BIS – centrālo banku stimuli kropļo finanšu tirgus

Treideri.lv | 8. oktobris 2019 19:00
BIS – centrālo banku stimuli kropļo finanšu tirgus

Bankas pētījums norāda uz negatīviem blakusefektiem, kas saistīti ar obligāciju iepirkšanas programmām.

Kopš finanšu krīzes centrālo banku bilanču bezprecedenta palielināšana negatīvi ietekmē finanšu tirgu darbību, teikts Starptautisko norēķinu bankas (BIS) jaunākajā ziņojumā.

Pēdējo desmit gadu laikā pasaules lielākās centrālās bankas pārpludinājušas sistēmu ar lētu naudu, kā arī iegādājušās obligācijas un citus aktīvus vairāku triljonu dolāru vērtībā, lai stimulētu pasaules ekonomiku. Daži regulatori joprojām palielina savu bilanci: pagājušajā mēnesī ECB atsāka obligāciju iepirkšanas programmu 2,6 triljonu eiro vērtībā, un Japānas Banka jau vairākus gadu desmitus izmanto šo programmu kā stimulējošu pasākumu.

Pagājušajā mēnesī tirgi saruka pēc īstermiņa aizņēmumu izmaksu lēciena Amerikas Savienotajās Valstīs, kas investoriem lika aizdomāties par radikālo monetārās politikas pasākumu ietekmi uz tirgus uzvedību.

Pirmdien BIS norādīja, ka stimulu tiešā iedarbība palīdzējusi mazināt spriedzes līmeni tirgos kopš 2008. gada finanšu krīzes, bet kopumā izraisījusi negatīvas blakusparādības, tai skaitā obligāciju trūkumu investoriem, samazinātu likviditāti dažos tirgos, augstus banku rezervju līmeņus un tirgū aktīvi tirgojošu operatoru skaita samazināšanos.

“Tirdzniecības apjoma un cenu volatilitātes samazināšana, kredīta spredu sašaurināšanās un ienesīguma līkņu izlīdzināšanās var mazināt investīciju pievilcību obligāciju tirgos. Daži spēlētāji var pat pamest šo tirgu”, – brīdina BMS.

“Es par to domāšu rīt”

Tas, savukārt, veicina traucējumus tirgus darbībā, kad centrālās bankas sāk samazināt savas bilances. Piemēram, var būt apgrūtināta rezervju pārdale starp tirgus dalībniekiem”, – piebilst bankas eksperti.

Jo vairāk nedzēsto aktīvu ir centrālo banku bilancēs, jo ātrāk izplatīsies negatīvās sekas. Apgrozībā esošo vērtspapīru īpatsvars vietējās valsts obligācijās svārstās no 20% FRS līdz 40% Japānas Bankā.

Tajā pašā laikā banka norāda, ka līdz šim šādas blakusparādības gandrīz nav traucējušas pārvaldīt monetāro politiku, taču pilna mēroga sekas parādīsies pēc tam, kad galvenās centrālās bankas sāks samazināt savas bilances.

Banku un investoru signāli

Bažas par bezprecedenta maigas monetārās politikas blaknēm pagājušajā mēnesī saasinājās, strauji palielinoties aizņēmumu izmaksām Amerikas overnight naudas tirgos. FRS, kas nesen bija apturējusi savu bilances samazināšanu, bija spiesta nodrošināt USD 140 miljardu likviditāti, lai mazinātu spriedzi.

Ievērojams ASV obligāciju pārdošanas pieaugums pēdējos pāris gados liek domāt, ka investorus neskar parāda vērtspapīru trūkums, attiecīgi, FRS obligāciju pirkšanas programmai “bija ierobežota ietekme uz valsts kases obligāciju tirgus stāvokli”, norāda BIS.

Bet finanšu aktīvu pieaugums Federālo Rezervju Sistēmas bilancē izlīdzināja ekspansiju saistību segmentā, jo regulators bankām sniedza vairāk naudas aizdevumu.

Monetārās iestādes cerēja, ka vairākas lielās Volstrītas bankas, kurām pieder 25% no ASV banku kopējām rezervēm, sniegs aizdevumus, kad procentu likmes bija pietiekami augstas, taču saspringtajā situācijā, kas tika novērota pagājušajā mēnesī, tas nenotika.

BIS norāda, ka regulācijas normas, kas prasa augsta līmeņa likviditāti lielajās bankās, varētu tās atturēt dalīties rezervēs ar overnight tirgiem. Principā to septembrī pateica arī paši aizdevēji. Tajā pašā laikā bankas ziņojumā teikts, ka kopš finanšu krīzes riska pārvaldības prakse pašās bankās varētu būt mainījusies.

Bostonas Federālo Rezervju bankas vadītājs Ēriks Rozengrēns piekrīt BMS, nesenā intervijā FT norādot, ka rezervju atšķirība lielo banku bilancēs norāda uz nevēlēšanos aizdot rezerves katra aizdevēja īpašās “gaumes un vēlmju” rezultātā.

, , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv