ECB drukās 1 triljonu eiro

Treideri.lv | 19. marts 2020 13:41
ECB drukās 1 triljonu eiro

ECB grasās šogad ekonomikā iepludināt 1.1 miljardu eiro, lai apturētu koronavīrusa traģisko ietekmi.

Eiropas Centrālā banka ārkārtas sanāksmē trešdienas vakarā pieņēma lēmumu palielināt obligāciju iepirkšanu par 750 miljardiem eiro, lai apturētu pandēmijas izraisīto finanšu sagrāvi, kas kaitē Eirozonas ekonomikai, un novērst jebkuras bažas par valūtas bloka dzīvotspēju.

Tā kā liela daļa Eiropas koronavīrusa uzliesmojuma dēļ ir izolēta, ekonomiskā aktivitāte praktiski ir apstājusies, savukārt tirgi panikas dēļ cietuši milzīgus zaudējumus, prognozējot dziļu ekonomisko kritumu, kas salīdzināms ar 2008. gada globālo finanšu krīzi, un paceļot jautājumu par Eirozonas saliedētību stresa situācijās.

Atrodoties zem spiediena, lai samazinātu vīrusa skarto valstu-parādnieku aizņēmumu izmaksas, ECB uzsākusi jaunu speciālo obligāciju pirkšanas shēmu, kuras rezultātā tās plānotie iepirkšanas apjomi šajā gadā sasniedz 1.1 triljonu eiro, ņemot vērā tikai nesen saskaņotos pirkšanas apjomus. Tie ir 6% no eiro zonas IKP.

“Neparasti laiki prasa ārkārtas rīcību”, – paziņoja ECB prezidente Kristīne Lagarda. “Mūsu uzticībai eiro valūtai nav robežu. Mēs esam apņēmušies izmantot mūsu instrumentu potenciālu mūsu mandāta ietvaros”.

Pēc ECB vārdiem, obligāciju pirkumi turpināsies līdz brīdim, kad būs beigusies epidēmijas “krīzes fāze”, un pieņemamo aktīvu skaitā tiks iekļauti arī nefinanšu vērtspapīri.

Eiro kurss, pēc lēmuma paziņošanas, atguvās līdz $1.0929, bet Āzijas akciju tirgi stabilizējušies. Raksta tapšanas brīdī eiro atkal atkāpies līdz $1.0803.

Lai gan regulators joprojām iegādāsies valsts obligācijas atbilstoši katras valsts līdzdalības daļai bankā, ECB paziņojusi, ka tā būs elastīga un var atteikties no šī nosacījuma.

Tas tika vērtēts kā mājiens, ka tā nepieļaus, ka ienesīguma spreda paplašināšanos Eirozonas dalībnieku starpā Itālijā un Grieķijā.

Tāpat pirkumi pirmo reizi ietvers arī Grieķijas parādu, kas iepriekš nebija iespējams zemā valsts kredītreitinga dēl.

Svarīgi piebilst, ka ECB ir paziņojis, ka ir gatavs palielināt savu pirkumu apmēru un ilgumu, ja nepieciešams, un pārskatīt jebkādus šķēršļus, kas stāv tās ceļā, – iespējams, ka tā ir atsauce uz ierobežojumu turēt ne vairāk kā trešdaļu jebkuras valsts parāda.

“Ar noteikumu, ka fiskālais efekts turpina pastiprināties, tas izskatās kā lūzuma moments Eirozonas ekonomikai un tirgiem”, – norāda Pictet Wealth Management stratēģis Frederiks Dekrots.

Tomēr ECB atstāja nemainīgu likmi depozītiem mīnus 0.5%, tāpat kā iepriekšējā ceturtdienā, kas ir vēl viena zīme, ka politiķi šobrīd, iespējams, uzskata, ka turpmāka samazināšana radīs vairāk kaitējuma nekā labumu.

ECB kārtējā sēde notika pagājušajā ceturtdienā; tad tā apstiprināja lielu stimulēšanas pasākumu kopumu. Taču šie pasākumi sagādāja vilšanos investoriem, kas dažiem lika apšaubīt bankas uzticību bijušā ECB bosa Mario Dragi solītajam – darīt “visu nepieciešamo”, lai glābtu eiro.

Ar obligāciju ienesīguma pieaugumu bloka perifērijā, kā arī Itālijas un Vācijas desmitgadīgo obligāciju pieaugumu, kas dubultojās tikai dažu dienu laikā, uz ECB palielinājās spiediens, lai padarītu vairāk.

Paniskās pārdošanas trešdien uz īsu brīdi Itālijas 10-gadīgo obligāciju ienesīgumu pacēla virs 3%, kas izraisīja bažas par valsts parāda stabilitāti, pirms ECB iepirkšanas un verbālās intervences šo rādītāju noveda atpakaļ pie 2,3% atzīmes.

Papildu pasākumi no Frankfurtes puses, protams, nevar atrisināt problēmu tāpat kā iepriekš noskaņojumu tirgos nespēja nomierināt agresīvas likmju samazināšanas un daudz lielāka obligāciju pirkšana no ASV Federālo rezervju puses.

Amerikas akciju indeksi trešdien pastiprināja kritumu, un Dow praktiski pilnībā zaudēja pēc prezidenta Donalda Trampa inaugurācijas 2017. gadā iegūto, jo koronavīrusa pandēmijas arvien pieaugošās sekas draudēja kaitēt ekonomiskajai aktivitātei.

, , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

  1. M

    Viss tikai sākas

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv