Brexit, likmes un nafta – jauna nedēļa, tēmas tās pašas

Treideri.lv | 24. oktobris 2016 09:15
Brexit, likmes un nafta – jauna nedēļa, tēmas tās pašas

Reaģējot uz tirgū valdošo neveselīgo satraukumu attiecībā uz gaidāmo likmju paaugstināšanu ASV, Āzijas tirdzniecības sesijā dolārs nostiprinājies visā tirgus spektrā.

Vai Japānā nav tik slikti kā varētu šķist?

2016. gada beigās Japānas ekonomikā pavīdēja dažas pozitīvas pārmaiņas. Šodien publicētais provizoriskais iepirkumu menedžeru indekss, PMI salīdzinājumā ar septembra 50.4, oktobrī pieaudzis līdz 51.7. Otrais uzlabojums pēc kārtas vēl nebūt nepierāda stabilu ekonomikas izaugsmi, taču jau ir pamats cerēt uz pozitīvām tendencēm nozarē, kura šogad cietusi divu zemestrīču, jēnas kāpuma gada vidū un vispārējas pasaules ekonomikas atdzišanas dēļ.

Tikmēr eksporta un importa apjoma rādītāji septembrī uzrādīja kritumu, taču joprojām ne tik būtisku, kā tika prognozēts. Kopumā nekoriģētā tirdzniecības bilance atskaites periodā atgriezusies zaļajā zonā (+498.3 miljardi jēnu) salīdzinot ar augusta 19.2 miljardu deficītu.

Japānas akciju tirgus atkal griežas ap Nintendo. Investoriem acīmredzami nepatika kompānijas jaunā spēļu konsole, tāpēc Nintendo akcijas piektdien zaudēja 6.6%, šodien tās kritās vēl par 3.2% un sasniedza zemāko atzīmi kopš septembra sākuma. Protams, kompānijai joprojām grēks sūdzēties: akciju cena joprojām ir par 46% augstāka kā gada sākumā. Tagad jautājums ir  – cik lielā mērā šī brīža negatīvā dinamika nobiedēs spekulatīvos investorus, kas kompānijas akcijas iegādājās vasaras Pokemon Go un papildinātās realitātes neprāta laikā.

Pagājušo nedēļu USD/JPY noslēdza ar kritumu, kārtējo reizi parādot mums savu bezspēcību visvarenās 104.00 pretestības priekšā. Āzijas sesijas sākumā, neskatoties uz labvēlīgo iekšējo makroekonomisko statistiku, pāris nedaudz pakāpās. Kopumā tas gan nav nekāds pārsteigums, ņemot vērā to, ka tirgū šobrīd dominē ASV monetārās politikas tēma, savukārt ar Japānas Banku un tās centieniem stimulēt inflāciju jau tā viss ir skaidrs. Šobrīd USD/JPY kurss ir 103.85. Iespējams pat, ka tas atkal centīsies izlauzties virs 104.00. Viss būs atkarīgs no tā, ko teiks tie FRS pārstāvji, kam šodien plānotas uzstāšanās.

Kas piebeigs mārciņu – politika vai makroekonomika?

GBP/USD turpina dreifēt lejup pa straumi. Āzijas sesijā pāris nolaidās zem 1.2200, taču šobrīd ir atguvies līdz 1.2210. Politiskais spiediens uz britu valūtu joprojām ir augsts un nav nekādas cerības uz to, ka tuvākajā laikā tas atslābs. Šajā nedēļā mārciņa atkal var svārstīties. Politiskajiem faktoriem pievienosies ekonomiskie – ceturtdien Lielbritānija publicēs IKP atskaiti par 3. ceturksni, savukārt otrdien Anglijas Bankas vadītājs Marks Karnī uzstāsies Lordu palātas Ekonomikas komitejā ar savu Brexit ekonomisko seku vērtējumu. Šodien iznāks Lielbritānijas rūpniecības konfederācijas rūpniecisko trendu atskaites (CBI), taču to liktenis ir palikt ASV monetārās politikas globālās tēmas ēnā.

Dragi savu darbu paveicis, Dragi var iet

EUR/USD krītas piekto dienu pēc kārtas. Āzijas sesijā pāris atkal notestēja septiņu mēnešu minimumus ap 1.0859, šobrīd atlēcis līdz 1.0876. Kopumā vienotās valūtas devalvāciju nosaka ASV un Eiropas atšķirīgo monetāro politiku prognozes. Ceturtdien, uzstājoties preses konferencē pēc ECB sanāksmes, Mario Dragi paziņoja, ka valde QE programmas likteni nav apspriedusi, tās darbības termiņš beidzas nākošā gada martā. Taču ņemot vērā kopējo ekonomikas stāvokli un zemo inflāciju Eirozonā, tirgus šo noslēpumaino frāzi iztulkoja kā pierādījumu papildus stimuliem. Tagad no ECB gaida konkrētu rīcību decembrī.

Šodien Eiropa publicē virkni provizorisko oktobra PMI indeksa atskaišu. Uzņēmēju aktivitātes pieauguma pazīmes un jo īpaši prognozes apsteidzošie dati, korekcijas ietvaros var izprovocēt eiro īso pozīciju slēgšanu. Cik šī korekcijas būs dziļa, atkarīgs no tā, kā investori šodien attieksies pret dolāru.

Izteikties gribošo FRS pārstāvju uzbrukums

Šajā nedēļā mēs joprojām apspriežam ASV procentu likmju paaugstināšanas perspektīvu. Tuvāko Federālās Atvērtā Tirgus Komisijas (FOMC) sanāksmi mēs neskaitām:iespēja, ka CB izlems kaut ko mainīt savā monetārajā politikā tieši pirms prezidenta vēlēšanām, ir tuvu nullei. Toties decembrī no FOMC uzstājīgi tiek gaidīta politikas normalizācija. Šobrīd federālo fondu likmes nākotnes līgumu tirgus ir iecenojis 66% paaugstināšanas iespēju.

Šodien gaidām interesantus komentārus no Dadlija un Pauela, kas Ņujorkā uzstāsies valsts obligāciju tirgum veltītā konferencē. Arkanzasā Bullards dalīsies ar savu vīziju attiecībā uz ekonomiku un monetāro politiku, savukārt Čikāgā šodien uzstāsies Evanss. Oratoru ir daudz un, visdrīzāk, viņu viedokļi būs diezgan pretrunīgi, taču investori jau noskaņojušies visu ienākošo informāciju traktēt par labu decembra paaugstinājumam – par to liecina tirgus reakcija uz pēdējiem makroekonomikas datiem, tāpēc dolāram šodien ir labas izredzes turpināt kāpumu.

Arī naftai liela nozīme

Naftas cenas joprojām ir viena no prioritārajām tēmām finanšu tirgos. Šorīt Brent markas nafta kritās par 0.6% līdz 51.45 dolāriem par barelu, savukārt WTI zaudēja 0.7%, noslīdot līdz 50.48 dolāru atzīmei. Tuvojas Naftas eksportētājvalstu organizācijas OPEC sanāksme, kurā vajadzētu tik izlemtam daudz trokšņa radījušās vienošanās par ieguves līmeņu iesaldēšanu vai samazināšanu liktenim. Pirmā eiforija jau norimusi, daudzu izejvielu tirgus apskatnieku attieksme pret šī praktiski bezcerīgā pasākuma panākumiem ir pilnībā skeptiska. Joprojām jāņem vērā neatrisināmās pretrunas Saūda Arābijas un Irānas starpā, kura ar abām rokām ir par apjomu samazināšanu, taču pati tajā piedalīties negrasās.

Tomēr tirgū ir jūtama zināma pretošanās negatīvām ziņām un vēlme ticēt pozitīvajam. Tas nozīmē, ka nelabvēlīgas ziņas un skeptiski komentāri var pamazām attālināt naftu no nesenajiem maksimumiem, taču, kamēr nenotiks OPEC sanāksme, nekādu globālu svārstību šajā tirgū nebūs.

, , , , , , , , , , , , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv