ASV FRS izbeidz politikas normalizāciju

Treideri.lv | 21. marts 2019 11:08
ASV FRS izbeidz politikas normalizāciju

 

ASV Federālā Rezervju Sistēma strauji maina savu politisko kursu.

Pēc vairākkārtējiem prezidenta Donalda Trampa uzbrukumiem, apsūdzot FRS nekompetencē un kaitniecībā, kā arī kritikas par pārāk spēcīgu dolāru, amerikāņu centrālā banka nolēmusi apturēt četru gadus ilgušo monetārās politikas normalizācijas programmu.

Divu dienu sanāksmes rezultātā saglabājot procentu likmi nemainīgu (2.25-2.5%), FRS Atvērtā tirgus komiteja paziņojusi par radikālu nākotnes plānu pārskatīšanu.

Spriežot pēc FRS makroekonomisko projektu bloka, vairums balsojušo FOMC locekļu – 11 no 17 – izteikušies par to, lai pilnībā attiektos no likmju paaugstināšanas 2019. gadā. Par vienu paaugstinājumu nobalsoja četri, par diviem – vien divi, kaut gan vēl tikai decembrī tādu bija vairākums (11 locekļi).

Arī 2020. gadā FRS neplāno strauju rīcību. Labākajā gadījumā sekos vēl viens paaugstinājums, vai arī tādu nebūs vispār – par šādu scenāriju nobalsoja 11 no 17 komitejas locekļiem. Divu vai vairāk paaugstinājumu piekritēji palikuši mazākumā – tādi palikuši tikai seši (salīdzinot ar 15 decembrī).

Vienlaicīgi FRS paziņoja par plāniem apturēt kopš 2017. gada darbojušos bilances samazināšanas programmu, kuras ietvaros tā dzēš valsts un hipotekārās obligācijas, kas iegādātas trīs raundu kvantitatīvās stimulēšanas laikā. Šīs operācijas darbojas kā dolāru putekļsūcējs, kas no tirgus izsūc likviditāti 50 miljardu dolāru apjomā mēnesī.

Kopš maija operāciju apmēr ar valsts kases obligācijām sarucis divreiz – no 30 miljardiem dolāru mēnesī līdz 15, savukārt septembrī programma tiks apturēta pilnībā. No hipotekārajiem vērtspapīriem FRS turpinās atbrīvoties tuvojoties to dzēšanas termiņam.

Kaut arī ASV darba tirgus joprojām ir spēcīgs, ekonomiskā aktivitāte ir palēninājusies, savā relīzē skaidro FRS: ASV IKP pieauguma prognoze 2019. gadam no 2,3% samazināta līdz 2,1%, savukārt 2020. – no 2% līdz 1,9%.

Un kaut arī turpmākā pārliecinošā ekonomikas izaugsme ar inflāciju ap 2% joprojām ir visticamākā, notikumu attīstība pasaulē liek “izrādīt pacietību” procentu likmju jautājumā, teikts FRS paziņojumā.

FRS tirgus dalībniekiem devusi pat vairāk nekā tie varēja cerēt, raksta Goldman Sachs analītiķi: vidējā prognoze ir tāda, ka vismaz viena likmes paaugstināšana šogad vēl notiks.

Tikmēr likmes nākotnes līgumu tirgus netic pat paaugstinājumam 2020. gadā: līgumu kotācijas Čikāgas biržā iecenošojušas, ka nākošais FRS solis būs aizdevumu izmaksu samazināšana par 0.25 p. p. līdz nākošā gada beigām.

, , , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv