Centrālās bankas gatavo savu vakcīnu pret koronavīrusu

Treideri.lv | 5. februāris 2020 13:36
Centrālās bankas gatavo savu vakcīnu pret koronavīrusu

Pagaidām aktīvi rīkoties sākusi vien Ķīnas banka, kas sistēmā iepludinājusi desmitiem miljardu dolāru, taču roku uz pulsa tur arī citas lielākās CB.

Koronavīrusa dēļ tiek slēgti veikali

Centrālās bankas nogaida, cenšoties novērtēt zaudējumu apjomu, ko koronavīruss rada pasaules ekonomikai. Regulatori pagaidām atturas no papildu stimuliem, taču tas netraucē tiem paust bažas par notiekošo un signalizēt par gatavību rīkoties, ja epidēmija radīs nopietnu triecienu pieprasījumam, inflācijai un finanšu tirgiem.

Vakar Japānas bankas vadītājs Haruhiko Kuroda paziņoja, ka bez šaubām darīs visu nepieciešamo valsts ekonomikas aizsardzībai. Austrālijas banka ir gatava samazināt likmes, bet aicina nedramatizēt situāciju. Pēc FRS viceprezidenta Ričarda Klaridas teiktā, pagaidām par koronavīrusa radīto ekonomisko zaudējumu apmēriem runāt ir pāragri.

Taču tam var sekot līdzi reālajā laikā. Nike kļuvusi par pēdējo kompāniju, kas brīdinājusi par iespējamu pārdošanas apjomu samazinājumu, kas saistīts ar pusi veikalu piespiedu slēgšanu Ķīnā. Bet Pasaules Bankas prezidents Dāvids Malpass vakar uzsvēris augsto nenoteiktības līmeni.

Pagājušais gads pasaules ekonomikai kļuva par vissliktāko kopš 2008. -2009. gadu finanšu krīzes, un centrālajām bankām nācās ievērojami mīkstināt monetāro politiku, cenšoties stimulēt izaugsmi. Šodien regulatori atkal saskaras ar nepieciešamību stimulēt jau tā maigo politiku.

“Parasti, ņemot vērā iepriekšējo pieredzi, epidēmija vai pandēmija var radīt īslaicīgu ietekmi”, – vakar paziņoja bijusī FRS vadītāja Džaneta Jellena. “Taču ilgtermiņa perspektīvā to ietekme ir neliela, un, manuprāt, daudzi novērotāji cer, ka tā notiks arī šoreiz. Bet mēs nezinām, kas notiks tālāk, un, manuprāt, tas pasaules ekonomikai ir nenoteiktības un risku avots”.

Centrālo banku dilemma

Centrālo banku dilemma ir tāda, ka to galvenās likmes jau ir apmēram vai nedaudz virs rekordzemām atzīmēm. Pēc Bloomberg Economics vērtējumiem, šis rādītājs galvenajās attīstītajās valstīs ir zemāks par neitrālu līmeni, tas ir, līmenis, kas līdzsvaro pilnu nodarbinātību un zemu inflāciju. Lielākā daļa šādu valstu centrālo banku nevēlas samazināt likmes, bet tās var būt spiestas to darīt vērā ņemamas ekonomikas atdzišanas gadījumā.

Ja mūsdienu koronavīrusa uzliesmojums būs līdzīgs 2003. gada pneimonijas epidēmijai, tad nav iemesla raizēties. Šīs epidēmijas ietekme uz ekonomiku un finanšu tirgiem tolaik bija īstermiņa, un, tiklīdz tā bija beigusies, pasaules ekonomika līdz gada beigām atjaunoja pārliecinošu izaugsmi, atgādina NatWest stratēģis Džeimss MakKormiks.

“Ja koronavīrusa izplatīšanās tuvākajā laikā netiks apturēta, Ķīnas un citu valstu valdības, visticamāk, pagarinās pārvietošanās ierobežojumus, cilvēki paliks mājās, bet nenoteiktības pastiprināšanās liks patērētājiem un korporācijām atlikt pirkumus un investīcijas”, –  uzskata vispesimistiskākais UniCredit Bank ekonomists Ēriks Nilsens. “Citiem vārdiem sakot, pagaidām norakstīt koronavīrusu un domāt, ka tirgus korekcija beigusies, ir pāragri”.

„Ja tas vīrusa uzliesmojums radīs ekonomisku palēninājumu vienā-divos ceturkšņos, tad, iespējams, kopējo ainu tas nemainīs”, – piektdien intervijā Bloomberg TV paziņoja FRS viceprezidents Ričards Klarida. “Taču es piekrītu, ka situācija nav vienkārša”.

2019. gadā FRS trīs reizes pazemināja likmes, bet pagājušajā nedēļā to nedarīja, signalizējot par iespēju saglabāt statusquo līdz šī gada beigām. Koronavīrusa uzliesmojums lika investoriem palielināt likmes uz to, ka FRS tomēr būs spiesta mīkstināt politiku, tomēr šobrīd atvasināto instrumentu tirgus pilnībā iecenojis tikai vienu federālo fondu procentu likmes samazinājumu par 0.25%.

Šonedēļ ECB viceprezidents Luiss de Gindoss paziņoja, ka pagaidām secinājumus izdarīt ir pāragri. Pēc viņa teiktā, mēs atrodamies tikai koronavīrusa uzliesmojuma pirmajā posmā.

Anglijas bankas vadītājs Marks Karnī šī brīža situāciju raksturo kā “strauji attīstošos”.

“Es nevēlos spekulēt par tēmu, kā koronavīruss ietekmēs pasaules ekonomisko aktivitāti un Lielbritānijas ekonomiku, taču mēs tam rūpīgi sekojam līdzi”, – pagājušajā nedēļā paziņoja ierēdnis.

Pagaidām aktīvi rīkoties sākusi vien Ķīnas banka, kas, cenšoties apturēt valsts akciju tirgus sabrukumu, šajā nedēļā finanšu sistēmā iepludinājusi vairākus miljardus ASV dolāru.

, ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv