Bitcoin kā valūta var sagraut veselas ekonomikas

Treideri.lv | 11. jūlijs 2017 08:27
Iesaki:
Bitcoin kā valūta var sagraut veselas ekonomikas

Ķīnas CB padomnieks Šengs Songčengs neizslēdz, ka tādas virtuālās valūtas, kā bitkoin, var tikt izskatītas kā aktīva veids, taču tām nepiemīt spēcīgas fundamentālās īpašības, tāpēc tās nevar tikt uzskatītas par valūtām, kas atbilst mūsdienu ekonomiskās attīstības prasībām.

Nesenā intervijā finanšu žurnālam Yicai, Ķīnas Tautas Bankas padomnieks uzsvēra, ka bitkoina kā nacionālās valūtas pieņemšana valstī var novest pie ekonomiskā sabrukuma. Sončengs ciparu valūtas par aktīviem neuzskata, jo to vērtībai nav reāla seguma. Padomnieks norādījis, ka bitcoin nepiemīt nepieciešamie finanšu atribūti, lai tā būtu valūta. Tā ir sarežģītu algoritmu ģenerēta koda rinda, taču tai nav vērtības. Taču padomnieks nenoliedz, ka virtuālās valūtas tehniski ir nozīmīgas un no šī viedokļa tās var uzskatīt par vienu no aktīvu veidiem.

Šengam, kurš bijis ĶTB statistikas uz pētījumu departamenta ģenerāldirektors, ir Šanhajas finanšu un ekonomikas universitātes doktora grāds ekonomikā. Šobrīd viņš ir biznesa skolas ekonomikas un finanšu profesors Šanhajā. CB padomnieks brīdina, ka ciparu valūtu deflācijas daba nozīmē, ka tās nevar mūsdienu ekonomikās pienācīgā veidā funkcionēt kā valūtas vai maiņas līdzeklis.

Turpinot kritizēt virtuālās valūtas, ierēdnis piebildis, ka bitkoin monētu daudzums ir irobežots (21 miljons) un tas tiks sasniegts 2140 gadā. Ja tā tiks apstiprināta kā standarta maksāšanas līdzeklis, tas neizbēgami novedīs pie deflācijas un ierobežos ekonomisko izaugsmi.

Padomnieka pozīcija ir pilnībā saprotama: galu galā, neviena centrālā banka nevēlas ierobežot savas drukājamās mašīnas darbu inflācijas stimulēšanai pasaulē, kur parāda un IKP attiecība ir 327%, un kur Ķīna ar saviem kreditēšanas apjomiem aizēno visas citas centrālās bankas.

Atgādinām, ka pēc finanšu krīzes tieši ĶTR kalpoja par pasaules ekonomikas izaugsmes lokomotīvi, pēdējos desmit gados dubultojot kopējo parāda apjomu, ko valsts nespētu izdarīt, ja pastāvētu stingri apgrozībā esošās valūtas apjoma ierobežojumi. Šogad, sākot no janvāra, Ķīnas Banka īpašu uzmanību velta kriptovalūtu tirgiem. Stingrāka regulācija veicināja virkni būtisku izmaiņu Ķīnas bikoinu biržās, tajā skaitā tirdzniecības komisiju pieaugumu un cīņu ar naudas atmazgāšanu, kā arī kredīsviras ierobežošanu.

Taču visvairāk Šengs nobažījies par ciparu valūtu volatīlo raksturu, kur kursa svārstības mierīgi var sasniegt 10-30%. Ja valsts šādu valūtu pieņem kā savu nacionālo, visa šīs valsts ekonomika tās pašas volatilitātes dēļ var sabrukt. Tikmēr citas centrālās bankas, tajā skaitā ECB un Anglijas Banka, pieturas pie labvēlīgām prognozēm attiecībā uz kriptovalūtām. Šeit nozīmīgs moments ir tas, ka atšķirībā no bitkoina, centrālo banku ciparu valūtas, pilnībā atradīsies to kontrolē, pēc būtības vienkārši aizvietojot vienu naudas formu ar citu.

Daudzas valdības visā pasaulē turpina pētīt bitkoina klasifikācijas un regulācijas jautājumu, šī pasaulē populārākā kriptovalūta pagājušajā mēnesī sasniedza jaunu vēsturisko maksimumu virs 3000 dolāru atzīmes. Ķīna šo aktīvu klasificējusi kā “virtuālo preci”. Tikmēr valsts monetārā vadība gatavojas laist apgrozībā savu virtuālo valūtu. Kā tika ziņots pagājušajā nedēļā, Ķīnas CB pagājušā gada beigās pabeidza pirmos savas uz blokchain bāzētās ciparu valūtas testus.

Šenga Songčenga pozīcija nevienu nepārsteidz – decentralizētas virtuālā valūtas izraisa lielu kritiku no citu pasaules centrālo banku puses. Pirms nepilna mēneša Vācijas CB vadītājs Jenss Vaidmans paziņoja, ka momentālie banku maksājumi pieliks punktu interesei par tādām kriptovalūtām, kā bitkoin. Tāpat Bundesbank vadītājs uzskata, ka ciparu valūtas var pastiprināt nākošo krīzi.

, , , , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv