Arī Somija neizbēgs no striktiem budžeta taupības soļiem

Treideri.lv | 20. maijs 2014 13:28
Arī Somija neizbēgs no striktiem budžeta taupības soļiem
Foto: Publicitātes attēls

Viena no līdz šim Eiropas Savienības stabilākajām valstīm Somija lūkojas pēc jauna aizņēmuma tirgos, lai atbalstītu ekonomiku. Eiropas Komisija jau iepriekš norādījusi, ka Somijai ir jāgatavojas budžeta griešanai. Taču iekšpolitisko procesu dēļ valdība nevēlas spert nepopulārus soļus.

Somija ir viena no retajām Eiropas Savienības dalībvalstīm, kuru  kredītreitinga aģentūras joprojām un jau daudzus gadus vērtē ar augstāko – trīs A atzīmi.  Taču pēdējā laikā ziemeļu kaimiņa naudas maks ir kļuvis plānāks, un Somijas parlaments otrdien lemj par valsts vēlmi aizņemties 7 miljardus eiro, lai palīdzētu ekonomikas augšupejai.

Pēdējie divi gadi Somijā ir lēnas ekonomikas lejupslīdes laiks, uz kuru būtisku ietekmi tāpat kā uz somu pašapziņu atstājusi pasaulslavenā uzņēmuma „Nokia” krīze un galu galā nonākšana „Microsoft” rokās. Zaudējumus pēdējā laikā piedzīvo arī vēl divi Somijas ekonomikas nozaru vaļi – mašīnbūve un papīra rūpniecība.

Pēc jaunākajiem statistikas datiem Somijas ekonomika šā gada pirmajā ceturksnī samazinājusies par 0,4%, kas ir vairāk nekā iepriekšējos trijos mēnešos, un straujāka lejupslīde turpinās arī salīdzinājumā ar šo pašu laiku iepriekšējā gadā.Eiropas Komisija monetāro lietu komisāra Oli Rēna personā, kurš pats ir soms,  jau brīdinājusi, ka Somijas valdībai būs jāizšķiras par neērtajiem taupības pasākumiem, lai apturētu negatīvās tendences.

Tomēr Somijas politiķiem šis ir ļoti neizdevīgs laiks, lai  pieņemtu nepopulārus lēmumus, jo šogad gaidāmas parlamenta vēlēšanas un nākamajā mēnesī darbu oficiāli pārtrauc līdzšinējais premjerministrs Jirki Katainens, kurš, pēc visa spriežot, gatavojas Eiropas komisāra amatam.

Somu politikas analītiķi norāda, ka valstij vajadzēs ļoti drosmīgu valdību, lai saņemtos budžeta griešanas solim. Lēš, ka nākamais Somijas premjerministrs būs līdzšinējais Eiropas lietu ministrs, Katainena  partijas biedrs labējais Aleksandrs Stubs, kurš savulaik ir izteicies – kādēļ gan Somijai būtu jāklausās valstīs, kuras nemāk apieties ar savām finansēm.

Līdz šim Somijas politiķi kā vienu no pasākumiem deficīta dzēšanai ir izmantojuši nodokļu celšanu, kas tagad Somiju ierindo starp visaugstāko nodokļu valstīm visā Eiropas Savienībā.

Savukārt bezdarbs, lai arī pēdējos gados ir audzis, tomēr saglabājas zemāks par vidējo rādītāju Eiropā.

Somiju šajās dienās nopietni satrauc arī procesi Krievijā, tā kā valsts ekonomika ir ļoti cieši saistīta ar kaimiņvalsti, un politiķi ne reizi vien norādījuši, ka ekonomiskās sankcijas pret Krieviju pamatīgi iedragās arī pašmāju labklājību. Tas arī izskaidro Somijas nemainīgo pretošanos stingrākām sankcijām pret Krieviju ārlietu ministru sanāksmēs Briselē.

Avots: Lsm.lv

, ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv