Amerika tomēr nosaukusi Ķīnu par valūtu manipulatoru

Treideri.lv | 6. augusts 2019 18:06
Amerika tomēr nosaukusi Ķīnu par valūtu manipulatoru

Finanšu ministrija tomēr neizturēja pēc tam, kad Pekina pieļāva juaņas devalvāciju.

Donalda Trampa administrācija nosaukusi ĶTR par valūtu manipulatoru pēc tam, kad Ķīnas Tautas banka pieļāva nacionālās valūtas kursa lejupslīdi zem nozīmīgas atzīmes. Tādējādi šie notikumi iezīmēja strauju tirdzniecības karu eskalāciju divu ekonomisko lielvaru starpā.

ASV finanšu ministrija ar paziņojumu nākusi klajā pirmdien pēc finanšu tirgu slēgšanās, burtiski pāris stundas pēc tam, kad Tramps kārtējo reizi apvainoja Ķīnu apzinātā savas valūtas devalvācijā ar mērķi iegūt negodīgas tirdzniecības priekšrocības.

Analītiķi ierēdniecības žestu izvērtējuši kā simbolisku soli, kurš turpmāk kalpos kā politisks attaisnojums papildu tarifu ieviešanai.

Fakts, ka finanšu ministrija nosaukusi ĶTR par valūtu manipulatoru, signalizē, ka tirdzniecības kari pārvēršas atklātā divu valstu ekonomiskajā konfrontācijā”,

– uzsvēris Kornelas universitātes ekonomikas profesors Esvars Prasads.

Ierēdniecība apgalvo, ka Ķīna ilgu laiku ar tirgus intervenču palīdzību turējusi juaņas kursu zemu.

“Pēdējās dienas Ķīna veikusi konkrētus pasākumus savas valūtas devalvācijai, turklāt saglabājot būtiskas valūtu rezerves, neskatoties uz aktīvu šādu instrumentu izmantošanu iepriekš”, – teikts paziņojumā.

Zobs pret zobu

Ministrija spērusi šo soli pēc tam, kad pirmdien Ķīnas valdība pieļāva juaņas kursa lejupslīdi pārī ar dolāru zem 7.0 atzīmes, tādējādi satricinot pasaules tirgus.

Amerikāņu akcijas piedzīvojušas sliktāko dienu kopš šī gada sākuma, savukārt obligāciju ienesīgums strauji sarucis reaģējot uz bažām par tirdzniecības karu izraisītu pasaules ekonomikas palēnināšanos.

Savukārt Pekina uz šādu soli sadūšojusies pēc tam, kad piektdien Tramps piedraudēja ar 1. septembri ieviest 10% tarifu Ķīnas preču importam 300 miljardu ASV dolāru apjomā, tādējādi izjaucot trauslo pamieru, kas tika panākts jūnijā.

Tāpat Ķīna prasījusi vietējiem valsts uzņēmumiem apturēt lauksaimniecības produkcijas iegādi no ASV.

Otrdien ĶTR tirdzniecības ministrija paziņoja, ka valdība arī neizslēdz papildu tarifu ieviešanu amerikāņu lauksaimniecības produkcijai. Ministrijā piebilst, ka ASV līdera plāni rupji pārkāpj G20 samitā jūnijā abu valstu starpā panākto vienošanos.

Potenciālie Ķīnas tarifi attieksies uz lauksaimniecības produkcijas iegādēm, kas veiktas no 3. augusta. Tieši šajā dienā Tramps izziņoja jaunos tarifus.

Jaunas metodes

Džozefs Gagnons no Petersona starptautiskās ekonomikas institūta norāda, ka juaņas devalvācija var kalpot par politisku attaisnojumu Trampa jauno tarifu ieviešanai. Eksperts uzsver, ka iepriekš Pekina, atbildot uz amerikāņu tarifu ieviešanu, savu valūtu nav iejaukusi.

Pēc Prasada teiktā, fakts, ka Vašingtona nosaukusi ĶTR par valūtu manipulatoru, tehniski startējis procesu, kurā ASV var vērsties pie SVF ar lūgumu izvērtēt Pekinas valūtu politiku. Eksperts piebilst, ka šādam scenārijam ir arī politiska motivācija. Juaņas dinamika liecina par nopietnu ASV un Ķīnas attiecību pasliktināšanos. Tas notiek jau kopš 2017. gada beigām.

Jūnijā pavīdēja cerība uz tirdzniecības karu beigām, kad G20 samitā Tramps un Sjī vienojās atsākt maijā izgāzušās pārrunas. Pēc tam, kad ASV pārstāvji pagājušajā nedēļā atgriezās no Šanhajas, Tramps izlēma, ka Ķīna pārāk vilcinās. Pēdējās dienās juaņas kursa dēļ amerikāņu līderis atjaunojis savus uzbrukumus Pekinai.

“Pekina plāno turpināt iegūt simtiem miljardus dolāru no ASV, pateicoties negodīgai tirdzniecības praksei un valūtu manipulācijām. Šāda veida rīcība no ĶTR puses bija jāpārtrauc pirms daudziem gadiem!”, – pirmdien paziņojis Tramps.

No ASV puses intervenču nebūs

Bannockburn Global Forex galvenais tirgus stratēģis Markas Čandlers paziņojis, ka Trampa administrācijas lēmums neradīs atbalstu sabiedrības acīs.

“Daudzi valūtu tirgu dalībnieki ir vienisprātis par to, ka Ķīnas Banka “pūš pret vēju”. Regulators uz valūtu spiedienu nerada, bet gan vienkārši samierinās ar tirgus spēkiem”, piebilst eksperts.

Bez apvainojums Ķīnas virzienā, Tramps kritizējis FRS par politiku, kas, pēc viņa domām, sniegusi savu artavu dolāra nostiprināšanā.

Uz pieaugošo spekulāciju fona attiecībā uz spiedienu uz FRS un finanšu ministriju ar mērķi veicināt intervences tirgū dolāra vājināšanai, pagājušajā nedēļā Baltā Nama padomnieks Larijs Kudlovs paziņoja, ka prezidents sasaucis savu galveno ekonomisko palīgu sanāksmi un “izslēdzis” jebkādu intervenču veikšanu tirgos.

, , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv