Abes uzvara vēlēšanās Japānā sagrāvusi jēnas kursu

Treideri.lv | 11. jūlijs 2016 15:34
Abes uzvara vēlēšanās Japānā sagrāvusi jēnas kursu

Dolāra kurss pret jēnu strauji aug, jo drošā aktīva aizspriedumi atkāpušies vispārējā dolāra kāpuma trenda priekšā, kas nostiprinājies lāča krusta veidā eiro/dolāra dienas grafikā, savukārt impulsu tam sniedza piektdienas ASV jūnija nodarbinātības dati. Arī Japānas parlamenta augstākās palātas velēšanu rezultāti nospēlējuši savu lomu.

Piektdien ASV Nodarbinātības ministrija paziņoja, darba vietu skaits ārpus lauksaimniecības sektora nozarēs jūnijā pieaudzis par 287 tūkstošiem – augstākajam līmenim kopš 2015. gada decembra. Analītiķi gaidīja pieaugumu vien par 175 tūkstošiem. Rādītājs tika pozitīvi uztverts no tirgus puses pēc ārkārtīgi vājās maija atskaites un mazināja investoru bažas attiecībā uz ASV ekonomiku. Taču, ar šiem datiem pagaidām nepietiek, lai mainītu tirgus skata punktu, atbilstoši kuram FRS tuvākajā laikā nogaidīs ar likmju paaugstināšanu, kamēr neizgaismosies visas problēmas, kas saistītas ar Brexit.

Kamēr inflācija ir zem kontroles, nenoteiktība ap iespējamām Lielbritānijas izstāšanās sekām pasaules ekonomikai un tuvojošās ASV prezidenta velēšanas ir ļoti spēcīgi šķēršļu faktori FRS politikas normalizēšanai. Tiklīdz tiks zaudēta kontrole pār inflāciju, kas gaidāms pie tālāks darba algu pieauguma, FRS jau nekas netraucēs normalizēt politiku. Bailes nokavēt ar ekonomikas bremzēšanu, kura gandrīz sasniegusi pilnīgas nodarbinātības stāvokli, liks baņķieriem pasteigties.

Lēnā dolāra kāpuma galvenais iemesls ir FRS likmju paaugstināšanas prognožu kritums. Dolārs zaudē pievilcību investoru acīs, tā kāpums turpinās, taču investoru piesardzība ierobežo kāpumu”,

– norāda Tokyo Forex & Ueda Harlow analītiķis Judzo Sakai. Pēc viņa teiktā, FRS likmes paaugstināšanas prognozes šogad strauji kritušās dēļ Lielbritānijas lēmumam pamest Eiropas Savienību.

Dolāra kāpumu pret jēnu veicina arī jaunu ekonomikas stimulu prognozes no Japānas puses uz valsts parlamenta augstākās palātas vēlēšanu fona. Pēc balsošanas rezultātiem, uzvaru ieguva valdošā koalīcija ar Japānas liberāli – demokrātisko partiju, partiju Komeito un premjeru Šindzo Abi priekšgalā.

Dotajā brīdī mēs redzam, ka tagad, kad vēlēšanas valstī ir beigušās, tirgus ir koncentrējies uz Japānas Bankas politiku un Japānas plāniem budžeta stimulēšanā. Taču, mēs joprojām gaidām jēnas kāpumu vidējā un ilgtermiņā”,

– norāda Šins Kadota no Barclays Tokijā.

Abes partijas uzvara ir uzticības signāls premjera ekonomiskajai politikai, kas ieguvusi nosaukumu “Abenomika”, norāda eksperti. Uz izaugsmes pieaugumu un inflācijas pastiprināšanos tendētā politika novedusi pie zināma jēnas krituma attiecībā pret ASV dolāru kopš 2013. gada, kad Abe sāka to realizēt. Pirmdien Abe, pēc viņa partijas uzvaras vēlēšanās, apsolīja realizēt jaunus izlēmīgus pasākumus ekonomikas stimulēšanā. Eksperti gaida, ka Abes valdība atbalstīs jaunu stimulējošo pasākumu paketi, lai atgrieztu izaugsmi uz recesijas robežas balansējošajā Japānas ekonomikā, kā arī panākt galīgo uzvaru pār deflāciju.

Par atsevišķu negatīvu jēnai kļuva ziņas par to, ka aprīkojuma pasūtījumi Japānā maijā negaidīti kritušies, par cik spēcīgā jēna un vājais pieprasījums traucējuši korporatīvajai peļņai un kapitāla izdevumu pieauguma plāniem. Spriežot pēc pirmdien iznākušajiem datiem, aprīkojuma bāzes pasūtījumu skaits Japānā krities par 1.4%, kaut gan analītiķi gaidīja pieaugumu par 2.6%.

Pasūtījumu apjoms aprīkojumam iespējams arī turpmāk samazināsies, nevis pieaugs. Jēnas kāpuma negatīvās sekas uz Brexit fona no šī brīža kļūs jūtamas”,

– uzskata Koija Mijamae no SMBC Nikko Securities. Ārvalstu pasūtījumi, kuru dati netiek ņemti vērā bāzes pasūtījumu apjomos, maijā salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi sarukuši par 14.8%. Šie pasūtījumi krītas jau otro mēnesi pēc kārtas. Salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, pasūtījumu skaits no ražotājiem sarucis par 6.4%, savukārt apkalpojošajā sektorā kritums bija 0.3%.

 

Treideri.lv

, , , , , , , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv