ASV 1.ceturksnī IKP kritums – pirmo reizi kopš 2011. gada

Treideri.lv | 29. maijs 2014 16:21
ASV 1.ceturksnī IKP kritums – pirmo reizi kopš 2011. gada

ASV ekonomika 2014. gada 1. ceturksnī uzrādījusi 1% kritumu gada izteiksmē. Tas noticis pēc iepriekšējā ceturkšņa 2,6% pieauguma – tā liecina valsts tirdzniecības ministrijas pārskatītie dati.

iepriekš tika ziņots par 0,1% rādītāja pieaugumu un Bloomberg aptaujātie analītiķi prognozēja pārskatīšanu ar samazinājumu līdz 0,5%. Šis kritums kļuvis par pirmo kopš 2011. gada janvāra – marta.

Eksperti uzskata. ka samazinājumam ir īslaicīgs raksturs, par cik tas pamatā saistīts ar nelabvēlīgiem laika apstākļiem un jau otrajā ceturksnī pieaugums būs jūtami straujāks. FRS sēdē aprīļa beigās vērsa uzmanību uz pozitīvu pazīmju parādīšanos ASV ekonomikā.

Mums palielinās kapitālieguldījumi, patēriņa sektors ir lieliskā stāvoklī, arī darba tirgū apstākļi pamazām uzlabojas”

– paziņoja UBS Securities LLC ekonomists Sems Koffins.

Janvārī – martā patēriņa izdevumi pieauguši par 3,1% (iepriekš 3,3%), kas izrādījās labāk par iepriekš paziņoto 3% kāpumu un sakrita ar tirgus prognozēm. Pieaugumu veicināja apkures un citu komunālo pakalpojumu izdevumi, kā arī veselības aizsardzības sistēmas maiņa uz prezidenta Baraka Obamas piedāvāto.

Preču iegādes pieaugušas par 0,7%, pakalpojumu izdevumi par 4,3% – labākais kāpums kopš 2000. gada 2. ceturkšņa. Patēriņa sektors atstāja pozitīvu iespaidu uz pagājušā ceturkšņa IKP par 2,1%.

Korporatīvie ieguldījumi pamatkapitālā kritušies par 2,3%, prognozēto 2,8% vietā, pie tam ieguldījumi aprīkojumā samazinājušies par 3,1% Valsts izdevumi ceturksnī samazinājušies par 0,8%, kas ir vājāks rādītājs par iepriekš ziņoto – 0,5%.

Kompānijas palielinājušas preču – materiālu rezerves par 49 miljardiem ASV dolāru, ceturksni iepriekš bija lēciens par 111,7 miljardiem. Krājumi pasliktināja IKP dinamiku par 1,62%, kas ir sliktākais rezultāts kopš 2012. gada pēdējā ceturkšņa. Taču, ja pieprasījums turpmāk atjaunosies, tik lēna rezervju uzkrāšana var rosināt ražotājus aktīvāk palielināt produkcijas izlaišanas apjomus – uzskata eksperti.

Eksports saruka par 6%, nevis par iepriekš ziņotajiem 7,6%, ārējā tirdzniecība IKP atņēma 0,8% no pieauguma – negatīvā ietekme bija pati jūtamākā kopš 2010. gada aprīļa – jūnija.

PCE Core (Personal Consumption Expenditures, Excluding Food & Energy) indekss, kuram, izvērtējot inflācijas riskus, uzmanīgi seko FRS, 1. ceturksnī pieaudzis par 1,2% pret provizorisko 1,3% vērtējumu, kas sakrita ar iepriekšējo ceturksni. Eksperti neprognozēja šī rādītāja pārskatīšanu.

Pārskatītajos IKP datos ir pirmais vērtējums ASV korporatīvajai peļņai, kas 1. ceturksnī samazinājusies par 9,8% salīdzinājumā ar oktobri – decembri un par 3% gada izteiksmē.

Pēc Bloomberg aptaujāto ekonomistu vidējās prognozes ASV ekonomika 2. ceturksnī izaugs par 3,5% gada izteiksmē.


Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv