ECB pirms jūnija sanāksmes turpina intriģēt tirgus

Treideri.lv | 7. jūnijs 2018 10:56
ECB pirms jūnija sanāksmes turpina intriģēt tirgus

Galvenais ECB ekonomists Pīters Praets (Peter Praet) apstiprinājis, ka nākamajā sanāksmē regulators lems par stimulu programmas turpmāko likteni.

Viņa komentāri signalizē par to, ka valde tiešām tuvojas lēmuma par parādu vērtspapīru iegādes programmas ilgumu pieņemšanai. Pēc anonīmu avotu sniegtās informācijas, centrālās bankas ierēdņi plāno apspriest un paziņot stimulu apturēšanas termiņus. Praets arī norādījis, ka tirgus prognožu mazināšanos attiecībā uz turpmāku QE programmas paplašināšanu pavada inflācijas prognožu pieaugumu stimulējošs process. Ekonomists norāda arī uz inflācijas rādītāju uzlabošanos.

Acīmredzams, ka nākošnedēļ valdei nāksies izvērtēt pakāpeniskas aktīvu iegādes programmas samazināšanas progresu un iespējamību”,

– uzstājoties Berlīnē, norādījis Praets.

Šodien eiro pakāpies līdz 1.1837, valūtas vērtībai augot jau ceturto dienu pēc kārtas.

Regulatora mājieni

Šie komentāri no Praeta puses ir ļoti zīmīgi, jo ekonomists ir tas, kurš izstrādā ieteikumus valdei. Atgādinām, ka šobrīd obligāciju iegādes programmu plānots turpināt vismaz līdz šī gada septembrim. Centrālās bankas ierēdņi, iespējams, izmantos gaidāmo sanāksmi, lai apspriestu programmas apturēšanas procesu, norādījuši ECB pārstāvji, kas, ņemot vērā informācijas konfidenciālo raksturu, vēlējušies palikt anonīmi. Taču, nav arī izslēgts, ka nekādi konkrēti lēmumi pagaidām netiks pieņemti.

Taču arī pats šī jautājuma apspriešanas fakts kļūs par nozīmīgu soli ceļā uz bezprecedenta stimulu programmas apturēšanu, jo īpaši ņemot vērā to, ka pēdējos mēnešos ECB izvairījusies no šī jautājuma. Tāpat gaidāmajai sanāksmei sekos jaunākās ekonomiskās prognozes, kas tiek publicētas ik ceturksni. Ja jaunākais vērtējums liecinās par turpmākas izaugsmes un pakāpeniskas inflācijas paātrināšanās perspektīvām, optimisms tirgū pieaugs. Salīdzinot ar pagājušo gadu, izaugsmes tempi ir sarukuši, taču process turpinās, savukārt inflācija aug. Itālijas politiskie riski arī nobīdījušies otrajā plānā un, visdrīzāk, monetāro politiku reģionā neietekmēs.

Pasākumu sagatavošana

Šobrīd ECB plāno turpināt ikmēneša aktīvu iegādes 30 miljardu eiro apmērā vismaz līdz šī gada decembrim, taču tajā pašā laikā CB likusi saprast, ka programma tiks samazināta pakāpeniski. Ekonomisti prognozē, ka iepirkšana tiks apturēta līdz šī gada beigām, kaut gan reinvestēšana turpināsies. Procentu likmes šī brīža rekordzemajos līmeņos saglabāsies vēl ilgi pēc parādsaistību iegādes beigām.

Daži bankas ierēdņi, pēc trīs gadus ilgas ultra-akomodatīvas politikas un netradicionālas stimulēšanas, vēlas ātrāk pāriet pie likmes paaugstināšanas. Piesardzīgākie bankas darbinieki var norādīt uz riskiem no tirdzniecības pretrunu ar ASV eskalācijas un pēdējo ekonomisko datu puses. Pēdējie publicētie uzņēmēju aktivitātes indeksi liecina par aktivitātes kritumu reģiona apkalpojošajā sfērā, turklāt ar Eirozonas lielākajām ekonomikām Vāciju un Franciju priekšgalā.

Gatavošanās jūnija sanāksmei, kas 13. un 14. jūnijā notiks Rīgā, rit pilnā sparā. Ierēdņiem vēl jāveic galīgais ekonomisko prognožu formulējums un jākonkretizē pasākumu iespējamie varianti, kas tiks publiskoti stimulu samazināšanas kontekstā.

, , , , , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv