Dženeta Jellena norāda uz augstu recesijas risku

Treideri.lv | 25. novembris 2019 21:12
Dženeta Jellena norāda uz augstu recesijas risku

Ekonomikas lejupslīdi var izraisīt tirdzniecības kari un pieaugošā nevienlīdzība amerikāņu ienākumos.

Bijusī Federālo Rezervju Sistēmas priekšsēdētāja Dženeta Jellena nākošgad recesiju neprognozē, bet min divus faktorus, kas liek viņai uzskatīt, ka “recesijas iespējas ir lielākas nekā parasti”, ziņo CNBC. Jellena norādījusi uz pieaugošajām materiālajām atšķirībām un tirdzniecības karu starp ASV un Ķīnu kā potenciālās ekonomiskās lejupslīdes kritiskajiem.

Abi faktori negatīvi ietekmē patērētāju izdevumus, jo augstāki tarifi un zemāka pirktspēja rada augstākas gala produktu cenas. Patērētāju tēriņu kritums varētu izraisīt lejupslīdi, jo uzņēmumi saskarsies ar peļņas samazināšanos, kā rezultātā tiks samazināts darba vietu skaits.

Bijusī centrālās bankas vadītāja arī brīdināja, ka FRS, iespējams, nebūs “tik lielisku iespēju” saglabāt ekonomisko izaugsmi pēc trīs likmju samazināšanas 2019. gadā. Lai arī lejupslīdes riski, kopš vasarā sasniegtajiem maksimumiem, ir mazinājušies, tie joprojām pastāv.

Jellena materiālo nevienlīdzību un tirdzniecības karus starp Amerikas Savienotajām Valstīm un Ķīnu uzskata par diviem galvenajiem draudiem ilgstošai ekonomiskai ekspansijai un skaidri norādījusi, ka savstarpēji saistītie riski rada nelabvēlīgu vidi investīcijām.

“Varu derēt, ka nākamajā gadā recesijas nebūs”, – bijusī centrālās bankas vadītāja paudusi Pasaules biznesa forumā. “Bet man jāsaka, ka lejupslīdes iespējas ir lielākas nekā parasti, un tādā līmenī, kas man, godīgi sakot, nepatīk”.

Pieaugošā plaisa labklājības līmenī daudziem amerikāņiem liedz izmantot ekonomiskās ekspansijas augļus un atstāj “ļoti ievērojamu daļu ASV darbaspēka ar sajūtu, ka tas nevirzās uz priekšu”, uzskata Jellena. Materiālās nevienlīdzības palielināšanās var kaitēt patērētāju izdevumiem un izraisīt lejupslīdi, jo uzņēmumi pelna mazāk un tā rezultātā samazina darba vietas.

“Šī ir nopietna ekonomiska un sociāla problēma, jo tas nozīmē, ka mūsu ekonomiskās sistēmas sasniegumi neuzlabo katra amerikāņa dzīvi”, – norāda bijusī FRS priekšsēdētāja.

Jellena piebilst, ka tirdzniecības karš starp ASV un Ķīnu ir vēl viens būtisks faktors, kas rada spiedienu uz ekonomikas izaugsmi. Straujš tarifu pieaugums izraisīja patēriņa cenu pieaugumu abās valstīs, un, kaut arī runas par daļēju vienošanos tirgū ienesa pozitīvas vēsmas, investori joprojām ir neziņā, kad konflikts varētu tikt atrisināts pilnībā.

“Šie tarifi ir nodokļi Amerikas patērētājiem un uzņēmumiem”, – sacīja Jellena. “Tas sarežģī un sadārdzina uzņēmējdarbību, izmaksu kontroli, un patērētāji tajā redz augstākas cenas”.

Jellenas pieredze FRS vadītājas amatā no 2014. līdz 2018. gadam dod viņai labāku izpratni par to, kā monetārā politika var veicināt ekonomikas izaugsmi. Bijusī priekšsēdētāja norāda, ka pēc trim centrālās bankas likmju samazinājumiem 2019. gadā FRS “nav tik daudz iespēju, kā mēs vēlētos redzēt”, lai centrālā banka reaģētu uz recesiju. Viņa piebilst, ka pašreizējā situācija rada “pamatotu iemeslu satraukumam”.

, ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

  1. ezis

    Tā pati dāma vienu dienu teica, ka jaunu recesiju mēs savā mūžā nesagaidīsim. Nav vērts klausīties šajos “ekspertu” apgalvojumos. Atziņas jāveido no faktiem.

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv