Dragi aiziet, aiz sevis atstājot sašķeltu kolektīvu

Treideri.lv | 25. septembris 2019 19:22
Dragi aiziet, aiz sevis atstājot sašķeltu kolektīvu

Kristīnei Lagardai, kura drīzumā ieņems Mario Dragi amatu, nāksies saskarties ar bankas ierēdņu “kaprīzēm”.

Pēdējo astoņu gadu laikā ECB valde skatījusies tikai vienā virzienā. Mario Dragi ietekme ir tik liela, ka investori ātri iemācījušies ignorēt viedokļu atšķirības, vērtējot tās kā mazsvarīgas nianses, kuras ir viegli pārvaramas.

Taču burtiski mēnesi pirms  “Super-Mario” aiziešanas no centrālās bankas vadītāja amata šķelšanās valdē iegūst daudz skaidrākas aprises. Jautājums ir – vai šī parādība ir īslaicīga pirms Kristīnes Lagardas atnākšanas, vai arī tās ir jaunas normas pazīmes, kas izpaudīsies CB sašķeltībā.

Katram koleģiālajam orgānam ir raksturīgas periodiskas viedokļu atšķirības, un ECB valde nav izņēmums. Caurskatāmības un uzskaites nolūkos bankas ierēdņiem jābūt tiesībām atklāti paust savu viedokli.

Taču sašķeltības dēļ regulatoram kļūst grūtāk formulēt un aiznest savu vēsti līdz publikai. Bet par cik komunikācija pēdējā laikā kļuvusi par nozīmīgu monetārās politikas instrumentu (piemēram, patērētāju u n investoru sagatavošana likmju paaugstināšanai pārskatāmā nākotnē), pašas bankas rīcības efekts asu domstarpību gadījumā sarūk.

Bezkompromisa pieeja

Dragi centrālo banku vienmēr vadījis bezkompromisa stilā. Viņa paziņojums 2012. gada jūlijā par gatavību “darīt visu iespējamo, lai glābtu eiro” pārsteidza daudzus viņa kolēģus regulatora valdē. Viņš svēti tic tam, ka regulatoram jābūt vienprātīgam savā vēstījumā, ko tas nodot sabiedrībai. Šonedēļ Eiroparlamentā Dragi atgādināja, ka Itālijas bankas vadīšanas laikā viņš ne reizi publiski nav paudis neapmierinātību ar ECB lēmumiem.

Forma, kādā tiek pasniegts disidentu viedoklis, ir ļoti nozīmīga. Nepieciešams ļoti rūpīgi apsvērt savu komunikāciju ar tirgu, lai neiedragātu mūsu lēmumu efektivitāti”,

– uzsvēris Dragi.

ECB sanāksmes rezultāti šajā mēnesī, kad banka izziņoja kvantitatīvās stimulēšanas atjaunošanu, ir pretrunā ar šo paziņojumu. Klaass Knots , kurš vada Nīderlandes centrālo banku, spēris netradicionālu soli. Nākošajā dienā pēc sanāksmes savas centrālās bankas mājaslapā viņš publicējis skaidrojumu, kāpēc viņa un kolēģu viedokļi bijuši atšķirīgi. Turklāt viņš uzsvēris, ka valde zinājusi par viņa plāniem.

Mēs bijām vienisprātis, ka šajā ziņā labāk saglabāt caurspīdīgumu. Kā liecina pieredze, šādas viedokļu atšķirības rezultātā vienmēr nāk gaismā”,

– norāda ierēdnis.

Dragi mantojums

Bundesbank vadītājs Jenss Vaidmans savu viedokli paudis Vācijas vadošajā izdevumā Bild, savukārt Francijas un Austrijas centrālo banku vadītāji publiski pauduši savu nepiekrišanu. Pārējie bankas lēmumu atbalstījuši.

Daļēji šāda bankas ierēdņu uzvedība līdzinās sava veida atriebībai Dragi, kurš centrālo banku vadīja “brīnišķīgā izolācijā”. Ja tā, disidenti varētu pierimt ar Lagardas stāšanos amatā. Tāpat, iespējams, lēmums par kvantitatīvās stimulēšanas atsākšanu bijis mazāk viennozīmīgs salīdzinot ar ECB pagātnes lēmumiem, kas izprovocēja nesaskaņas. Taču galvenā problēma ir tā, ka pēc Dragi aiziešanas centrālā banka riskē ieslīgt divu nometņu bezgalīgā pretestībā. Tas pasliktinās situāciju Eirozonā, kurai šobrīd regulatora atbalsts ir īpaši nepieciešams.

Turpmāk nacionālo centrālo banku vadītājiem vēršoties pie publikas derētu izmantot elastīgāk un smalkāku pieeju. Jāspēj brīvi paust savu viedokli, pat esot mazākumā. Tikai šādā veidā ECB izvairīsies no “slēgtas” ierēdniecības statusa.

Kā pagājušajā nedēļā norādīja galvenais CB ekonomists Filips Leins, nebūtu godīgi slēpt valdes locekļu nesaskaņu faktu. Taču kolektīvās atbildības garā valdes locekļi joprojām saglabā nopietnu ietekmi savās valstīs un nevar atteikties no regulatora lēmumu pārstāvju lomas.

, ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv