ASV joprojām neuzdrošinās saukt Ķīnu par valūtu manipulatoru

Treideri.lv | 29. maijs 2019 16:09
ASV joprojām neuzdrošinās saukt Ķīnu par valūtu manipulatoru

Otrdien ASV finanšu ministrija neuzdrošinājās nosaukt Ķīnu par valūtu manipulatoru, taču saglabāja to paaugstināta negodīgas ekonomiskās prakses riska valstu sarakstā.

Savā pusgada ziņojumā par monetārajām praksēm finanšu ministrija paudusi nopietnas bažas attiecībā uz Ķīnas rīcību, taču kārtējo reizi atturējās to saukt par manipulatoru, tādējādi izvairoties no turpmākas tirdzniecības konflikta eskalācijas.

Ministrija pārskatījusi kritērijus, kas tiek izmantoti iespējamo ekonomisko un valūtu manipulāciju atklāšanai. Šoreiz atskaitē iesaistīta 21 valsts, nevis 12. Deviņas valstis nonākušas tā saucamajā monitoringa sarakstā, kuru, pievienojoties jau esošajām Ķīnai, Vācijai, Japānai un Dienvidkorejai, papildināja Itālija, Īrija, Singapūra, Malaizija un Vjetnama.

Pagājušajā nedēļā tirdzniecības ministrija piedāvāja ieviest jaunu noteikumu, kas valdībai ļautu ieviest sankcijas attiecībā pret valstīm, kuras apzināti pazemina savu nacionālo valūtu kursu attiecībā pret ASV dolāru, tādējādi gūstot priekšrocības eksportā.

Paplašinātais finanšu ministrijas ziņojuma formāts Kongresam liecina par agresīvāku Trampa administrācijas tirdzniecības un valūtu politiku, kura aktīvi cīnās ar negodīgām monetārajām praksēm ar mērķi samazināt tirdzniecības deficītu, kurš pagājušajā gadā sasniedzis rekordu – $891.3 miljardus.

Vašingtona praktizē modrību

Ziņojuma izmaiņu ietvaros Amerika tagad monitorēs visus tirdzniecības partnerus, kuru tirdzniecības apjoms ar ASV gadā pārsniedz $40 miljardus, nevis tikai 12 lielākos partnerus. Kopumā tirdzniecības apjoms ar 21 sarakstā nokļuvušo valsti sasniedz $3.5 triljonus, pārsniedzot 80% no kopējā preču tirdzniecības apjoma ASV 2018. gadā.

Ministrija arī koriģējusi parametrus, pēc kuriem nosaka nepieciešamību ievietot valsti monitoringa sarakstā atkarībā no tās ekonomiskajām un monetārajām praksēm.

Finanšu ministrijas lēmums nenosaukt Pekinu par valūtu manipulatoru ļaus izvairīties no turpmākas attiecību saasināšanās abu valstu starpā pēc ASV lēmuma paaugstināt tarifus $200 miljardu vērtam preču importam līdz 25%. Priekšvēlēšanu kampaņas laikā Donalds Tramps vairākkārtīgi solīja nosaukt Ķīnu par valūtu manipulatoru, taču līdz pat šai dienai to nav uzdrošinājies darīt.

Ministrija paziņojusi, ka turpinās abpusējo sadarbību ar Ķīnu monetārās politikas jautājumos. Pēdējā gada laikā juaņa vērtība pret ASV dolāru sarukusi par 8%, savukārt finanšu ministrs Stīvens Mnučins divu valstu tirdzniecības proficītu sauc par pārāk augstu.

Pēc finanšu ministrijas teiktā, tās mērķis ir uzlabot ziņojuma kvalitāti un efektīvāk identificēt potenciāli negodīgu monetāro praksi. Mnučins uzsvēris, ka ministrija ļoti nopietni uztver jebkādu iespējamu negodīgu monetāro praksi un paplašina to tirdzniecības partneru sarakstu, kurus pārrauga, lai iegūtu godīgāku un pārredzamāku praksi.

, ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv