Delikātā FRS tirgus mieru netraucē – pirkšana uz kritumiem paliek spēkā

Treideri.lv | 2. oktobris 2017 14:20
Delikātā FRS tirgus mieru netraucē – pirkšana uz kritumiem paliek spēkā

ASV centrālā banka prasmīgi silda tirgus prognozes attiecībā uz decembra likmes paaugstinājumu. Ar verbālo signālu palīdzību regulatora vadītājai Dženetai Jellenai un dažiem FOMC kolēģiem izdevies nostiprināt tirgus prognozes attiecībā uz drīzu likmes paaugstināšanu.

Monetārā vara spērusi vēl vienu soli virzienā prom no stimulējošās politikas, tajā pat laikā neprovocējot paniku finanšu tirgos. Tas viss notiek kontekstā ar nenoteiktību ap padomes vadību un sastāvu, nostiprinot perspektīvas, ka FRS, pēc vairāku gadu ārkārtas pasākumu veikšanas, turpinās veiksmīgi virzīties monetārās politikas normalizācijas virzienā. Taču nenoteiktības faktoru saraksts nacionālā, reģionālā un globālā līmenī ir pietiekoši garš, un tas uzsver veiksmīgas pilnvaru nodošanas nozīmi dažiem jūtīgākiem aktīviem taktiskākā veidā.

Nesenie monetārās varas paziņojumi, tajā skaitā Jellenas atgādinājumus par pārāk lēnas stimulu samazināšanas riskiem, izprovocēja prognožu pārvērtēšanu vērtspapīru tirgos ar fiksētu ienesīgumu. Un pagājušajā trešdienā šīs prognozes pastiprināja prezidenta izziņotais nodokļu reformu plāns. Īsā laikā tirgus prognozes attiecībā uz vēl vienu likmes paaugstinājumu šajā gadā pieaugušas gandrīz divas reizes. Uz šī fona pagājušajā nedēļā ASV valsts 2-gadīgo obligāciju ienesīgums sasniedza gandrīz 10 gadu maksimumu. Tas uz kāpumu mudināja arī ilgāka termiņa vērtspapīru ienesīgumu, tādējādi ietekmējot Vācijas un Japānas ienesīguma rādītājus.

Šis jaunais solis normalizācijas virzienā nenotiek tukšā telpā. Ņemot vērā drīzu vairāku vakanču atbrīvošanos FRS padomē, nākošā gada sākumā beidzas arī centrālās bankas vadītājas pilnvaru termiņš, parādās arī vairāki jautājumi, kas saistīti ar CB sastāvu un vadību delikātās pakāpeniskās stimulu apturēšanas periodā. Situāciju sarežģī garais ģeopolitisko, politisko un ekonomisko neskaidrību saraksts. Kodoldraudi no Ziemeļkorejas puses nekur nav pazuduši. Mēs vēl redzēsim kā pieaugošais nacionālisms Rietumos ietekmēs reģionālās un globālās ekonomiskās attiecības, kā arī būs jāizvērtē pilnvaru nodošanas process.

Tikmēr Jellena mums atgādināja par to, ka FRS līdz šim brīdim nav atrisinājusi zemās inflācijas mīklu. Un tas laikā, kad ražīgums kopumā izskatās zems, savukārt  bezdarba un darba algu attiecība no vēstures viedokļa izskatās neparasti. Tas viss tikai uzsver strukturālo nenoteiktības faktoru esamību, tajā skaitā, kas saistīti ar tehnoloģiskajām un demogrāfiskajām izmaiņām, neuzticību iestādēm un ekspertiem, kā arī ar Brexit. Tāpat šajā sarakstā ietilpst sarežģītie pasaules ekonomikas jautājumi, un tie sniedzas tālu aiz protekcionisma riskiem – no “karsta kartupeļa mētāšanas” sindroma valūtu tirgos, kur praktiski nevien valsts nespēj un negrib samierināties ar ilgstošu valūtas kāpumu, līdz neskaidrībai, kas saistīta ar to, ka Federālajai Rezervju Sistēmai pievienosies arī citas centrālās bankas, tiecoties uz monetārās politikas normalizāciju.

Sagaidot kārtējo veiksmīgo ierēdņu manevru, tirgiem jāsaprot, ka FRS vēl daudz darba jāveic, un galīgie panākumi atkarīgi ne tikai no tās rīcības, bet arī no tā, kas notiek apkārt. Runājot par pastāvīgo “pirkšanas uz kritumiem” stratēģijas darbību, lai uzsāktu aktīvu korekciju, nepieciešams apjomīgs šoks vai pat vairāki. Taču tirgiem jāievēro arī piesardzība, nedzenot cenas pārāk augstu. Pretējā gadījumā negatīvu seku risks ekonomikai tikai pastiprināsies.

, , , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv