Bijušais FRS vadītājs nozīmīgākajos pasaules tirgos saskata burbuļu veidošanos

Treideri.lv | 1. februāris 2018 15:18
Bijušais FRS vadītājs nozīmīgākajos pasaules tirgos saskata burbuļu veidošanos

ASV akciju tirgus, kas pēdējo 9 gadu laikā pieaudzis 3.5 reizes, kā arī ASV valsts parāda tirgus, kur ienesīgums krītas jau gandrīz pusgadsimtu, pārvērtušies burbuļos, uzskata bijušais Federālās Rezervju Sistēmas vadītājs Alans Grinspens.

91 gadu vecais Grinspens, kurš 1990-to gadu beigu tā saucamo “dotcom” akciju kāpumu nodēvēja par iracionālu optimismu, uzskata, ka šāds nepamatotas eiforijas noskaņojums akciju tirgu pārņēmis arī šobrīd.

Pēc viņa teiktā, kritisks būs tieši parāda burbulis, kaut arī ne īstermiņā. “Acīmredzams, ka mēs ejam uz būtisku ilgtermiņa procentu likmju paaugstinājumu, kas stipri iedragās visu ekonomikas struktūru”, – norāda Grinspens.

Obligāciju cenu kāpums un ienesīguma kritums ļāva ASV valdībai bez problēmām palielināt parādu: tā apkalpošanas izmaksas praktiski nepieauga. Taču pēc Kongresa budžeta birojs prognozē, ka monetārās politikas normalizācija un ilggadējās arvien lētāku aizņēmumu tendences maiņa novedīs pie tā, ka 2027. gadā procentu maksājumos ASV budžets ik gadu tērēs 818 miljardus dolāru, jeb 16% no visiem ienākumiem, salīdzinājumam, šobrīd tie ir  269 miljardi dolāru, jeb 8.1%.

Situāciju pasliktinās arī Donalda Trampa administrācijas piedāvātā nodokļu reforma, upurējot federālā budžeta ienākumus par labu korporāciju peļņai un ekonomiskās izaugsmes tempu paātrināšanai. Taču rezultātā ASV budžeta deficīts pieaugs divas reizes, prognozē Goldman Sachs: no 488 miljardiem dolāru pagājušajā gadā, līdz 1.012 triljoniem dolāru 2018. gadā.

Par burbuli liecina fakts, ka valdība grasās dzīvot hroniski pieaugoša budžeta deficīta apstākļos. Attiecībā pret IKP parāds aug ļoti ievērojami, bet neviens tam nepievērš uzmanību.

Visiem šī brīža burbuļiem ir ļoti pamatots eksistences iemesls – tas ir uzpūstās naudas masas burbulis.

, , , , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv