ASV sankcijas var veicināt naftas juaņas attīstību

Treideri.lv | 7. augusts 2018 19:22
ASV sankcijas var veicināt naftas juaņas attīstību

Kamēr ASV atrodas sankciju reibumā un savas līderpozīcijas cenšas saglabāt ar barga spiediena palīdzību, Ķīnas varas iestādes nogaida, kad juaņa gāzīs ASV dolāru no valūtu Olimpa. Un sankcijas attiecībā pret Irānu šo procesu tikai paātrina.

Pagājušajā naktī naftas nākotnes līgumi juaņās demonstrēja strauju lēcienu, sadārdzinoties par 5% – līdz biržas noteiktajam dienas maksimumam. Šis straujais kāpums sakrita ar ASV pirmās sankciju kārtas ieviešanu pret Irānu.

Tas ir straujākais šo līgumu cenu kāpums kopš to laišanas apgrozībā šī gada martā, turklāt tika sasniegts absolūtais vērtības rekords 537.2 juaņu par barelu apmērā.

Jāpiebilst, ka pēdējā laikā mēs vērojam tā saucamo decoupling, respektīvi, Ķīnas naftas nākotnes līgumu atsaisti no Brent un WTI līgumiem. Tas var signalizēt par strauju pieprasījuma pieaugumu tieši pēc nākotnes līgumiem juaņās.

Eksperti to uzskata par salīdzinoši neparastu parādību, taču tai ir pilnībā loģisks izskaidrojums. Tas spiediens, kuru šobrīd ASV rada visā pasaulē, lielā mērā saistīts ar to, ka dolārs ir rezervju valūta, taču reti kuru apmierina šāds lietu stāvoklis, ķīniešus jau galvenokārt.

Tieši tāpēc tika pieņemts lēmums palaist naftas fjūčerus juaņās. Ķīna no tā iegūs transakciju pieaugumu savā valūtā, savukārt pārējās valstis, galvenokārt Irāna, iegūs iespēju tirgot naftu, apejot ASV sankcijas, respektīvi, izvairoties no dolāra.

Grafikā redzams, cik strauji aug naftas tirdzniecības apjomi Ķīnas valūtā. Tas zināmā mērā ir izšķirošs moments, un ASV ar savu ģeopolitisko aktivitāti, iespējams, tikai veicina aiziešanu no dolāra.

Starp citu, tā saucamā naftas juaņa ļaus apiet sankcijas attiecībā pret Irānu ne tikai pašai Islāma republikai, bet arī ĶTR

Acīmredzams, ka importa naftas piegāžu pāreja Ķīnā uz juaņām jau ir kolosāls trieciens dolāram, par cik ilgus gadus visas šāda veida piegādes notika tieši amerikāņu valūtā. Tāpēc to arī dēvēja par naftas dolāru.

Nafta ir pārdotākā prece pasaulē. Gada apgrozījums tiek lēsts ap 14 triljoniem ASV dolāru, kas aptuveni pielīdzināms Ķīnas IKP pagājušajā gadā. Šobrīd praktiski visa globālā naftas tirdzniecība notie4k dolāros.

, , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv