ECB nevarēs pacelt likmes daudz augstāk par nulli

Treideri.lv | 31. oktobris 2018 09:38
ECB nevarēs pacelt likmes daudz augstāk par nulli

Eiropas Centrālā Banka nākošgad plāno sākt paaugstināt procentu likmes, taču to izdarīt būs daudz sarežģītāk nekā Federālajai Rezervju Sistēmai.

Pēc finanšu krīzes 2008. gadā pasaulē lielākās centrālās bankas rīkojās pēc FRS piemēra. Runa galvenokārt ir par ECB. Kaut arī ar noteiktu laika nobīdi, taču Eiropas regulators arī pazemināja likmes līdz nullei un rezultātā pat palaida kvantitatīvās mīkstināšanas programmu. Jāpiebilst arī, ka ECB gājusi nedaudz tālāk un izmēģināja arī negatīvās procentu likmes, taču tas vairs nav tik būtiski.

Pienācis laiks beigt stimulējošo monetāro politiku, jo tā bez visiem plusiem rada arī veselu virkni mīnusu. FRS to paveica pirmā, tagad pienācis Eiropas Centrālās Bankas laiks. Taču atpakaļceļš būs daudz sarežģītāks.

FRS situācija izveidojās tā, ka likmju paaugstināšana sākās laikā, kad ekonomika sāka uzrādīt pietiekoši pārliecinošu izaugsmi. FRS esošais vadītājs Džeroms Pauels šo brīdi cenšas izmantot maksimāli, tāpēc procentu likmes paaugstina pēc iespējas biežāk.

Taču ko var darīt ECB? Līdz gada beigām tā noslēgs aktīvu iegādi, taču likmes saglabās vismaz līdz nākamā gada vasarai, turklāt reinvestēs ienākumus no bilancē esošajiem vērtspapīriem – viss mats matā kā to darīja Federālā Rezervju Sistēma.

Problēma ir tajā, ka Eiropas ekonomika ir daudz vājāka par amerikāņu un likmes paaugstināt būs problemātiski.

Eiropas Centrālā Banka lielu progresu procentu likmju paaugstināšanā nepanāks, jo politika tiks normalizēta laikā, kad ASV ekonomika palēnināsies, uzskata Endrjū Bosomvorts Pacific Investment Management Co.

Es nedomāju, ka Eiropa tiks daudz augstāk par nulli. Laika logs, kad FRS iepauzēs, bet Eiropa turpinās izaugsmi un ECB varēs turpināt normalizāciju, būs ļoti šaurs, pēc tam sāksies tirdzniecības izraisīta palēnināšanās”,

– uzskata Bosomvorts.

Investori prognozē, ka ECB paaugstinās aizņēmumu izmaksas no rekorda zemajiem līmeņiem nākamā gada beigās, un Bosomvorts prognozē, ka pirmais solis būs depozītu likmes paaugstināšana par 15 b.p. no šī brīža -0.4%. Pēc viņa teiktā, pēc tam ECB mainīs visas oficiālās likmes vienlaicīgi, paaugstinot bāzes likmi no nulles līdz 0.25%.

, , , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv