Brexit vēl nav iestājies, bet ekonomika jau jūtas slikti – uzskata SVF

Treideri.lv | 20. decembris 2017 17:26
Brexit vēl nav iestājies, bet ekonomika jau jūtas slikti – uzskata SVF

Starptautiskā valūtu fonda (SVF) eksperti uzskata, ka Lielbritānijas lēmums izstāties no ES jau tagad kaitē valsts ekonomikai. Londona vēlas ietaupīt uz iemaksām ES budžetā, taču nodokļu iemaksu samazinājums visu ieguvumu neitralizēs ar uzviju.

Ikgadējā atskaitē fonds norāda, ka Lielbritānijai, kas tikko sākusi apspriest tirdzniecības līgumus, nāksies saskarties ar virkni grūtību, tajā skaitā pārejas periodu un vispārējo mijiedarbību ar ES. Pēc SVF vadītājas Kristīnes Lagardas teiktā, Brexit referendums un lēmums iedarbināt Lisabonas līguma 50. pantu jau tagad negatīvi ietekmē ekonomiku, pat neskatoties uz to, ka faktiskā izstāšanās no Eiropas Savienības plānota vien 2019. gadā.

SVF norāda, ka izaugsmes tempi Lielbritānijā šogad kritušies, kamēr Eiropā, ASV un Japānā turpināja pieaugt. Acīmredzams, ka Lielbritānijai jau nākas maksāt par savu lēmumu. “Neskatoties uz pasaules ekonomikas atveseļošanos un stimulējošo monetāro politiku, lēmums par izstāšanos no ES negatīvi ietekmējis iekšējā pieprasījuma rādītājus”, – teikts atskaitē. “Darījumu investīcijas pieaug lēnāk, nekā tika prognozēts spēcīgās pasaules ekonomikas un augsto izmantoto ražošanas jaudu kontekstā. To nosaka neskaidrās ekonomiskās perspektīvas”.

“Eksporta apjomu pieaugums uz mārciņas 10% devalvācijas fona daļēji kompensēja negatīvās dinamikas sekas, tikmēr, pēc mūsu prognozēm, ražošanas apjomi šogad pieaugs par 1.6%”. Šis rādītājs ir gandrīz par veselu procentu zemāks par SVF 2017. gada prognozēm attiecībā uz Lielbritāniju. Arī 2018. gadā kompānijas, visdrīzāk, atliks lēmumus par investīcijām līdz noskaidrosies situācija ar tirdzniecības līgumiem.

Fonds atbalstīja Anglijas Bankas novembra lēmumu par likmes paaugstināšanu un valdības nodokļu un fiskālo politiku, norādot, ka uz valsts izdevumiem pieaugošā spiediena apstākļos deficītu samazināt nāksies uz nodokļu paaugstināšanas, nevis fiskālās konsolidācijas rēķina. Gadījumā, ja ražošana saruks par vairāk kā 1% attiecībā pret nacionālajiem ienākumiem, Brexit pasliktinās valsts finanšu stāvokli.

“Ilgtermiņa ražošanas apjomu samazinājuma radītie zaudējumi neitralizēs visas finansiālās priekšrocības, kuras Londona cerēja iegūt, atbrīvojoties no iemaksām Eiropas budžetā”, – brīdina SVF. “Tas nozīmē, ka Lielbritānijai nāksies pieņemt sarežģītus lēmumus par valsts sektora samazināšanu, kā arī mainīt valsts pakalpojumus sniegšanas un finansēšanas shēmu”.

, , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv