ASV Finanšu  ministrija skaidro, kur pazuduši 1,5 triljoni dolāru

Treideri.lv | 23. decembris 2019 13:07
ASV Finanšu  ministrija skaidro, kur pazuduši 1,5 triljoni dolāru

Cilvēki pērk dolārus un slēpj tos “zem matrača” – pārliecināts ASV Valsts kases sekretārs Stīvens Mnučins.

Negatīvās likmes liek cilvēkiem konvertēt valūtas dolāros, kas ir uzticams aktīvs, intervijā FOX Business sacīja ASV Valsts kases sekretārs Stefans Mnučins. Pēc tam dolāri tiek paslēpti “zem matrača”.

Pasaulē no apgrozības pazuduši apmēram 1,5 triljoni dolāru skaidrā naudā, no kuriem lielākā daļa ir simts dolāru banknotēs, 12.decembrī ziņoja Wall Street Journal. Saskaņā ar publikāciju, centrālās bankas nezina, kur šī nauda pazudusi un kāpēc.

Eksperti par šo jautājumu spriež ne tikai vienkāršas ziņkārības dēļ. Ja centrālās bankas nezina precīzu apgrozībā esošās naudas daudzumu, tās var izdrukāt pārāk daudz banknošu un izraisīt inflāciju vai pārāk maz un izraisīt deflāciju.

Nauda bieži pazūd nejauši. Piemēram, septembrī Vācijas tiesā vērsās kāds pilsonis, kurš vairāk nekā 500 000 eiro slēpa nepareizi funkcionējošā tvaika katlā. Pēc tam viņš devās atvaļinājumā un iedeva draugam mājas atslēgas. Tas, neko nenojaušot, salaboja katlu, un nauda vienkārši sadega. Saimnieks centās tos piedzīt no drauga, taču procesu zaudēja.

“Lielākā daļa trūkstošo 100 ASV dolāru banknošu atrodas banku seifu šūniņās visā pasaulē”, – skaidro Mnučins. “Pieprasījums pēc Amerikas valūtas pieaug, jo tā ir rezerves valūta. ASV ir droša vieta naudai un investīcijām”.

Digitālās naudas masas pieaugums, pateicoties dažādām QE programmām, kuras veic pasaules centrālās bankas, izraisa pieprasījuma palielināšanos pēc fiziskiem aktīviem, kas ietver arī banknotes, uzskata UBS. Pasaules centrālās bankas cenšas samazināt skaidrās naudas daudzumu apgrozībā, jo elektroniskos darījumus ir daudz vieglāk izsekot, taču cilvēki tam pretojas.

Cilvēki slēpj naudu visur, apstiprina Bundesbank analītiskā centra vadītājs Svens Bertelmans. Pēc viņa teiktā, nauda bieži tiek aprakta mājas teritorijā, kur tā sāk fiziski bojāties, vai bēniņos, kur to sagrauž peles vai iznīcina tur ligzdojošie putni.

“Cilvēki atkal un atkal slēpj naudu aploksnēs un pēc tam kļūdaini sagriež”, – saka Bertelmans. “Mēs ņemam sagrieztās banknotes un atkal liekam tās kopā kā puzles”.

, ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv