Dragi nāksies savaldīt eiro. Neiespējamā misija?

Treideri.lv | 23. oktobris 2017 16:10
Dragi nāksies savaldīt eiro. Neiespējamā misija?

Plaši tiek prognozēts, ka ceturtdien ECB vadītājs izziņos ilgi gaidīto stimulu samazināšanu, taču, kā tieši regulators sāks samazināt 2015. gadā iesākto aktīvu iegādes programmu, joprojām ir mīkla.

Neskatoties uz to, ka Dragi cītīgi gatavoja tirgus šim brīdim, gaidāmā sanāksme būs viens no galvenajiem notikumiem tirgū visa šī gada garumā. Ekonomisti prognozē, ka regulators obligāciju iegādi no šī brīža 60 miljardiem eiro samazinās līdz 30 miljardiem, vai pat 20 miljardiem 2018. gadā. Pie šāda tempa CB iegādes var turpināt lielāko daļu nākošā gada, atbīdot likmes paaugstināšanas perspektīvas uz 2019. gadu.

Investoriem un treideriem uzmanības centrā būs QE samazināšanas ietekme uz eiro un obligāciju tirgu. Monetārā vara centīsies ziņot par stimulu samazināšanu pēc iespējas klusāk, lai ierobežotu likmju un eiro potenciālo kāpumu, norāda ING stratēģi. Taču gadījumā ar vienoto valūtu pat ar pieticīgu samazinājumu var pietikt, lai izprovocētu tālāku eiro kursa kāpumu, kas nekādi nesakrīt ar CB plāniem, kas vērsti uz inflācijas pieaugumu, tāpat tas apdraud Eiropas eksportētāju peļņas rādītājus.

Eiro kāpums šogad kļuvis par vienu no izteiktākajām tendencēm valūtu tirgū. Pārī ar dolāru valūta pakāpusies par 12.4%. Un kaut arī pēdējās nedēļās vienotā valūta nedaudz zaudējusi pozīcijas, tās īstermiņa kustības vektors būs atkarīgs no tā, cik ļoti ECB sanāksmes rezultāti atšķirsies no tirgus prognozēm. Tā saucamā maigā stimulu samazināšana liks tirgus spēlētājiem pārskatīt likmju prognozes 2019. gadam, taču, pēc Hartviga Kosa domām no SYZ Asset Management, šis faktors ir spējīgs radīt spiedienu uz eiro vien īstermiņa perspektīvā, un kopējais negatīvais efekts būs nenozīmīgs.

Šogad valūta pakāpusies galvenokārt uz politisko risku mazināšanās rēķina Eiropā, kā arī pateicoties Eirozonas ekonomiskajiem rādītājiem, norāda eksperts. Neskatoties uz vairākkārtējiem brīdinājumiem par to, ka eiro kāpums ierobežo ECB rīcības iespējas attiecībā uz stimulu samazināšanu, valūtas kurss turpina virzīties uz augšu. Pie tam eiro uzvedība uztrauc ne tikai monetāro varu, bet arī investorus. Nomura norāda, ka septembra preses konferencē Dragi frāze “valūtas kurss” izskanējusi 25 reizes. Un šīs bažas joprojām ir aktuālas. Piektdien Austrijas CB vadītājs un ECB padomes loceklis Ēvalds Novotnijs norādīja, ka eiro kļūst par patvēruma valūtu, gluži kā Šveices franks.

Bankas ierēdņi un kompānijas ir pārliecināti, ka šī brīža eiro līmenis ap $1.18 nav pietiekoši augsts, lai ierobežotu Eirozonas ekonomikas atveseļošanos. Līdz QE palaišanai eiro ielūkojās aiz $1.30 atzīmes, piespiežot daudzas kompānijas samazināt izdevumus, lai saglabātu konkurētspēju starptautiskajā tirgū. Daži arī norāda, ka līmeņi, kas fiksēti tuvāk pagājušā gada beigām (ap $1.05) bija ļoti zemi pat pēc vēsturiskām mērauklām.

Daļēji Eirozonas ekonomiskā stāvokļa uzlabošanos no QE palaišanas brīža 2015. gadā veicināja tas, ka cilvēki un kompānijas sāka pirkt vairāk preces un pakalpojumus, stimulējot tirdzniecības rādītājus reģionā, kurš ir mazāk jūtīgs pret valūtas kursa svārstībām. Tā vietā centrālā banka galvenokārt ir nobažījusies par augošā eiro ietekmi uz 2% inflācijas līmeņa sasniegšanas perspektīvām.

Nepietiks pat ar aktīvu ekonomisko izaugsmi, lai ļautu ECB tuvākajā laikā sasniegt mērķa inflāciju. Amerikai ir vairāk izredžu uz šāda scenārija realizācijai”,

– uzskata Neuberger Berman portfeļu pārvaldnieks Ugo Lančions.

Regulatora nesenās prognozes attiecībā uz inflāciju un IKP liecina, ka tuvākajos gados cenu spiediens reģionā saglabāsies vājš. Pat 2019. gadā ECB nesasniegs savu mērķi – tiek prognozēts, ka inflācija veidos 1.5%. Šis vērtējums balstīts uz to, ka eiro 2018. gadā saglabājas tuvu esošajiem līmeņiem ap $1.18. valūtas kāpums liks CB pazemināt savas inflācijas prognozes valūtas kursa kāpuma ietekmes dēļ uz eksporta vērtību. Bez šaubām, eiro dinamiku pārī ar dolāru ietekmēs arī notikumi ASV.

FRS agresīvā nostāja, gaidāmā jaunā CB vadītāja iecelšana amatā un potenciālā nodokļu reformas realizācija – tas viss potenciāli var stiprināt dolāra pozīcijas. Eksperti šajā kontekstā norāda, ka Dragi var demonstrēt agresīvāku nostāju, nekā paredz vidējā prognoze. Pie tam, Itālijas CB vadītājs ir pārāk viltīgs, lai paļautos uz pārējiem. Viņš zina, investoru skepse attiecībā uz dolāra perspektīvām tuvākajā laikā nekur nezudīs, tikmēr cerības uz QE samazināšanu joprojām ir nesagraujamas. Kā norāda Societe Generale, briest stimulu samazināšana, bet dolārs lidot joprojām neprot.

, , , , , , , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv