ASV valdība plāno samaksāt slānekļa ražotājiem, lai tie pārtrauc naftas ieguvi

Treideri.lv | 16. aprīlis 2020 19:04
ASV valdība plāno samaksāt slānekļa ražotājiem, lai tie pārtrauc naftas ieguvi

ASV enerģētikas ministrija izstrādājusi plānu, saskaņā ar kuru 365 miljoni barelu Savienoto Valstu naftas varētu palikt zemē.

ASV enerģētikas ministrija izstrādājusi plānu, saskaņā ar kuru federālā valdība samaksās slānekļa ražotājiem, lai 356 miljoni barelu tiem piederošās neiegūtās naftas tā arī paliktu zemē.

Šie bareli papildinās ASV stratēģiskos naftas krājumus, tā ziņu aģentūrām paziņojuši anonīmi Donalda Trampa administrācijas ierēdņi.

Federālais likums jau tagad ļauj enerģētikas ministrijai rezervēt līdz 1 miljardam barelu naftas. Turklāt dokuments nenorāda, kur tieši šīs rezerves jāuzglabā. Tas dod likumīgu iespēju valdībai turēt naftu ārpus esošajām krātuvēm, tai skaitā arī zemē, izsniedzot aizliegumu tās ieguvei. Tādējādi valdība vienkārši iegādāsies no slānekļa ražotājiem neiegūtu naftu un aizliegs to iegūt.

Šāds plāns prasīs miljardus vērtas Kongresa ratifikācijas, un tas ņemot vērā, ka pavisam nesen Baltajam Namam neizdevās iegūt no Kapitolija iemītniekiem 3 miljardus dolāru naftas iegādei stratēģiskajām rezervēm.

Analītiskie uzņēmumi, tostarp Wood Mackenzie un IHS Markit, prognozē, ka visas naftas krātuves tiks aizpildītas vasarā, ja ne vēl agrāk. Tiklīdz tas notiks, ražotājiem nebūs kur likt melno zeltu, kas liks tiem pārtraukt ieguvi un atlaist darbiniekus.

Daudzi no tiem jau iekonservē urbumus un pārlej nepārdoto naftu dzelzceļa cisternās. Bet Donalds Tramps 3. aprīlī lūdza enerģētikas ministru “pārbaudīt citas vietas, kur var uzglabāt naftu” un meklēt krātuves, kuras “ir lielākas par tām, kas mums ir šobrīd”.

ASV enerģētikas ministrija izskata arī citas idejas, ieskaitot naftas uzglabāšanu peldošos tankkuģos, naftas pārstrādes rūpnīcu brīvajās tvertnēs un pat pazemes sāls alās. Bet šādu plānu realizācija var prasīt pārāk daudz laika un neatrisināt drīzumā piepildīto naftas krātuvju deficīta problēmas.

Tāpēc ātrāks risinājums var būt vienkārša naudas piešķiršana naftiniekiem par to, ka tie vienkārši paņems pauzi un pārtrauks ieguvi. Šī plāna ietvaros ASV enerģētikas ministrija no ražotājiem iegādāsies pierādītos naftas krājumus un tādējādi atliks to ieguvi uz dažiem gadiem vai pat uz visiem laikiem.

Visi ieņēmumi no šīs naftas nākotnes pārdošanas nonāks ASV enerģētikas ministrijā. Paredzams, ka potenciālie pierādīto krājumu pārdevēji tiks atlasīti, veicot izsoles, bet to uzvarētāji būs uzņēmumi, kuri pieprasīs vismazāko cenu.

Kāds augsts ASV enerģētikas ministrijas ierēdnis paziņojis, ka no šīs iniciatīvas ieguvējas būs neatkarīgas kompānijas visā valstī, bet pirktas pirmām kārtām tiks atradnes, kurās ieguve jau notiek, vai arī tūlīt sāksies.

Tāpat ASV enerģētikas ministrija cenšas risināt naftas krātuvju deficīta problēmu arī iznomājot stratēģisko rezervju brīvās jaudas privātajiem uzņēmumiem. Piemēram, otrdien ministrija paziņojusi par sarunām ar deviņām kompānijām par 23 miljonu barelu tām piederošo naftas produktu, kas ir daļa no stratēģiskajām rezervēm, izvietošanu pazemes alās. Tuvākajās nedēļās enerģētikas ministrija plāno piedāvāt naftas ražotājiem vēl vairāk vietas.

Aģentūra Bloomberg aprēķinājusi, ka 365 miljonu barelu naftas iegāde pēc pašreizējās cenas $20 par barelu ar sekojošu pārdošanu par vismaz 30 dolāriem par barelu (nemaz nerunājot par vidējo pagājušā gada cenu $57.04 par barelu) dos ASV valdībai peļņu gandrīz 4 miljardu dolāru apmērā, atskaitot glabāšanas un transportēšanas izdevumus.

“Par šādām cenām jūs vēlēsieties aizpildīt katru tukšumu šajā valstī”, – 3. aprīlī tikšanās laikā ar amerikāņu naftas kompāniju vadītājiem norādījis Donalds Tramps.

,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv