Dolārs krīt visā tirgus spektrā – FRS vadītājas uzstāšanās neattaisnoja cerības

Treideri.lv | 26. augusts 2017 10:27
Dolārs krīt visā tirgus spektrā – FRS vadītājas uzstāšanās neattaisnoja cerības

Piektdienas vakarā, pēc FRS vadītājas Dženetas Jellenas uzstāšanās teksta publikācijas, ASV dolārs piedzīvoja strauju kritumu pret galvenajiem konkurentiem.

Investori cerēja uz agresīvāku noskaņojumu no FRS priekšsēdētājas puses, taču Jellenas kundze neskāra ekonomisko perspektīvu un monetārās politikas jautājumus, tādējādi dolāra vēršiem sagādājot pamatīgu vilšanos. FRS vadītāja savu uzstāšanos koncentrēja uz finansiālās stabilitātes jautājumiem. Reaģējot uz Jellenas uzstāšanās tekstu, valsts obligāciju vērtība sāka strauji augt (attiecīgi, ienesīgums – kristies). Naftas un riska valūtu cenas reaģēja ar kāpumu.

Dženeta Jellena ne vārdu neminēja par gaidāmo procentu likmju paaugstināšanu – CB nezin ko darīt ar zemo inflāciju, tās rindās veidojas nopietna šķelšanās attiecībā uz regulatora preventīvajiem pasākumiem, nekas netika teikts arī par gaidāmo naudas piedāvājuma samazinājumu ekonomikā – šobrīd regulatora bilance ir uzpūsta līdz vairāk kā 4 triljoniem ASV dolāru, salīdzinājumam, līdz 2008. gada finanšu krīzei tā bija ap 1 triljonu.

Tā vietā vietā FRS priekšsēdētāja skāra kreditēšanas un regulācijas jautājumus. Pie tam, viņas viedoklis, aizstāvot radušos banku regulācijas praksi, atkal atšķīrās no prezidenta Donalda Trampa viedokļa, kurš to asi kritizē. Jellena, kuras termiņš ASV centrālās bankas vadītājas postenī beidzas februārī, Džeksonholas simozijā paziņoja, ka ekonomiskās izpētes rezultāti liecina, ka nozīmīgās reformas, kurām valsts izgājusi cauri, nopietni pastiprinājušas sistēmas finansiālo stabilitāti un nesamazināja kreditēšanas pieejamību un ekonomisko izaugsmi. Tajā pat laikā, pēc viņas teiktā, balstoties uz jauniem datiem, FRS gatava uzlabot pieņemtos noteikumus, taču izmaiņām jābūt “pieticīgām”.

Pēc Lehman Brothers sabrukuma, kas 2008.-2009. gados paralizēja banku kreditēšanu un izraisīja tirgus un ekonomiku sabrukumu visā pasaulē, ASV valdība ķērās pie bezprecedenta pasākumiem, faktiski nacionalizējot, uz bankrota sliekšņa nonākušās, milzīgās kompānijas, un ieguldot ekonomikā simtiem miljardus dolāru, kā arī mainot banku sfēras regulējumu. 2010. gadā tika pieņemts Dodda-Franka likums, padarot banku regulāciju stipri stingrāku, cerot novērst šādas krīzes nākotnē. Likums ieviesa milzum daudz ierobežojumus banku piekļuvei tirdzniecībai finanšu tirgos, pēc būtības atgriežot tās pie klasiskā banku biznesa darbības modeļa. Pēc tam, no volatilitātes viedokļa, sākās lielākās dīkstāves desmitgade. Taču šāda zema volatilitāte netraucēja akciju tirgiem sasniegt debesu augstumus.

Pēdējā laikā ASV prezidents Donalds Tramps vairākkārtīgi kritizējis minēto likumu un aicinājis deregulēt finanšu sfēru. Taču tālāk par paziņojumiem sociālajos tīklos viņa iniciatīvas netiek: izrādās reālā vara ASV pieder parlamentam un tiesām. Pēc JPMorgan bankas vadītāja Džeimija Daimona teiktā, kurš plaši pazīstams kā banku regulācijas prasību mīkstināšanas atbalstītājs, deregulācija palīdzēs palielināt kreditēšanas apjomus un stimulēt Savienoto Valstu ekonomiku. Izskan viedokļi, tajā skaitā arī FRS aprindās, ka pasaules ekonomikā valdošā zemā inflācija ir vājo ekonomiskās izaugsmes tempu sekas. Agrāk aģentūra Bloomberg publiskoja prognozi, kura paredz, ka pateicoties maigākai likumdošanai banku sektorā, ASV sešu lielāko banku peļņa pirms nodokļu nomaksas var pieaugt par 20%.

Forex valutu grafiks EURUSD

, , , , , , , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv