Eiro turēs līmeni līdz ECB sanāksmei

Treideri.lv | 23. maijs 2014 11:21
Eiro turēs līmeni līdz ECB sanāksmei

Piektdien, 23. maijā, eiro turpina turēties pie 1.365 dolāru līmeņa. Tas ir turpat pie 1.37 – līdzsvara līmeņa, pie kura, pēc analītiķu domām, eiro turēsies līdz jautājuma noskaidrošanai – kādus tieši monetārās politikas mīkstināšanas līdzekļus ECB izvēlēsies jūnija sanāksmē. Šobrīd globālie tirgi paliek tirdzniecības ideju deficīta stāvoklī, taču, ja arī atrod impulsu kādā ziņās, tad pārliecinoša dinamika tomēr izpaliek.

Vakar investori vērsa uzmanību uz ASV FRS Atvērtā tirgus operāciju komitejas sēdes protokolu publikāciju. Neskatoties uz to, ka tur netika minēts nekas principiāli jauns, tirgi uz kārtējo apliecinājumu, ka regulators paredz zemu inflāciju un papildus ekonomikas stimulu nepieciešamību, reaģēja ar kāpumu. Protokolos arī teikts par nepieciešamību izstrādāt stimulēšanas apturēšanas stratēģiju, par cik pārlieka ekonomikas stimulēšana var veidot inflācijas riskus vidējā termiņā.

Pēc Reiffeisen bankas analītiķu domām, interesi par FRS 29-30. aprīļa sēdes protokoliem izraisīja FRS pārstāvju pretrunīgie paziņojumi par turpmāko monetāro politiku saistībā ar ekonomikas atlabšanu. Protokolu secinājums ir tāds, ka FRS QE dēļ kopumā nesaskata riskus būtiskam inflācijas pieaugumam, tajā pat laikā darba tirgum joprojām nepieciešams atbalsts. Tomēr aprīļa inflācijas rādītāji (publicēti maija vidū) norāda uz inflācijas paātrinājumu no 1,5% līdz 2,0%, kas ir komitejas locekļu noteiktais mērķa līmenis, ko viņi necerēja sasniegt ātrāk par 2015. gadu. Daļēja ietekme ir arī pārtikas produktu sadārdzinājumam, kas liecina par inflācijas risku rašanos.

Dženetas Jellenas nākšana FRS vadītājas amatā noveda pie būtiskas monetārās politikas regulēšanas orientieru maiņas. Tagad noteicošais vairs nav bezdarba līmenis. Pie tam apstākļi, kas kalpoja par iemeslu atteikties no tradicionālajām regulēšanas metodēm, tā arī netika atklāti. iespējams, FRS baidās no ekonomikas izaugsmes tempu palēnināšanās un  negatīvās reakcijas, ko varētu izraisīt stimulu samazināšana. Reiffeisen bankas analītiķi piebilsts, ka FRS nekad iepriekš nav nācies paaugstināt likmi apstākļos, kad bilancē ir tik ievērojams aktīvu apjoms.

Virkne ekonomistu uzskata, ka 2008. – 2009. g. krīze izraisījusi strukturālas izmaiņas darba tirgū: daļa bezdarbnieku, kas tajā laikā zaudējuši darbu, vairs nekad nespēs iekārtoties darbā savā iepriekšējā specialitātē, par cik ekonomika ir krasi mainījusies. Šādu cilvēku daļa kopējā bezdarbnieku skaitā šobrīd sasniedz vēsturiskus maksimumus (35%), taču tās samazināšana neietilpst FRS uzdevumos (netiek risināts ar monetārām metodēm). Tādā veidā pastāv risks, ka FRS saglabās stimulējošu monetāro politiku ilgāk kā ir nepieciešams, veicinot jūtamus inflācijas riskus. Tas var izvērsties straujā likmju paaugstināšanā ar visām, notā izrietošajām, sekām ekonomikai un finanšu tirgiem. Taču pagaidām mūzika skan, investori turpina spēlēt uz risku un pārdot dolāru.

, , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv