ASV SEC gatavojas kriptovalūtu krāpnieku masveida “izķeršanai”

Treideri.lv | 16. aprīlis 2018 16:10
ASV SEC gatavojas kriptovalūtu krāpnieku masveida “izķeršanai”

ASV vērtspapīru un biržu komisija veic agresīvus pasākumus, lai apturētu krāpniecības lavīnu kriptovalūtu biznesā. Regulatora rīcība var novest pie prasībām tiesā no vairāku desmitu kompāniju un fizisko personu puses, kas šajā vāji regulētajā nozarē nodarbojas ar pārdošanu un reklāmu.

Galvenokārt, SEC pasākumi vērsti ICO virzienā, ar kā palīdzību iesācējuzņēmumi piesaista kapitālu, pārdodot savas digitālās monētas par citām kriptovalūtām, ieskaitot Bitcoin. Monētu pirmreizējā emisija tiek uzskatīta par salīdzinoši lētu investīciju piesaistes veidu, jo nav nepieciešami tēriņi regulatoru prasību izpildei un reģistrācijai biržā.

Taču tieši šis caurspīdīguma trūkums arī piesaistījis komisijas uzmanību, kuras vadītājs Džejs kleitons skarbi izteicies par kriptovalūtu ļaunprātīgu izmantošanu biznesā. Kopš tā laika, kad Kleitons stājās amatā, komisijas darbinieki digitālo valūtu nozarē paspējuši atrisināt deviņus krāpniecības gadījumus. Taču, kā ziņo informēti avoti, izmeklēšanas stadijā atrodas vēl vairāki desmiti līdzīgu gadījumu, kur lēmumi, regulatora augstās noslodzes dēļ, tiks paziņoti vēlāk šī gada laikā.

Ar Kleitonu labi  pazīstami cilvēki norāda, ka viņš ažiotāžu ap kriptovalūtām salīdzina ar citām mānijām, kuru rezultātā daudzi investori zaudējuši visus savus uzkrājumus. Tas ir gan Holandes 17. gs. finanšu burbulis, kurš plašāk zināms kā “tulpju drudzis”, gan “dot.com” burbulis 1990-to gadu otrajā pusē – 2000-šo gadu sākumā.

Es teiktu, ka arī šeit drīz pienāks pastarā diena. Valstis saprot, ka šajā nozarē ir jāveic pasākumi, lai apturētu krāpniecību, un tas ir iemesls bažām”,

– paziņojis Narvi Pits, konsultinga kompānijas Kalorama Partners dibinātājs un bijušais SEC vadītājs.

Kriptovalūtas ir privātajiem investoriem ļoti bīstams burbulis

Regulatora akcents uz ICO un potenciālajiem draudiem privātajiem investoriem liecina par to, ka komisija šajās līdzekļu piesaistes metodēs saskata draudus mazāk pieredzējušiem investoriem. ICO regulators neuzrauga, ‘seit netiek veiktas standarta procedūras, tādējādi piesaistot krāpniekus, kuri pārdodot bezvērtīgus produktus naudu rada no tīra gaisa – kā 1990-tajos gados to darīja dažādu preču izplatītāju firmas, zvanot uz labu laimi.

Neskatoties uz regulācijas trūkumu, SEC kriptovalūtas salīdzina ar vērtspapīriem, tāpēc tās rīcībā ir veidi kā ietekmēt pārkāpējus. ICO šobrīd bauda ļoti lielu popularitāti. Pagājušajā gadā šādā veidā iesācējuzņēmumi pārdevuši savas digitālās valūtas par kopējo vērtību aptuveni 6 miljardi ASV dolāru un šogad šie panākumi var atkārtoties, neskatoties uz ažiotāžas mazināšanos ap Bitcoin, kuras vērtība šogad jūtami kritusies.

Visvairāk SEC uztrauc fakts, ka digitālo valūtu kursu pieaugumu lielākajā mērā veicinājušas mazo investoru spekulācijas, kuri uzķērušies uz popularitāti, kad konkrētā kriptovalūta pagājušā gada decembra vidū sasniedza savus rekorda augstumus netālu no 20 tūkstošu dolāru atzīmes. Šodien Bitcoin tirgojas nedaudz virs 8 tūkstošiem ASV dolāru.

SEC aizsargā privāto investoru intereses

Kleitons, kuru Tramps par SEC vadītāju iecēla pagājušā gada janvārī, vairākkārt ticis kritizēts par pārāk maigu pozīciju. Viņa pretinieki apgalvo, ka Kleitons pieturas pie republikāņu stratēģijas un vājina spiedienu uz Volstrītas biznesu. Taču tie, kas Kleitonu pazīst, apgalvo, ka patiesībā viņš pārslēdz uzmanību uz problēmām, kuras lielā mērā ietekmē mazos investorus, atbīdot otrajā plānā tādus pārkāpumus, kā insaideru tirdzniecību vai nepubliskas informācijas pārdošanu profesionālu treideru aprindās.

Ar šādu dienas kārtību SEC apkaros shēmas, kurās mazie investori var kļūt par krāpnieku upuriem. Kleitons uzskata, ka uz ažiotāžas viļņa ap kriptovalūtu ekosistēmu mazie investori ir īapši ievainojami potenciālo nelikumību priekšā.

Skaidrs, ka digitālo valūtu nozarē pastāv arī reāls bizness. Taču Kleitons joprojām tiecas uz to, ka lauvas tiesu veido krāpnieki”,

– norādījis komisijas pārstāvis.

Uz SEC bažu fona saistībā ar nelikumībām šajā telpā valdība grasījās (iespējams uz nenoteiktu laiku) laist apgrozībā Botoin ETF vērtspapīrus, kuri sekotu Bitcoin cenai dolāros, vai kriptovalūtai piesaistīto nākotnes līgumu cenai. Tailers un Kamerons Vinklvosi, dvīņi, kas kļuvuši slaveni ar tiesas prāvu pret Facebook dibinātāju Marku Cukerbergu, iesnieguši atkārtotu iesniegumu komisijai šādu ETF palaišanai pēc tam, kad pagājušajā gadā regulators noraidīja brāļu pirmo iesniegumu. Pēc informētu avotu apgalvojumiem, Vinklvosi nekādi nespēj pārliecināt SEC sniegt tiem atļauju fonda atvēršanai, jo Kleitonu uztrauc krāpniecības draudi.

, , , , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv