Aiz karu draudiem slēpjas ekonomiskie riski

Treideri.lv | 21. oktobris 2019 13:07
Aiz karu draudiem slēpjas ekonomiskie riski
Foto: Reuters/Scanpix

SVF atkal pazeminājis pasaules ekonomikas prognozes un pie visa vainīgs tirdzniecības karš starp ASV un Ķīnu.

15. oktobrī Baltajā namā sveicot Sentluisas Blūza hokeja komandu, kas ieguva Stenlija kausu, prezidents Donalds Tramps atgādināja arī par savu neseno triumfu: provizorisko tirdzniecības līgumu ar Ķīnu pagājušajā nedēļā. Vienkārši sakot, Amerika vairs neieviesīs nodokļus Ķīnas importam, ja Ķīna apsolīs pirkt ASV lauksaimniecības produktus vairāku miljardu ASV dolāru apmērā. Cik miljardu? “Tie ir ļoti lieli skaitļi,” – norādījis Tramps. Es teicu: “Prasiet 70” … Mani cilvēki teica: “Nu, lai būtu 20”. Es teicu: “Nē, lai ir 50”.

Vai kādreiz būs iespējams sasniegt šo “rūpīgi aprēķināto” summu? Ķīna nevēlas pārmaksāt vai atņemt pasūtījumus citiem, draudzīgākiem piegādātājiem. Viņš arī vēlas, lai Amerika pārietu no solījumiem neieviest jaunus tarifus uz darbībām, tostarp esošo tarifu atcelšanu. Taču darījums varētu izjukt pat pirms tā dokumentālas noformēšanas, nemaz nerunājot par tā parakstīšanu no abu valstu līderu puses nākamajā mēnesī Āzijas un Klusā okeāna ekonomiskās sadarbības forumā Santjago.

Šāda neparedzamība ir nopietna problēma. Pēc tam, kad SVF atkal samazināja globālās izaugsmes prognozi, fonda galvenā ekonomiste Gita Gopinata sacīja, ka kaitējumu pasaules ekonomikai rada ne tikai augstāki tarifi, bet arī “ilgtermiņa nenoteiktība tirdzniecības politikā”.

Ražošanas uzņēmumi ir kļuvuši piesardzīgāki attiecībā uz ilgtermiņa izmaksām un cenšas atturēties no aprīkojuma un tehnikas iegādes,”

– norāda fonds.

Lēnākā izaugsme desmitgadē

Neskaidrās izredzes, kas saistītas ar tirdzniecības karu, nelabvēlīgi ietekmē ieguldījumu izmaksas. Tā kā mašīnas, iekārtas un citas ražošanas preces bieži tiek importētas, zemas investīciju izmaksas vēl vairāk kaitē tirdzniecībai. SVF nu prognozē, ka pasaules ekonomika šogad augs tikai par 3%, salīdzinot ar 3,6% pagājušajā gadā. Šī būs lēnākā izaugsme desmit gadu laikā pēc globālās finanšu krīzes.

Paredzams, ka gan Amerikas, gan Eirozonas izaugsme šogad būs lēnāka, nekā SVF paredzēja jūlijā pirms tirdzniecības spriedzes saasināšanās. Indijā aina nav tik rožaina: saskaņā ar prognozēm pieaugums būs 6,1%, nevis 7%, kā tika gaidīts tikai pirms dažiem mēnešiem. Ķīnā izaugsme 2020. gadā pirmo reizi 30 gadu laikā var būt mazāka par 6%.

Turklāt fonds pazemināja prognozi Honkongai, kas nav nekāds pārsteigums. Tagad tiek prognozēts, ka pieaugums būs tikai 0,3%, salīdzinot ar 2,7%, kas tika prognozēts aprīlī, pirms pilsētas ekonomiskās izredzes aizmigloja asaru gāze. Nemieri var arī apdraudēt trauslo pamieru starp Ameriku un Ķīnu. Pārstāvju palāta 15. oktobrī pieņēma likumu, kas liek Amerikai katru gadu novērtēt Honkongas autonomiju un sodīt amatpersonas, kuras to pārkāpj. Ķīna asi reaģējusi, nodēvējot to par iejaukšanos tās darīšanās.

Kaitējums ekonomikai

SVF ekonomisti ir mēģinājuši kvantitatīvi noteikt zaudējumus, kas pasaules ekonomikai tiktu nodarīti tirdzniecības kara rezultātā, ja Trampa apgalvotais darījums izgāzīsies. Tiešā ietekme bija pārsteidzoši nenozīmīga. Tarifi, kas jau ir spēkā un tiek izstrādāti, nākamgad Amerikas IKP var samazināt nedaudz vairāk kā par 0,2%, salīdzinot ar citām valstīm, kur nekad nav bijis tirdzniecības karš. Netiešās sekas bija daudz nopietnākas: uzņēmēju uzticības, produktivitātes un apetītes samazināšanās finanšu tirgos. Viņiem nodarītais kaitējums būs gandrīz 0,6% no ASV IKP 2020. gadā. Zaudējumi Ķīnai sasniegs gandrīz 2% no tās IKP.

Tie ir nelieli procenti, bet mēs runājam par milzīgām ekonomikām. Ja SVF ekonomistiem ir taisnība, neatrisināts tirdzniecības konflikts tikai nākamgad Amerikai varētu izmaksāt aptuveni 125 miljardu dolāru zaudētā peļņā. Ķīna var zaudēt vairāk nekā 300 miljardus USD (pēc tirgus kursa). Un tie ir tiešām lieli skaitļi.

, , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv