Eiro atkal kļūst par aizsargaktīvu

Treideri.lv | 4. februāris 2014 10:31
Eiro atkal kļūst par aizsargaktīvu

Pēdējo divu nedēļu kritums jaunattīstības valstu tirgos nekādi nav spējis ietekmēt eiro. Tieši otrādi, dažas dienas vienotās valūtas kurss auga, kamēr fondu tirgus kritās. Tāda tendence bija raksturīga ASV dolāram un Japānas jēnai.

Tādā veidā, pēc vairāku gadu krīzes, eiro atkal kļūst par aizsardzības aktīvu. Šajos pāris gados eiro bija riska barometrs: kad mākoņi savilkās un draudēja nepatikšanas, eiro vērtība kritās.

Parasti, grūtos laikos mēs gaidām eiro kritumu, taču tas uzvedas kā dolārs un jēna, tirgū paaugstinoties nervozitātei, tas kāpj – skaidro BNP Paribas analītiķi. Arī pirmdien vairums galveno Eiropas fondu indeksu piedzīvoja kritumu, bet eiro vērtība pāros ar dolāru un mārciņu kāpa.

Uzticības atjaunošanās eiro ir pozitīva ziņa valūtas bloka valstīm. Taču tajā pašā laikā tas nes līdzi zināmus riskus: ja tirgos turpināsies drudzis, tad eiro spēks atstās iespaidu uz eirozonas eksportu, kas apdraudēs reģiona nestabilās ekonomikas atlabšanu.

HSBC analītiķi izstrādājuši matemātisku modeli, kas mēra aktīvu vērtības svārstības, ņemot vērā risku finanšu tirgos kopumā. Modelis parādīja, ka eiro vairāk kā piecus gadus pozitīvi korelēja ar riska noskaņojumiem: kad investori riskēja, eiro auga. Ja tirgus dalībnieki no kaut kā bijās, eiro krita. Bez tam, decembrī sāka uzrādīt pretēju tendenci pēc HSBC skalas.

Par vienu no galvenajiem faktoriem, kas veicināja šīs izmaiņas, kļuva lielais un pastāvīgi pieaugošais eirozonas pašreizējo operāciju konta pozitīvais saldo, uzskata BNP Paribas analītiķi. Pozitīvs saldo ļauj prognozēt stabilu eiro pieprasījumu, par cik eirozona eksportē vairāk kā importē. Pēc pēdējiem datiem, novembrī  pašreizējo operāciju konta proficīts pieaudzis līdz rekordam – 23,5 miljardiem eiro.

Bez tam, interesi par eiro veicina ECB zemās procentu likmes. Ārzemju investori var ņemt aizņēmumus eiro valūtā, lai investētu riskantākos aktīvos ar lielāku ienesīgumu.

BNP Paribas eksperti uzskata, ka pateicoties ECB politikai eiro pievilcība augs arī turpmāk, to veicina arī ASV stimulēšanas programmas samazināšana un jūtama šaubu mazināšanās attiecībā uz parādu krīzi eirozonā. Tajā pašā laikā, šobrīd tomēr reti kurš uzskata, ka eiro stiprinās savas pozīcijas kā aizsardzības aktīvs.

, ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv