Jau pērn “Deutsche Bank” sašaurināja darbību Latvijā un pārtrauca sadarbību ar vairākām Latvijas bankām, kuru biznesa modelī nozīmīgs īpatsvars ir ārvalstu klientu apkalpošanai. Tagad “Deutsche Bank” nolēmusi pilnībā izbeigt sadarbību ar bankām Latvijā.

“Deutsche Bank” nesniedza nekādus komentārus par saviem darbības plāniem Latvijā. Savukārt Latvijas komercbanku pārstāvji uzsvēra, ka “Deutsche Bank” lēmums to darbību neietekmēs, un skaidroja, ka šis Vācijas bankas lēmums varētu būt saistīts ar pašas “Deutsche Bank” biznesa stratēģijas izmaiņām.

“SEB bankas” vadītāja Ieva Tetere atzina, ka “Deutsche Bank” lēmums pārtraukt Latvijas bankām nodrošināt ASV dolāru maksājumus savā ziņā ir vērtējums kopējai Latvijas finanšu sektora darbībai, tā ilgtspējai un industrijas biznesa standartu atbilstībai. “Pēdējo gadu notikumi finanšu sektorā Latvijā vairāk ir sašķobījuši kopējo reputāciju, nekā stiprinājuši. Tai pat laikā – lēmums nenodrošināt ASV dolāru maksājumus pilnīgi visiem tirgus dalībniekiem, visticamāk, ir saistīts arī ar pašas “Deutsche Bank” attīstības un darbības plāniem. Būtiski, ka finanšu sektorā šobrīd notiek jau ilgstoši nepieciešamās pārmaiņas, kuras, manā skatījumā, tikai stiprinās kopējo finanšu sektora reputāciju,” skaidroja Tetere.

“Rietumu bankas” preses sekretāre Eleonora Gailiša skaidroja, ka “Deutsche Bank” pašlaik būtiski maina savu korespondentu sakaru attīstības stratēģiju un izbeidz sadarbību ar daudzām valstīm. Starp tām ir arī Latvja, kurai “Deutsche Bank” līdz šim bija svarīgs partneris minētajā jomā.

“Deutsche Bank” Ņujorkā nodrošina korespondentbankas pakalpojumus ASV dolāru maksājumiem arī bankai “Citadele”. Bankas ārējās komunikācijas vadītāja Baiba Ābelniece komentārus par bankas attiecībām ar “Deutsche Bank” nesniedza, norādot, ka bankai “Citadele” ir korespondentattiecības ar vairāk nekā 20 bankām ārpus Latvijas, tomēr industrijas principi liedz publiski apspriest konkrētākas detaļas bankas un biznesa partneru sadarbībā. Bankas pārstāve vērsa uzmanību, ka ASV dolāru maksājumu īpatsvars bankas “Citadele” kopējā maksājumu klāstā ir neliels.

Pati “Deutsche Bank” pašlaik piedzīvo grūtus laikus. LETA arhīva informācija liecina, ka “Deutsche Bank” pērn strādāja ar 1,4 miljardu eiro zaudējumiem, tādējādi ar zaudējumiem noslēdzot otro gadu pēc kārtas. Pēdējā laikā “Deutsche Bank” piemēroti apjomīgi naudassodi, piemēram, janvārī Ņujorkas štata un Lielbritānijas varasiestādes uzlika “Deutsche Bank” 630 miljonu ASV dolāru (593 miljoni eiro) sodu par nespēju novērst naudas atmazgāšanu Krievijā.

Pēdējos gados no Latvijas tirgus aizgājušas starptautiskās bankas “JPMorgan” un “Commerzbank”, kas bija banku partneri ASV dolāru maksājumiem.

Šogad valdībā apstiprinātajā Latvijas Finanšu sektora attīstības plānā 2017.-2019. gadam viens no ietvertajiem sasniedzamajiem mērķiem ir līdz 2019. gada beigām nodibināt sadarbību ar vienu banku, kas sniedz korespondentbankas pakalpojumus ASV dolāros.

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas priekšsēdētājs Pēters Putniņš iepriekš vairākkārt sacījis, ka nepieciešams daudz laika, pat vairāki gadi, lai Latvija uzlabotu attiecības ar korespondējošajām bankām ASV dolāru maksājumiem.

Pēdējā gada laikā Latvijā veikti vairāki soļi, lai bankās novērstu naudas atmazgāšanas riskus un nodrošinātu banku iekšējo kontroles sistēmu atbilstību ASV standartiem noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas jomā. Latvijā ieviestas jaunas likumu prasības naudas atmazgāšanas novēršanas jomā, banku regulators izvirzījis stingras papildu prasības kredītiestādēm, kā arī pērn 12 Latvijas bankās, kas strādā ar ārvalstu klientiem, ASV eksperti veica pārbaudes, identificējot katrā bankā veicamos uzdevumus, lai tajās tiktu stiprināta noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas sistēma.

Avots: Delfi.lv