Dolāra pieaugums rada jaunus draudus finanšu tirgiem

Treideri.lv | 19. augusts 2019 20:26
Dolāra pieaugums rada jaunus draudus finanšu tirgiem

Spēcīgs dolārs var kaitēt kompāniju ienākumiem, izejvielu precēm un jaunattīstības valstīm.

Dolāra vērtības ilgstošs pieaugums rada spiedienu uz ASV korporāciju ienākumiem, iedragā izejvielu cenas un draud ar izpārdošanu pastiprināšanos jaunattīstības tirgos.

Amerikāņu valūta šogad turpina tā saucamo cenu ralliju, neskatoties uz pieaugošo tirdzniecības cīņu ar Ķīnu un atklātajiem prezidenta Donalda Trampa izteikumiem, kurš sūdzas par to, ka dolāra vērtības pieaugums iegrožo ekonomikas izaugsmi.

Pagājušajā mēnesī dolāra vērtība pieauga pat pēc tam, kad Federālā Rezervju Sistēma pirmo reizi desmit gados pazemināja procentu likmes – pretēji prognozēm, ka zemākas likmes mazinās amerikāņu aktīvu pievilcību investoru acīs.

Dolāra indekss ICE , kas seko līdzi dolāra kursam pret pārējo sešu populārāko valūtu grozu, atrodas pēdējo divu gadu augstākajā līmenī. Salīdzinājumā ar 2018. gada minimumiem tas pieaudzis par gandrīz 11%.

Viens no būtiskākajiem dolāra kursa pieauguma faktoriem bija ASV ekonomikas relatīvais spēks. No 2015. gada līdz nesenam laikam tas FRS ļāva paaugstināt likmes daudz augstāk, nekā tika tērēts aizņēmumiem citās attīstītās valstīs.

Vēl pagājušajā gadā investori prognozēja, ka ekonomikas izaugsme aiz Savienoto Valstu robežām paātrināsies, kas paaugstinās ārvalstu valūtu vērtību, jo centrālās bankas aiz ASV robežām sāks paaugstināt procentu likmes.

Šis pieaugums tā arī nenotika, un investori nu uzskata, ka ienesīguma starpība, iespējams, saglabāsies iepriekšējā līmenī, jo centrālās bankas mīkstina monetāro politiku, lai turētos pretī globālās palēnināšanās sekām.

Pat samazinoties valsts kases obligāciju ienesīgumam pagājušajā nedēļā, investori vēl joprojām var cerēt uz lielāku izmaksu saņemšanu par ASV valsts obligācijām, nekā jebkurā citā attīstītā valstī, tajā skaitā Eiropā un Japānā, kur negatīvais ienesīgums pēdējos gados pieaudzis.

ASV ekonomikas izaugsme nav nekas īpašs, taču tā joprojām šķiet pietiekoši neparasta salīdzinot ar citām pasaules daļām”,

– uzskata Deutsche Bank galvenais starptautiskais stratēģis Alans Raskins.

Dolāra nostiprināšanās ir negatīvs faktors amerikāņu eksportētājiem, padarot viņu produkciju mazāk konkurētspējīgu aiz robežām. Tas kaitē arī ASV multinacionālajām korporācijām, padarot tām ārvalstu ienākumu konvertāciju uz ASV valūtu dārgāku – trauksmaina tendence investoriem, kas cerējuši uz peļņas atjaunošanos gada otrajā pusē.

S&P 500 kompāniju ar augstu starptautisko pozīciju ienākumi 2. ceturksnī sarukuši vidēji par 12% salīdzinot ar gadu iepriekš, tikmēr kompānijas ar augstiem iekšējiem ienākumiem demonstrējušas vairāk kā 4% pieaugumu – liecina FactSet dati.

Kompāniju, kuras šogad nosaukušas dolāru par negatīvu faktoru, nav maz: no Levi Strauss & Co. un International Business Machines Corp. līdz medicīnas kompānijai Hologic Inc. Tajā pašā laikā, dolāra nostiprināšanās padarīja investorus daudz piesardzīgākus jaunattīstības tirgos, kas pēdējos mēnešos cietuši no bažām par globālās izaugsmes palēnināšanos, ko izraisīja ASV un Ķīnas tirdzniecības nesaskaņas.

Pieaugošais dolārs jaunattīstības valstīm padara dārgāku savu parādu apkalpošanu, radot spiedienu uz tiem, kas aktīvi aizņēmušies ASV valūtā. Pēc Starptautiskā finanšu institūta datiem kompāniju un jaunattīstības valstu valdību nedzēstie dolāru aizņēmumi 1. ceturkšņa beigās bija 6.4 triljoni ASV dolāru salīdzinot ar 2.7 triljoniem dolāru pirms desmit gadiem. No dolāra vērtības pieauguma cieta arī preču  cenas, ko iedragāja bailes par tirdzniecības karu eskalāciju.

Kad amerikāņu valūtas kurss pieaug, nafta, varš un vairums citu izejvielu veidu, kuru vērtība izteikta dolāros, kļūst dārgāki ārvalstu pircējiem.

Spēcīgs dolārs palīdz tām amerikāņu kompānijām, kuras importē preces no ārvalstīm, tādējādi paaugstinot to pirktspēju. Teorētiski tas palīdz arī ASV patērētājiem pirkt ārvalstu preces. Arī amerikāņu tūristi jutīs, kā arvien vairāk viņu naudas aizplūst uz ārvalstīm. Dolāra spēks palīdzēja arī valstīm, kas centās paātrināt izaugsmi, jo tas padarīja to nacionālās valūtas lētākas.

Tas izraisīja prezidenta Donalda Trampa dusmas un pastiprināja baumas par to, ka finanšu ministrija var censties vājināt dolāru ar intervenču palīdzību valūtu tirgos. Šādu taktiku ASV nav izmantojušas kopš 2000. gada. Tramps un viņa ekonomiskie padomnieki apsprieduši piedāvājumu par iejaukšanos valūtu tirgos, lai vājinātu dolāru, taču galu galā pieņēma lēmumu neatbalstīt šādus pasākumus – tā pagājušajā mēnesī paziņoja ierēdņi.

, , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv