Dolārs bauda privilēģijas, taču pelnīti

Treideri.lv | 24. aprīlis 2019 17:05
Dolārs bauda privilēģijas, taču pelnīti

ASV valsts kases obligāciju augstais ienesīgums atspēko dolāra kā rezervju valūtas virzienā raidīto kritiku.

Bretonvudsas valūtu sistēmas pastāvēšanas laikā kontinentālā Eiropa vairāku gadu desmitu laikā nevēlējās samierināties ar to, ka Amerika varēja atļauties maksājumu bilances bezgalīgos deficītus. Francijas finanšu ministrs Valērijs Žiskārs d’Estēns sūdzējās par to, ka Vašingtona uz dolāra kā pasaules rezervju valūtas statusa rēķina bauda “nepamatotas privilēģijas”.

Pēc Bretonvudsas sistēmas atcelšanas pieauga bažas, ka ASV, iespējams, ar dolāra vērtības krituma palīdzību iegūs konkurences priekšrocības. Mūsdienās aktīvākie kritiķi ir jaunattīstības valstu valdības un centrālās bankas, kas brīdina par to, ka FRS, koncentrējoties uz iekšējām prioritātēm, var radīt valūtu un finanšu nestabilitātei labvēlīgus apstākļus, jo īpaši tagad, kad šo valstu banku un kompāniju bilancēs atrodas ievērojami aizņēmumu apjomi dolāros.

Dāsnais ienesīgums

Taču valstīm un centrālajām bankām, kas ir oficiālo rezervju turētājas ASV valsts kases obligācijās, jāatzīst viens nopietns fakts. Pat pēc nesenā cenu kāpuma, kas izraisīja ienesīguma samazināšanos, ASV obligācijas piedāvā dāsnāku ienesīgumu, nekā vairums  obligāciju citās attīstītajās valstīs, izņemot Vāciju.

Tas ir pretrunā argumentam, ka rezervju valūtas loma sniedz Amerikai piekļuvi lētam kapitālam uz liela mēroga obligāciju iegādes rēķina no citu valstu investoru puses.

Daudzus interesē jautājums: cik ilgi Amerikas obligāciju tirgus baudīs šo priekšrocību? Uz šo jautājumu jāatbild caur Trampa pro-cikliskās nodokļu pazemināšanas politikas un lielo strukturālo budžeta deficītu finansēšanas prizmu tuvākajos gados.

Pēc Starptautisko finanšu institūta datiem, ASV veido gandrīz trešo daļu pasaules valstu parāda $65 triljonu apmērā. 104% no IKP liels parāds aktualizē jautājumu par tā stabilitāti citās valstīs.

Taču tā nav neatliekama problēma, jo Savienotās Valstis maksā mazākus parādsaistību procentus salīdzinājumā ar nominālā IKP pieauguma tempu. Šobrīd SVF prognozē reālu ekonomikas izaugsmi ASV 23% līmenī ar 2% inflāciju, kas ir daudz augstāk, nekā vidējā procentu likme nedzēstajiem nominālajiem valsts kases vērtspapīriem 2.6% apmērā.

Amerika nav Itālija

Pie citiem vienādiem datiem, var uzskatīt, ka ASV valdība var emitēt parādsaistības un samazināt parāda attiecību pret IKP bez sekojoša nodokļu paaugstinājuma. Taču kas notiks, ja investoru noskaņojums mainīsies? Itālijā parāda un IKP attiecība ir 132%. Neskatoties uz to, ka tās 10-gadīgo obligāciju ienesīgums ir zemāks, nekā ASV, likme pārsniedz nominālā IKP pieaugumu, kas, pēc SVF vērtējuma, ir 0.1% ar inflāciju 0.8% līmenī. Tādējādi valsts nonāk sarežģītā situācijā, kam seko apburtā loka riski, kā savā pēdējā pasaules ekonomikas prognozē norādījis SVF.

Protams, Amerika nav Itālija. Un ticība ASV vērtspapīriem kā pasaulē drošākajiem aktīviem ir spēcīga. Dolāram saglabājot galvenās rezervju valūtas statusu neskatoties uz Savienoto Valstu īpatsvara samazināšanos pasaules ekonomikā liecina par obligāciju tirgus likviditāti un veiksmīgu FRS kontroli pār inflāciju kopš 1980-to gadu vidus.

FRS – pēdējās instances kreditors

Finanšu krīze atklāja šīs stabilā dolāra un valsts emitēto vērtspapīru ticības dziļumu. Neskatoties uz faktu, ka Amerika nonākusi šī virpuļa epicentrā, kas radījis draudus visas pasaules finanšu sistēmai un pasaules ekonomikai, investori joprojām dolāru un obligācijas uztvēra kā drošības salu.

Turklāt pasaulē galvenās rezervju valūtas pārvaldīšanai nepieciešamās spējas ir relatīvas. Amerikas ekonomika demonstrē enerģiskāko izaugsmi attīstīto valstu vidū, savukārt tās lielās bankas izceļas ar stabilāku kapitalizāciju.

Saskaroties ar nopietnu krīzi 2008.-2009. gados FRS rīkojās kā pēdējās instances starptautisks kreditors, piešķirot dolārus ar valūtu svopu palīdzību citām centrālajām bankām, kas tādējādi ieguva iespēju piešķirt aizdevumus bankām, kurām bija nepieciešams finansējums dolāros. Iznāk, ka šī privilēģija nav viss ekstraordināra, bet gan godīga, un pārskatāmā nākotnē tā nekur nezudīs.

, ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv