Aprīlī darbu zaudējuši 20.5 miljoni amerikāņu

Treideri.lv | 8. maijs 2020 18:10
Aprīlī darbu zaudējuši 20.5 miljoni amerikāņu

Bezdarbs ASV pieaudzis trīs reizes, sasniedzot 14.7%.

Vissmagākā krituma periodā darba tirgū ASV vēsturē darba devēji aprīlī samazinājuši bezprecedenta 20,5 miljonus darba vietu, savukārt bezdarba līmenis vairāk nekā trīskāršojies līdz 14.7%.

Vēl februārī, pirms koronavīrusa pandēmija izraisīja ASV ekonomikas apstāšanos, šis rādītājs bija tikai 3.5%. Tas bija zemākais līmenis piecu gadu desmitu laikā. Aprīlis iekļuva vēsturē kā mēnesis ar visaugstāko bezdarba līmeni kopš 1930-to gadu Lielās depresijas.

Nodarbinātības ministrija paziņoja, ka bez korekcijām bezdarba līmenis aprīlī būtu gandrīz par 5 procentpunktiem augstāks, ja pagaidu darbinieki tiktu klasificēti kā bezdarbnieki. Atlaisti ir aptuveni 4 no katriem 5 amerikāņu bezdarbniekiem.

Aprīļa zaudējumi neitralizē gandrīz visas darba vietas, ko ekonomika radījusi ilgstošākajā izaugsmes periodā pēdējās desmitgades laikā, un norāda, cik nedroša ir milzīga skaita amerikāņu nodarbinātība.

Šāds straujš darba tirgus kritums notiek ASV prezidenta vēlēšanu gadā. Tas noteikti ietekmēs Donalda Trampa reitingu, kurš cenšas pēc iespējas ātrāk atgriezt ekonomiku ierindā.

Taču neefektīvas koronavīrusa pandēmijas ierobežošanas dēļ, kuras rezultātā bojā gāja 75 000 amerikāņu, tiek uzskatīts, ka bizness darba stāvoklī atgriezīsies nevienmērīgi un lēni, ja vispār drīzumā atgriezīsies, un parādās pazīmes, ka daudziem darba devējiem darbinieku samazināšana būs nevis pagaidu, bet gan pastāvīga.

Dažas minūtes pēc atskaites Bloomberg dolāra indekss dienas kritumu samazināja, tikmēr 10-gadīgo obligāciju ienesīgums pēc atskaites publikācijas pieauga līdz sesijas maksimumam. S&P 500 nākotnes līgumi savu peļņu saglabāja.

Nodarbinātības samazināšanās var veicināt aicinājumus uz ceturto finansiālās palīdzības posmu no Kongresa puses, neskaitot jau iedalītos triljonus dolāru, pat neskatoties uz pazīmēm, ka daudziem amerikāņiem ir grūtības iegūt līdzekļus. FRS, iespējams, turpinās iepludināt naudu ekonomikā, saglabājot likmes ap nulli ilgākā laika periodā.

Piektdien Tramps paziņoja, ka koronavīrusa izraisīta masveida darba vietu zaudēšana ASV nav pārsteigums, un viņš pie tā nav vainojams.

“Tas bija pilnībā gaidāms un neizraisa nekādu pārsteigumu”, – sniedzot interviju pēc atskaites publikācijas prezidents norādījis kanālā Fox News. “Pat demokrāti tajā nevaino mani. Toties manos spēkosir atgriezt to atpakaļ”.

Laikā, kad pandēmija sagrāvusi ekonomiku visā pasaulē, darba vietu zaudēšana ASV rada lielāku kaitējumu, nekā citās attīstītās valstīs. Tas saistīts ar to, ka aptuveni 160 miljoni amerikāņu no darba devējiem saņem medicīnisko apdrošināšanu, un bez darba tie var sastapties ar augstām ikmēneša apdrošināšanas iemaksām vai pilnībā zaudēt apdrošināšanu, kas var vēl jo vairāk pasliktināt COVID-19 sekas.

Mājsaimniecību aptaujā, kas nosaka bezdarba līmeni, atbilžu līmenis bija par 13 procentpunktiem zemāks par ierasto, jo apmeklējumi klātienē tika pārtraukti. Savukārt iestādēs atbilžu daudzums atbildis ierastajiem rādītājiem.

, , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv