Dolāra kāpums atklāj jaunattīstības tirgu vājās vietas

Treideri.lv | 22. maijs 2018 11:39
Dolāra kāpums atklāj jaunattīstības tirgu vājās vietas

Amerikāņu valūtas atjaunotais kāpums atklāj jaunattīstības valstu aktīvu vājumu, mudinot investorus pamest ilgtermiņa pozīcijas šī segmenta akciju obligāciju un valūtu iegādē.

Pircēju atgriešanās pie dolāra sekas gūst arvien plašākus mērogus. Ceturtdien Indonēzijas centrālā banka pirmo reizi cērtu gadu laikā paaugstināja procentu likmes, lai apturētu nacionālās valūtas vērtības kritumu; pagājušajā nedēļā Honkongas monetārā vara bija spiesta veikt intervenci ar mērķi sniegt atbalstu savam krītošajam dolāram; Turcijas lira pārī ar ASV dolāru sasniedza jaunus minimumus, savukārt Brazīlijas reāls nolaidās līdz vairāk kā divu gadu zemākajiem līmeņiem. Jaunattīstības tirgu indekss MSCI Emerging Market Index, kurš kalpo kā akciju dinamikas barometrs, no janvāra maksimumiem nokrities par 11%.

Lielie deficīti

Pēdējos gados investori uzkrājuši lielas pozīcijas jaunattīstības tirgu akcijās un obligācijās, bieži vien pārspīlējot makroekonomiskos un politiskos faktorus. Tagad, kad dolārs un ASV valsts obligāciju ienesīgums aug, nāk gaismā jaunattīstības tirgu aktīvu trūkumi. Amerikāņu valūtas kursa kāpuma apstākļos šīm valstīm kļūst arvien sarežģītāk apkalpot dolāru parādu, savukārt pieaugošais ienesīgums samazina ārvalstu aktīvu pievilcību.

Tirgi sākuši saprast, ka tomēr jāvelta uzmanība fundamentāli reāliem faktiem un jākonstatē visvieglāk ievainojamās valstis”,

– norāda TD Securities valūtu stratēģiju nodaļas vadītājs Marks Makkormiks.

Jo īpaši investori nervozē par valstīm ar uzpūstiem operāciju kontu deficītiem, kas ietver preces un pakalpojumus, tirdzniecību un ienākumus no investīcijām, kā arī par ekonomikām, kur valsts izdevumu vai finanšu deficītu finansēšana atkarīga no ārvalstu investīcijām. Šī atkarība no pārējās pasaules tirdzniecības un valsts finansējuma kontekstā paaugstina to pakļautību riskam no augošā dolāra puses.

Argentīnai, kur valūtā un akciju tirgus pēdējās nedēļās strauji kritušies uz finanšu krīzes draudu fona, darīšana ir pašreizējo operāciju un finanšu deficītu. Citi jaunattīstības tirgi ar lielu deficītu ir Turcija (5.5% 2017. gada beigās), Kolumbija, DĀR, Indonēzija Indija un Meksika.

Pašreizējo operāciju bilanču deficīti liecina par to, ka šīs valstis dzīvo pāri līdzekļiem, norāda Starptautisko finanšu institūta ekonomists Robins Bruks.

Politiskās problēmas

Vēl viens bažu avots ir politika. Meksikas peso, kurš pagājušajā gadā uzrādīja vienu no labākajiem rezultātiem, piedzīvojis kritumu panikas dēļ, kas saistīta ar NAFTA pārrunām, kā arī uz gaidāmo prezidenta vēlēšanu fona. Krievijas valūtai nepalīdzējā pat nesenais kāpums naftas tirgū. Krievija ir lielākais melnā zelta ražotājs, taču rublis krities jauno Vašingtonas sankciju dēļ.

Volatilitātei pārceļoties uz jaunattīstības tirgiem, investori, kuri darījumos iesaistījušies salīdzinoši nesen, sāk apsvērt darījumu slēgšanu, norāda Parametric Portfolio Associates investīciju stratēģiju nodaļas vadītājs Tims Atvills.

Tirgos ir ļoti maz investoru, kuri veica pirkšanas darījumus tikai labvēlīgos apstākļos. Tagad viņi sāk pamest pozīcijas. Viņi nav radušai pie paaugstināta riska”,

– skaidro eksperts.

Aizņēmumi dolāros

Dolāra kursa un ASV obligāciju ienesīguma lēcieni jaunattīstības tirgu investorus ir apdedzinājuši jau iepriekš. 1990-tajos gados daudzas jaunattīstības ekonomikas aktīvi aizņēmās dolāros un savas valūtas turēja stingrā piesaistē dolāram. Tad dolāra agresīvais kāpums piespieda tās paaugstināt procentu likmes un dzīt valūtas līdz nepieņemamiem līmeņiem, kas kaitēja eksportam, ekonomiskajai izaugsmei un galu galā transformējās 1997. gada Āzijas finanšu krīzē.

Līdz 2013. gadam jaunattīstības valstis pārsvarā mazinājušas savu valūtu piesaisti un uzkrājušas rezerves. Taču tad daudzas ekonomikas cieta, kad obligāciju ienesīgums strauji uzlēca, atbildot uz toreizējā FRS vadītāja paziņojumu par iespējamo obligāciju iegādes programmas samazināšanu. Šī epizode, kuru ļoti labi atceras investori, ieguva nosaukumu “taper tantrum”.

Augstā atkarība

Uz šodienu dažas jaunattīstības ekonomikas vismaz daļēji ir aizsargātas ar pārliecinošu likmju pieaugumu, uzskata analītiķi. Līdz dolāra kāpumam publicētajās SVF aprīļa prognozēs Indijas IKP pieaugums tika prognozēts 7.4% līmenī, savukārt Indonēzijas un Malaizijas ekonomiku izaugsme tika prognozēta ap 5.3%.

Citas jaunattīstības tirgu segmenta valstis savas finanses sakārtoja. DĀR, Meksika un Brazīlija samazināja šī brīža operāciju bilanču deficītu, bet dažas paziņoja vai pat uzsāka ekonomiskās un politiskās reformas. Taču ar to nepietiek. Ja Āzijas ekonomiku izaugsme ir laba, tad citiem tā sagādā grūtības: šogad Argentīnas IKP pēc prognozēm pieaugs vien par 2%, Meksikas, Kolumbijas un DĀR gadījumā vērtējums ir attiecīgi 2.3%, 2.7%, 2.3% un 1.5%.

Turklāt pēc dažu analītiķu domām, tālāks dolāra vērtības un ienesīguma pieaugums atspoguļosies ne tikai pašās vājākajās, bet arī salīdzinoši veselīgās ekonomikās. Piemēram, 2013. gadā bažas attiecībā uz Ķīnas IKP pieaugumu un izejvielu tirgu kritumu izprovocēja MSCI Emerging Markets Index, kritumu, kas ilga trīs gadus.

Spēcīgāks dolārs veicina brīvo līdzekļu plūsmas palēnināšanos visā pasaulē, kas, kā likums, jūtas daudz labāk, kad amerikāņu valūtas vērtība nepieaug, secina Societe Generale stratēģis Kīts Jukss.

,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv