Dolārs gatavs iztraucēt valūtu tirgus mieru

Treideri.lv | 17. aprīlis 2019 20:58
Dolārs gatavs iztraucēt valūtu tirgus mieru

Valūtu tirgos klīst baumas par amerikāņu valūtas kursa kāpuma un zelta lejupslīdes riskiem.

Pēdējā laikā arvien biežāk dzirdamas runas par to, ka pasaules valūtu tirgus (Forex) iestrēdzis šaurā diapazonā, kur trūkst volatilitātes izpausmes un izteiktu trendu. Spriežot pēc dolāra dinamikas, šobrīd nav laika atslābināties, neskatoties uz šķietamo mieru.

Otrdien Bloomberg dolāra indekss pieaudzis, neskatoties uz vājo FRS rūpnieciskās ražošanas un ražošanas jaudu noslodzes atskaišu datiem. Un tas ir būtiski: pēdējās nedēļas valūta demonstrē pārsteidzošu stabilitāti, noturot pozīcijas pat uz vājas statistikas fona, kas kopš 2017. gada vidus neattaisno cerības, liecina Citigroup Inc indikatori. Šī uzvedība liecina par senas saistības pārtraukšanu, kur agrāk dolārs virzījās vienā virzienā ar pārsteiguma indeksu.

Tāpat jāpiebilst, ka šobrīd noskaņojums attiecībā uz dolāru ir negatīvākais pēdējā gada laikā. Par to liecina opciju tirgus pozicionējums. Hedžfondi un citi lielie spekulanti sākuši vairāk maksāt par aizsardzību no dolāra kursa lejupslīdes, nekā gadījumā ar eiro vai citām valūtām. Tas viss nozīmē, ka jebkuras pozitīvas ziņas ir spējīgas izprovocēt agresīvu šī pozicionējuma maiņu, kas tikai pastiprinās kāpuma spiedienu uz ASV dolāru.

Pieaugošais dolārs tirgos nav nekāds pozitīvais faktors. Apjomīgās akciju izpārdošanas 4. ceturksnī daļēji bija saistītas ar amerikāņu valūtas vērtības pieaugumu, kas papildus atbalstu saņēma no FRS agresīvās retorikas puses.

Kopš tā laika vērtspapīri lielā mērā atguvušies, taču investoriem joprojām arī turpmāk uzmanīgi jāseko dolāra dinamikai. Pēc S&P Global Ratings datiem 30% S&P 500 indeksa kompāniju peļņas veido uzņēmumi ārpus ASV.

S&P Dow Jones Indices izejvielu un nekustamo īpašumu indeksu departamenta vadītāja Džoudija Gunzberga aprēķinājusi, ka S&P 500 no lejupslīdoša dolāra nopelna 3.7 reizes vairāk, nekā no pieaugoša. Tādējādi dolārs akcijām ir negatīvs faktors.

Obligāciju plusi un mīnusi

Dolārs atbalstu saņēmis arī uz pieaugošā ienesīguma fona obligāciju tirgū, kur FRS procentu likmes pazemināšanas prognozes no 80% sarukušas līdz 40%. 10-gadīgo obligāciju ienesīgums otrdien sasniedza 2.59% maksimumu, savukārt vēl pirms trim nedēļām tās tirgojās uz 2.34% atzīmes.

Ienesīguma rādītājs atgriezies pie līmeņa, kas tika sasniegts pēc negaidītās FRS retorikas maiņas 20. martā. Ienesīguma lēcieni parasti tiek saistīti ar uzskatiem, ka patiesībā ekonomika nav tik vāja, kā šķiet, un recesija nav neizbēgama.

Tāpat ir vēl viens faktors, kurš var veicināt ienesīguma pieaugumu: ārvalstu investoru pirkumu samazināšanās. Pirmdien finanšu ministrija paziņoja, ka februārī ASV parāda daļa ārvalstu investoru īpašumā pieaugusi par $50.6 miljardiem, sasniedzot rekorda $ 6.385 triljonus. Taču tajā pašā laikā ārvalstniekiem pieder vien 40.2% nedzēstā ASV parāda par kopējo summu $15.9 triljoni salīdzinot ar 43.1% 2016. gada beigās. Pirms pieciem gadiem šis rādītājs bijis 46.7%, savukārt pirms desmit gadiem – $15.9 triljoni. Tas nozīmē, ka Amerikai pieaugošā budžeta deficīta finansēšanā vairāk jāpaļaujas uz vietējiem investoriem.

Īstermiņa perspektīvā tirgus kādu laiku var pavadīt konsolidācijā pie esošajiem līmeņiem, taču vidēja termiņa prognozes turpina norādīt uz pieaugošo ienesīguma trendu pavasara sākumā un vasarā”,

– raksta JPMorgan Chase & Co stratēģi.

Kas jau ir iekļauts cenā?

Kā liecina pagājušā gada beigas, pieaugošais ienesīgums negatīvi ietekmē arī akciju cenas. Turklāt otrdien akcijas spēja uzrādīt nelielu pieaugumu, kad Cantor Fitzgerald stratēģi paziņoja, ka esošie ienesīguma līmeņi “joprojām ir pietiekoši zemi, lai sniegtu atbalstu riska aktīviem”.

Iespējams, tā tas arī ir, ņemot vērā, ka oktobrī un novembrī 10-gadīgo vērtspapīru ienesīgums virs 3.2% kalpoja kā viens no galvenajiem izpārdošanu katalizatoriem akciju tirgū. Tātad, uz praktiski nepieaugošo peļņas rādītāju un ekonomikas tempu krituma fona, kas patiesībā jau ir iekļauts akciju cenās pēc 16% pieauguma šajā gadā?

Nedēļas sākumā LPL Financial un Strategis Research Partners stratēģi publiskoja kopīgu ziņojumu, kurā norādīts, ka šī brīža akciju cenas ņem vērā korporāciju peļņas maržas samazinājumu un ilgstošo vājās ekonomiskās izaugsmes periodu.

Mēs dzirdam par rentabilitātes kritumu jau vairāku gadu garumā. Taču tajā pašā laikā tirgus, spriežot pēc visa, ir pārliecināts, ka tam beidzot tiešām pienācis laiks, un turpmāk varam gaidīt patīkamus pārsteigumus”,

– uzskata LPL Financial galvenais investīciju stratēģis Džons Linčs.

Un šos pārsteigumus, spriežot pēc dažādiem akciju tirgus pozicionējuma indikatoriem, iespējams, pavadīs agresīvs cenu kāpums. Credit Suisse norāda, ka kopējā hedžfondu ekspozīcija akcijās, salīdzinot ar pasaules alokāciju, atrodas kopš pagājušā gada vidus zemākajā līmenī.

Ne viss ir zelts, kas spīd

Vai zelta tirgus ir spējīgs priekšlaicīgi sajust labākus laikus un drošo aktīvu pieprasījuma mazināšanos par labu akcijām? Jāpiebilst, ka nesen zelts atjaunoja gada minimumus, otrdien noslīdot līdz $1,273 atzīmei.

Kopumā šogad dārgmetāli piedzīvo sarežģītu periodu, kas apstiprina dārgmetālu sub-indeksa lejupslīdi par 2.13%. Kopš februāra beigām indikators noslīdējis par 6.37%, kamēr Bloomberg plašais izejvielu indekss pieaudzis par 0.35%. Savukārt to tirgus dalībnieku acīs, kas prognozējot nākotnes kustības pēta vēsturiskos modeļus, prognozes attiecībā uz zeltu nebūt nešķiet rožainas.

Kopš pirmdienas dzeltenais metāls tirgojas zem 100 dienu slīdošā vidējā. Tas ir tipisks pārdošanas signāls, kas liecina, ka zelts pēc diapazona pamešanas turpinās lejupslīdi.

Tāpat nevajadzētu aizmirst par piesaisti dolāram un pieaugošo obligāciju ienesīgumu. Tā kā daudzas izejvielu preces, ieskaitot zeltu, tirgojas dolāros, tā kursa pieaugums tradicionāli mazina pieprasījumu pēc metāla.

Ticība Ķīnai atgriežas

Investori sāk uzskatīt, ka Ķīnas ekonomika tiešām nostiprinās. To apstiprina nesenais Goldman Sachs ziņojums, kurā banka aprakstījusi kā gūt labumu no pasaulē otrās lielākās ekonomikas atveseļošanās.

Banka iesaka pirkt Austrālijas dolāru pret Jaunzēlandes dolāru, Kanādas dolāru vai Dienvidāfrikas rendu. Šie cross pāri sniedz optimālo ekspozīciju attiecībā uz Ķīnas IKP pieaugumu ar zemu jūtīgumu pret izejvielu cenām, attieksmi pret risku vai riskiem juaņam no tirdzniecības pārrunām ar Vašingtonu.

Pēdējie kreditēšanas un patēriņa dati liecina, ka Ķīnas ekonomikas stāvoklis uzlabojas. To apstiprināja arī šodienas rūpnieciskās ražošanas un mazumtirdzniecības rādītāji.

Ķīnai noticējuši arī JPMorgan. Pirmdien bankas ekonomisti rakstīja, ka prognozē ekonomikas atlabšanu pirmajā ceturksnī par 6.4%, kas pārsniedz Bloomberg aptaujāto ekonomistu vidējo prognozi. Kā parādīja šodienas dati, IKP pieaudzis par 6.4%, apstiprinot JPMorgan prognozes.

Kas notiek Savienotajās Valstīs?

FRS pazeminājusi savu ekonomisko prognozi. Kas patiesībā notiek ASV ekonomikā? Marta nodarbinātības atskaite atklāja, ka palēnināšanās process, kurš ieilga no decembra un skāra lielāko daļu pirmā ceturkšņa, sāk gaist.

Komentāri par uzņēmēju uzticības tēmu un kapitāla izdevumu palielināšanas plāniem var palīdzēt noskaidrot, vai nesenais investīciju pieauguma palēninājums bija tikai īslaicīga parādība, nevis daudz nopietnāks signāls”,

– norāda Bloomberg Economics. Nākošā FRS sanāksme notiks pēc divām nedēļām, 1. maijā.

, , , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv