiro tiek uzskatīt par otru populārāko rezervju valūtu pasaulē, taču tās īpatsvars katrā tirgū nepārsniedz 20%. Eiro starptautiskās nozīmes pieaugums ļautu paaugstināt pasaules finanšu sistēmas stabilitāti, uzskata Eirokomisija.

Nesenie piemēri ar ASV un Ķīnas tirdzniecības kariem, kā arī sankciju ieviešana pret Irānu paaugstinājuši dolāra izmantošanas riska līmeni. ES ierēdņi uzskata, ka šo situāciju var izmantot savā labā. Mērķis ir paaugstinās eiro īpatsvaru līdz 35%.

Eiropas Savienība ir pasaulē lielākais enerģijas importētājs. Vidējais importa apjoms tiek lēsts uz 300 miljardiem eiro. Uz šī fona aicinājums starptautiskajos līgumos enerģētikas jomā aktīvāk izmantot eiro šķiet saprotams un loģisks.

Pagājušajā nedēļā Eiropas Centrālā Banka publicēja Eiropas tūlītējo maksājumu sistēmas plānu. Šai sistēmai būtu jārada konkurence amerikāņu maksājumu karšu dominancei un jāsamazina šīs sfēras ASV gigantu ietekme. Taču pagaidām šo plānu parakstījušas tikai astoņas valstis, tajā skaitā Spānija, Vācija un Francija.

, , , , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv