Eiropa sēž uz Itālijas parādu bumbas

Treideri.lv | 2. jūlijs 2019 14:31
Eiropa sēž uz Itālijas parādu bumbas

ASV un Ķīnas tirdzniecības karš, Brexit kā arī konflikts ap Irānu, nobīdījis otrajā plānā problēmu, kura, iespējams, Eiropai ir vēl svarīgāka.

Tā slēpjas Itālijas parādsaistībās, kuru apjoms šobrīd ir 2.9 triljoni ASV dolāru, no kuriem 2.4 triljonus aprīlī veidoja valsts parāds.

Lielākais Itālijas parāda turētājs ir vietējās bankas, kuru bilancē ir ap $1.7 triljoni šo aktīvu. Taču tirgus šoka un strauja ienesīguma pieauguma gadījumā apdraudētas būs arī citas Eirozonas bankas, kuru īpašumā ir Itālijas suverēnās un privātās parādsaistības $480 miljardu apmērā.

Tirgi pagaidām ir mierīgi, kaut gan pagājušā gada pēdējā ceturksnī Itālijā sākās recesija. Taču valsts budžeta problēmu saasinājums pagājušajā rudenī skaidri parādīja, cik strauji var mainīties investoru noskaņojums. Ja tirgū sāksies lejupslīde, neviens precīzi nevarēs pateikt, kur tieši ir punkts, pēc kura vairs atgriešanās nav iespējama.

Lielākajās briesmās atrodas Francijas bankas, kuru īpašumā pagājušā gada beigās bija Itālijas parādu vērtspapīri par $322 miljardiem. Turklāt divām lielākajām bankām, BNP Paribas un Credit Agricole, ir privātās nodaļas Itālijā. Šādā veidā valsts problēmas strauji var izplatīties Francijā un visā Eiropas finanšu sistēmā.

Problēmu sarežģī arī Itālijas nespēja vienoties, nepārtraukti atrodoties konfrontācijā ar ES. Budžeta deficīta dēļ valsts ir spiesta ik gadu aizņemties 400 miljardus eiro, savukārt galvenie šo vērtspapīru pircēji ir vietējās bankas. Pēdējos trijos gados glābšana bija nepieciešama septiņām Itālijas bankām, un šo banku skaits, iespējams, vēl pieaugs.

Esošais Eiropas problemātisko finanšu iestāžu glābšanas mehānisms (European Stability Mechanism, ESM) tika radīts pēdējās parādu krīzes laikā. Tā autori bija Vācijas kanclere Angela Merkele un ECB vadītājs Mario Dragi. Taču Merkeles ietekme tajā būtiski sarūk, savukārt Dragi pilnvaras beidzas šajā rudenī. Turklāt Itālija jau gada laikā var iztērēt visus ESM rīcībā esošos 410 miljardus eiro.

Itālijas finansiālās problēmas, kas kā smaga nasta gulstas uz visu Eirozonas valstu pleciem, visdrīzāk, liks nākošajai Eiropas līderu paaudzei aizdomāties par cenu, kāda jāmaksā par valūtas savienības saglabāšanu.

, ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv