Bitcoin patīk visiem, taču līdz pasaules valūtas statusam tālu

Treideri.lv | 28. jūlijs 2017 14:56
Iesaki:
Bitcoin patīk visiem, taču līdz pasaules valūtas statusam tālu

Bitcoin kripotovalūtas ceļā uz pasaules valūtas statusu vēl ir daudz šķēršļu, savā apskatā norāda Bank of America Merrill Lynch starptautisko preču tirgu analīzes nodaļas vadītājs Francisko Blanšs, salīdzinot kriptovalūtu popularitātes pieaugumu ar zeltu, sudrabu un pat sāli senos laikos. Analītiķis uzskata, ka attiecībā uz Bitcoin galvenais jautājums ir  – vai finanšu iestādes to pieņems kā ķīlas līdzekli.

Uz doto brīdi mēs nezinām nevienu lielu iestādi, kas kriptovalūtas izmantotu kā ķīlu. Pēdējā laikā vesela virkne kompāniju un stratēģu Volstrītā sākuši runāt par bitkoina potenciālu investīciju produkta lomā. Šogad kriptovalūtas vērtība pieaugusi trīs reizes, no līmeņiem zem $1000 pakāpjoties līdz $3000. Šodien Bitcoin tirgojas par $2752.

Sākot ar sāls pieminēšanu senos laikos, savā apskatā eksperts skaidro, kā praktiskās vajadzības un jauni atklājumi veicinājuši jaunu valūtu rašanos:

  1. Sāls senajos laikos tika vērtēta ļoti augstu;
  2. Taču sāls un sitas preces izrādījās nepraktiskas un valdības sāka izmantot monētas no tādiem metāliem, kā zelts un varš;
  3. 16. gs spāņi Bolīvijā atklāja milzīgas sudraba atradnes, pēc tam gandrīz 400 gadus tirdzniecībā dominēja sudraba dolāri;
  4. Taču arī variants ar zeltu un sudrabu izrādījās neērts un tad, pirms 200 gadiem, pasaule sāka drukāt papīra naudu;
  5. Papīra nauda radīja milzīgus cenu kāpuma un krituma viļņus. Šodien vairuma valstu valūtas ir atkarīgas no centrālajām bankām, kuru spēkos ir neļaut inflācijai aiziet pārāk tālu vienā vai otrā virzienā.

Atceroties vēsturi, Blanšs liek saprast, ka drīzumā bitcoin var kļūt leģitīma. Analītiķi min trīs galvenos kritērijus, kuriem bikoinam ir jāatbilst, lai kļūtu par pasaules mēroga valūtu: drošība, likviditāte un ienesīgums.

Drošība

Bitcoin diez vai atbilst šim parametram. Centrāla pārvaldes orgāna trūkums rada riskus, piemēram, izjukšanas draudus – uzskata eksperts. Tāpat pastāv tādi riski, kā hakeru uzbrukumi, personīgo datu zādzība, krāpniecība. Taču, ja bitcoin drošības vērtējumam izmantot volatilitāti, kriptovalūta acīmredzami apsteidz sudrabu. Bitcoin volatilitāte salīdzinājumā ar eiro, jēnu un pat zeltu ir ļoti augsta. Taču pagājušajā gadā sudraba volatilitātes līmenis izrādījās divreiz augstāks, bet šī ir pasaules valūta jau 400 gadu garumā – uzsver Blanšs.

Likviditāte

Tirgus likviditāte, kas atspoguļojas tirdzniecības apjomos, akciju, fiksētu ienākumu un tradicionālo valūtu tirgos joprojām ir daudz augstāka. Taču ir grūti ignorēt faktu, ka tirdzniecības apjomi tādām ciparu valūtām, kā bitcoin un ethereum, strauji pieauguši pēdējo gadu laikā, uzsver analītiķis, norādot, ka bitcoin dienas tirdzniecības apjomi kopš 2012. gada pieauguši piecas reizes, sasniedzot 2 miljardus dolāru dienā.

Ienesīgums

Uz nesen pieaugušās intereses viļņa par bitcoin un citām ciparu valūtām, strauji pieaugusi arī to vērtība. Visu kriptovalūtu tirgus kapitalizācija, kas vēl gada sākumā bija ap 20 miljardiem dolāru, uzlēkusi līdz 90 miljardiem. Bitcoin šogad kļuvis vairāk kā divas reizes dārgāks, savukārt tā galvenais konkurents – ethereum uzlēcis par vairākiem tūkstošiem procentu. Taču Blanšs, tāpat kā daudzi citi eksperti, norāda, ka bitcoin sadārdzinājums daļēji saistāms ar jauno bitkoinu ieguves procesa sarežģīšanos. Viss var mainīties ar kvantu datoru parādīšanos vai pēc tam, kad izstrādātāji vienosies par vienkāršotu protokolu izstrādi.

Līdzība ar zeltu

Uz jaunu valūtu parādīšanās fona zelts joprojām ir starptautiska vērtības mēraukla. Dārgmetāls desmitiem gadu sniedza atbalstu ASV dolāram, taču 1971. gadā prezidents Ričards Niksons atcēla dolāru maiņu pret zeltu. Kriptovalūtas parādījās finanšu krīzes laikā un demonstrēja dažas priekšrocības pār galvenajām pasaules valūtām, piemēram, spēju lēti un nekavējoties pārskaitīt naudu visā pasaulē un fiksēt visas transakcijas ar ciparu uzskaites sistēmas palīdzību, kas plašāk pazīstama kā blockchain, skaidro Blanšs. Šī potenciāla iedvesmoti, daudzi sāka saukt bitcoin par “ciparu zeltu”, neskatoties uz augstajām komisijām par transakciju un tikai dažām kompānijām, kas pieņēma bitcoin kā maksāšanas līdzekli. Pats zelts pēdējo gadu laikā stagnē. No dažiem simtiem dolāru 2000-šo gadu sākumā zelts 2011. gadā uzlēca gandrīz līdz $2000, taču pēdējo divu gadu laikā tirgojas $1000-$1400 diapazonā.

Toms Lī no Fundstrat savā bitcoin apskatā jūlija sākumā norādīja, ka pircēju pāriešana no zelta uz kriptovalūtām ir iemesls, kāpēc ciparu valūtu cenas var uzlidot debesīs. Ieguves sadārdzināšanās intereses pieauguma dēļ, bitcoin demonstrē zeltam līdzīgu kāpumu, pie tam daudz īsākā laika periodā.

Bitcoin pret zeltu

Taču īstermiņa līdzības ar dārgmetālu vēl nenozīmē, ka bitcoin gaida saulaina nākotne. Nav nekādas pārliecības par bitcoin nākotni un to noteikti nevar prognozēt – atzīst Blanšs. Pēc eksperta domām, kriptovalūtas ienesīgums būs atkarīgs galvenokārt no fizisko personu un korporāciju uzticības šai jaunajai tehnoloģijai.

, , , , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv