ASV akciju tirgus: dalībnieku ir vairāk nekā brīvo krēslu

Treideri.lv | 15. septembris 2020 13:05
ASV akciju tirgus: dalībnieku ir vairāk nekā brīvo krēslu

Noteikti daudzi no jums zina šo spēli, kur dalībnieku ir vairāk nekā pieejamo krēslu. Kad tiek dots signāls, tad dalībniekiem pēc iespējas ātrāk jāsasēžas brīvajos krēslos. Tie, kas nepaspēj un kuriem pietrūkst krēslu, tie no spēles izstājas.

Kādēļ es minu šo spēli? Jo situācija ASV akciju tirgū  šobrīd aizvien vairāk atbilst šai spēlei. Akciju tirgus vērtībai sasniedzot aizvien jaunus maksimumus aktuāls kļūst jautājums nevis par to vai “burbulis” plīsīs, bet gan kad tas plīsīs. “Burbuļa” izveidi galvenokārt ir veicinājusi ļoti agresīvā ASV Federālās Rezervju Sistēmas (FRS) politika, kā arī tirgus dalībnieku alkatība un vēlme nenokavēt cenu ralliju.

Šobrīd tā dēvētais Vorena Bafeta indikators (ASV akciju tirgus vērtība attiecināta pret ASV iekšzemes kopproduktu) ir jau pārsniedzis 2000. gada līmeni, kad tirgos bija novērojams viens no pašiem lielākajiem cenu burbuļiem, kuru izraisīja “dotcom” eiforija. (Lai izmērītu akciju tirgus vērtību parasti izmanto Wilshire 5000 akciju indeksu. 1974. gadā, kad tika izveidots šis indekss, tas iekļāva sevī 5’000 kompāniju akcijas, šobrīd gan šo indeksu sastāda aptuveni 3’500 kompāniju akcijas).

Pie tam jāņem vērā, ka akciju kāpums līdz šim ir bijis ļoti nevienmērīgs. Ir akcijas, kuras tirgojas krietni virs savas “loģiskās” vērtības. Viens no spilgtākajiem piemēriem ir autoražotājs Tesla. Tesla akciju kopējā vērtība šobrīd sastāda aptuveni $342 miljardus, savukārt kompānijas aktīvu vērtība ir aptuveni $9.85 miljardi. Papildus tam kompānija līdz šim tikai neregulāri spējusi uzrādīt minimālu peļņu.

Kad varētu notikt akciju cenu kritums? To precīzi nezina neviens, jo katru reizi, kad akciju tirgus vērtība veic cenu korekciju, līdzās bailēm, darbojas arī alkatība. Ja akciju cenu korekcija “iesprūst”, tad sāk darboties tirgus dalībnieku alkatība un līdz ar to cenu korekcija tiek izmantota, lai iegādātos akcijas par zemāku cenu un atkal sasniegtu jaunus maksimumus. Tomēr akciju tirgiem kļūstot aizvien pārpirktākiem, kādā brīdī korekcija var kļūt par masveida cenu kritumu. Lūk šajā brīdī visiem brīvo krēslu nepietiks un lielai daļai investoru var nākties ciest ievērojamus zaudējumus.

Par katalizatoru cenu kritumam var kļūt vairāki notikumi: 1) ASV prezidenta vēlēšanas šī gada novembrī, 2) FRS politikas maiņa, 3) tirgus dalībnieku bailes. Pie tam lielākais cenu kritums iespējams tehnoloģiju sektorā, jo tieši tas pēdējā laikā ir piedzīvojis ļoti strauju cenu pieaugumu. NASDAQ Composite akciju indekss attiecībā pret Dow Jones Industrial Average akciju indeksu ir gandrīz sasniedzis vēsturiski augstāko vērtību. Tikai nedaudz atpaliekot no tā paša 2000. gada cenu “burbuļa” rekordiem.

Tuvākais notikums, kuram pievērst pastiprinātu uzmanību – FRS sanāksme šo trešdien 21:00 pēc Latvijas laika.

Rolands Auza, Treideri.lv

, , , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

  1. pumpumpum

    kāda starpība, i go both ways. Bulls make money, bears make money.

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv